Så blir Timrå av med 43 miljoner
Så mycket handlar det om. Ackordsförslaget och beviset på att fordringsägarna går med på att skriva ned klubbens skulder om 58 miljoner kronor med 75 procent.
En lättare börda
Att det bara blir nära 15 miljoner kvar är skillnaden på överlevnad eller icke.
- Jag vet egentligen ingenting som talar emot att rekonstruktionen ska gå igenom nu, säger Timrå IK:s klubbdirektör Lars Nolander till Sundsvalls Tidning.
- Men jag har lärt mig att man inte ska ropa hej förrän det är helt klart.
Tacksamhet
Den 31 juli är Timrå IK kallat till ett borgenärssammanträde i tingsrätten och då kan klubben få besked om rekonstruktionen godkänns.
Han och övrigt i klubbens ledning känner en stor tacksamhet inför bemötandet hos fordringsägarna.
- Det är klart att man diskuterar mer med vissa, men jag tycker att de visat stor förståelse. Sen är det ju också så att vi frågar om de är villiga att skriva ned skulden till 25 procent av den ursprungliga summan. Säger de nej kan vi gå i konkurs och då får de noll procent...
Slagkraftigt lag
Lars Nolander medger också att vissa företag inte har svarat, men att det då rör sig om mindre summor.
Samtidigt har det sportsliga arbetet fortsatt och efter degraderingen tyder allt på att Timrå får ett slagkraftigt lag i Hockeyallsvenskan. Och en sundare ekonomisk hållning.
Klubbens skulder var ursprungligen uppe i dryga 80 miljoner kronor.
Mest lästa just nu
Fotbollstjejerna i Piteå IF jublar. Kommunen har tagit beslutet att DFF öka det ekonomiska bidraget med 400 000 kr till 1,1 miljoner kronor under 2025-2027. Damlaget och ledarna tar det som en befrielse efter en säsong med ekonomiska problem.
Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.
Han beskriver sig själv som en hockeynörd, och vill gärna vara ett bollplank till förbundskapten Sam Hallam.
Efter Tre Kronors senaste VM-guld, i Köpenhamn 2018 skänkte nummer 93 Mika Zibanejad, tillsammans med sin bror, Monir Kalgoum, 300 000 kronor till unga flickors ishockey i Stockholm.
I VM i Stockholm fem år senare spelar Mika Zibanejad verkligen på hemmais, hans första kontakt med sporten var i Hammarby Hockey, i dag i division två. Han är ensam 08-spelare från landets största hockeydistrikt, och är Sam Hallams största offensiva vapen i guldjakten i Avicci Arena.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum. Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030.
Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.
Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.
I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.
De delar på grannlåten. Viaplay sänder UEFA fotbolls-EM i sommar tillsammans med SVT(2-27 juli i Schweiz). De är lika glada på båda håll.
- Det känns grymt kul, menar Viaplays sportchef Erik Westberg.
– Fotbollsmästerskap och svensk sommar hör ihop, och damlandslaget är ett av Sveriges mest populäraevenemang , säger SVT:s sportchef Max Bursell.
Hans karriär är en dröm för åtskilliga ungdomar med förhoppningar om ett likadant genombrott. 19-åriga Lucas Bergvall fick chansen och tog den också via 45 framträdanden under första säsongen i Tottenham och ett nytt kontrakt. Avtalet innebär att han blir kvar i London till och med 2031 med förbättrade villkor.
Han har gjort succé , men saknades i Tottenhams Europa League-trupp mot Bodö/Glimt på grund av en skada. Nu bekräftar Tottenhams tränare Ange Postecoglou att Bergvall troligtvis blir borta resten av säsongen.
– Han har sträckt ledbanden i fotleden. Skadan är allvarlig.