Så fördelas 260 TV-miljoner
Av de 260 miljonerna går 75 procent till allsvenskan och 25 procent till superettan.
Klubbarna ingår i Föreningen Svensk Elitfotboll och det är dit miljonerna först kommer för att sedan fördelas bland föreningarna.
Sportsliga styr
- Avsteget från tidigare är egentligen inte så stort. Nu rensade man upp en ganska rörig modell vi haft sedan tidigare, säger SEF:s generalsekreterare Mats Enquist.
Istället för ett flertal parametrar som tabellplacering, publiksiffror och tv-tid ska pengarna fördelas från sportsliga resultat över tid.
Om en allsvensk klubb når ”maxbeloppet” och får 9,35 procent ett år innebär det drygt 18 miljoner kronor på en säsong, medan en klubb som får minsta möjliga belopp (5,40 procent) får 10,5 miljoner. En skillnad på 9,5 miljoner kronor alltså.
Jämnare fördelning
Den svenska modellen för fördelningen av TV-pengar har kritiserats under många år och inte minst storklubbarna vill ha en ojämnare fördelning.
Den gamla modellen gynnade de som syntes mest i TV, dvs de största klubbarna, men nu styr det sportsliga resultatet.
- Den stora skillnaden är att den nya modellen är lite mer förutsägbar än tidigare och det var många av klubbarnas önskemål. Nu rensade man upp en ganska rörig modell vi haft sedan tidigare. Det är en smaksak hur man vill ha det, och min enda åsikt här är att det är bra att ha en något sånär förutsägbar modell.
Misslyckande inte så dyrbart
Fördelningen av pengar räknas på sportsliga resultat över en femårsperiod. För att få ut maxbelopp (9,35 procent av totalen) måste en klubb nå resultat över tid och inte bara under en enskild säsong. Det ska inte bli så dyrbart att misslyckas ett år.
- Man vill ha en tröskel där man garanterar de lägst placerade lagen en grundnivå. Ett lag som slutade trea ena året kanske slutar på 14:e plats året efter och det får stora ekonomiska konsekvenser, säger Mats Enqvist.
- Med det här upplägget så rasar du inte ihop på ett år. Om du däremot har några bra år sportsligt så kommer du kunna räkna hem mer pengar.
Martin Petersson, FotbollDirekt
Mest lästa just nu
Hockeyns mästarlag, Skellefteå AIK, redovisar en överraskande blygsam vinst i bokslutet för säsongen 2025–2026.
Det är årsmötestider för ishockeyns elitlag, och i guldvinnande Skellefteå redovisar klubbdirektör Daniel Fåhraeus en vinst på knappt 2 miljoner efter skatt.
Rögle BK, finalmotståndare, redovisar ett betydligt starkare ekonomiskt år, med en rekordomsättning, 245,8 miljoner samt ett plusresultat på 9,3 miljoner
På fem månader har Riksidrottsförbundet fördelat 240 miljoner, hela det speciella stödet från Regeringen till idrotts-Sverige för att förbättra anläggningar och idrottsmiljöer. Men det är så många föreningar och kommuner som har behov av pengar och som har skickat in ansökningar att ytterligare en kvarts miljon skulle behövas för att skickas fördelas direkt.
Idrottens lokaler åldras och är i stort behov av en rejäl översyn – det bevisar den här stsningen.
Den där Infantino... Än den ena, än den andra historien om honom. Det senaste är att ha har sett till att ha tillgång till ett eget privatjet så han kan flyga mellan arenorna. Han har nämligen fått låna ett flygplan flygbolaget Qatar airways som är en stor sponsor av det internationella fotbollsförbundet. Så det passade bra. Därmed kan han se åtskilliga matcher, ja, alla enligt honom själv
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse bidrar via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





















Simon Strömberg (inte verifierad)
mån, 2014-12-15 23:37
1. Pengafördelning
Intressant och bra artikel! Bra jobb. Ett detaljfel bara. Det blir ju 7,5 millars skillnad, väl? Keep up the good work!Vågar jag? (inte verifierad)
tis, 2014-12-30 12:56
2. det är ju publiklagen 4-6 st
det är ju publiklagen 4-6 st som står för 90% av intresset hos tv tittarna ! Mjällby- Ljungskile drar inte många tittare Idiotiskt ! Självklart borde publiksnitt vara mest avgörande!