Bara mer och mer pengar

TV-rättigheterna blir allt dyrare, biljetterna likaså, och spelarna kräver mer betalt – nu finns också siffror på hur penningcirkusen i den internationella fotbollen fortsätter att snurra fortare och fortare.
Manchester Citys coach Manuel Pellegrini må tycka att TV-kamerorna är väl närgångna ibland, men det är ersättningen från TV-bolagen som hller cirkusen i gång. Foto: Jon Super, AP Photo/TT

 

Det tycks inte finnas något stopp. Beloppen blir allt större. 

För första gången passerar Real Madrid, Barcelona och Manchester United 500 miljoner euro i intäkter, enligt rapporten Football Money League från revisions- och konsultföretaget Deloitte.

Giganterna

I den här penningligan framkommer att penningligans 20 främsta klubbar ökade intäkterna med 8 procenti. I klartext 6,6 miljarder euro under 2014/15.

De spanska toppklubbarna är i topp. För elfte året i rad toppar Real Madrid, nu kommer klubben upp i 577 miljoner euro. Pengar som behövs för nya värvningar och ombyggnaden av Santiago Bernabéu.

Barcelona har också ökat intäkterna och visar en omsättning på 560,8 miljoner euro och passerar Manchester United som når 519,5 miljoner euro.

Men United förväntas att öka omsättningen avsevärt då klubben har skrivit flera lukrativa affärskontrakt och medverkade i Champions League.

United toppar inkomstligan i Premier League, där åtta andra klubbar finns bland de 20 främsta i Money League och 17 ingår bland de 30 främsta. Det är rekord, men förklaringen är enkel – de enorma ersättningarna från TV-bolagen Sky och BT Sport.

Noterbart i övrigt:

Paris SG återfinns på fjärde plats, mycket beroende på gigantiska sponsorer som Emirates, Qatari National Bank och Ooredoo (ett telekombolag från Qatar).

Bayern München är femma, två platser sämre än i fjol och den enda klubben av de främst som har minskade intäkter. Men är TV-ersättning också lägre är de övriga.

Manchester City är precis som Paris SG starkt förknippat med oljepengar. Investmentbolaget Abu Dhabi United Group från Förenade Arabemiraten ser till att det aldrig råder brist. 

Arsenal har medvind – både i ligan och i bokföringen. Här finns den näst största ökningen i intäkter bland de tio främsta.

Chelsea går knackigt, men har ändå ökat intäkterna med 8 procent. Men om klubben minskar Champions League nästa år minskar flödet.

Här är tabellen

Här är klubbarna och deras intäkter:

1. Real Madrid 5,3 miljarder kr

2. Barcelona 5,2 miljarder 

3. Manchester U 4,8 miljarder 

4. Paris SG 4,5 miljarder 

5. Bayern München 4,4 miljarder 

6. Manchester C 4,3 miljarder 

7. Arsenal 4 miljarder 

8. Chelsea 3,9 miljarder 

9. Liverpool 3,6

10. Juventus 3 miljarder 

Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023.  Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.

Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.

Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..

Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud

Arvfonden fortsätter att berika föreningar. Vid Arvsfondsdelegationens sista möte för i år  tillkom en rad beslut om lokalstöd som att gynnar en rad föreningar som hade ansökt och som nu kommer att tilldelas pengar.   

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

  Svenska Spel har samarbetat med Elitfotboll Dam sedan 2009, och innan dess inom även agerat inom ramen för ett långvarigt samarbete med Svenska Fotbollförbundet. Nuvarande avtal sträcker sig till den sista december 2026. Men efter översyn av sponsringsportföljen har Svenska Spel beslutat att inte förlänga efter det. Ett hastigt och beslut som innebär att miljonergår förlorat för damfotbollen. 

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

SVT laddar inför OS.Anja Pärson och Anna Jönsson haag har nuskrivit på avtal och ska guida tittarna under SVT:s sändningar 2026. Pärson blir expert i studion i Stockholm medan AnnaJönsson Haag ska vara på plats i Val di Fiemme under längdtävlingarna. Me det är flera välkända namn som vi får höra som experter under OS. SVT har öppnat plåboken och värvat stjärnor.

Raden av f d landslagåkare som  greppar mikrofonen blir allt längre.

– Jag brinner för OS, oavsett om det är vinter eller sommar. kan jag vara med höja upplevelsen så är det jättekul, säger Anja Pärson,

Per Engström, sektionschef på Noa, polisens nationella operativa avdelning, är inte rädd för att kasta en skugga över Alexander Isaks uppmärksammade miljardaffär.

 Liverpool betalade Newcastle 1.65 miljarder för hans signatur. Avtalet är fem årigt och ger Isak 3,8 miljoner i veckolön.

Isak tränar för närvarande med det svenska landslaget inför fredagens VM-kvalpremiär mot Slovenien.  SvFF har meddelat att Isak inte är tillgänglig för media, möjligen efter Slovenien-matchen.