Hur mycket hade han då tjänat?
”Kanske inte en av de smartaste grejer" som Björn Borg själv sa.
Det var 2006 som han fick ett ryck och bara ville bli av med saker och ting. Pokaler och racketar från de oförglömliga åren såldes och dessutom, han gjorde sig av med rätten till sitt eget varumärke.
Ett tio-årigt avtal
Företaget Worldwide Brand Management AB köpte rättigheten för 124 miljoner kronor och har utvecklat affärerna betydligt och senare skiftade bolaget namn till just Björn Borg AB.
I synnerhet kalsonger har blivit förknippade med tennislegendaren och dubble bragdmedaljören.
Björn Borg fick till ett avtal där han i tio år skulle få 1,5-2 procent av bolagets varumärkesförsäljning. 2016 är sista året, ytterligare en utbetalning ska alltså ske, men sedan är det slut. Hur mycket kalsonger och annat som än säljs får han ingen del av det.
De senaste åren har Björn Borg AB presenterat royaltyn i sina årsredovisningar och den har då legat på ungefär 1,95 procent av varumärkesintäkterna, uppger Dagens Industri.
- Den exakta tilläggsköpeskillingen är inte något vi går ut med men även tidigare har den legat på ungefär samma nivå som de senaste åren, säger Daniel Grohman, ekonomichef på Björn Borg AB.
Vad hade han då tjänat?
Det går ingen nöd på Björn Borg själv. Han fick 124 miljoner kronor när avtalet tecknades, han har fått cirka 300 miljoner kronor under åren och avslutar nu med 30 nya miljoner.
Totalt cirka 450 miljoner kronor att använda i livet.
Den automatiska frågan är vad han har kunnat tillgodoräkna sig om han behållit rättigheten till sitt eget varumärke?
När Björn Borg blev ett varumärke var han själv delaktig och medverkade när kollektionen introducerades och växte i takt med att mer än kalsonger blev aktuellt.
I dag har Björn Borg ett bolag registrerat i Sverige, Legend Marketing and Promotion.
Thomas Ejderhov
Mest lästa just nu
I delårsrapporten för första kvartalet 2026 redovisar AIK Fotboll AB minskade intäkter med 7,6 miljoner kronor jämfört med föregående års rapport för januari-mars.
23 april tog Visby/Roma steget upp i Hockeyallsvenskan och efter inspektioner av Svenska Ishockeyförbundet och Hockeyallsvenskans ledning har nu ishallen, byggd 1974, fått klartecken för spel – under förutsättning att omfattande ”anpassningar” genomförs.
Regionstyrelsens arbetsutskott väntas vid sammanträde den 15–16 juni bevilja 14 miljoner kronor i uppgradering av ishallen, så att den uppfyller krav för spel i Hockeyallsvenskan och glädjer de 61 000 invånarna
Fjolårsvinnaren Casper Ruud återvänder till Bybit Stockholm Open. Den norske stjärnan är klar för årets turnering, som pågår 7–14 november i Kungliga Tennishallen i Stockholm.
Casper Ruud vann fjolårets upplaga efter finalseger mot fransmannen Ugo Humbert i två raka set. I november är han tillbaka i Stockholm med målet att försvara titeln på nytt.
"Jag kommer för att försvara min titel”
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april.
Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.
Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen




















