Tungviktare gör upp i SM-finalen

Djurgården mot Frölunda i hockeyns SM-final – bäst i sju matcher med start på söndagen. Det annorlunda är att det är en uppgörelse mellan två storstadslag, men också en kamp mellan två klubbar i stark medvind, både ekonomiskt och organisatoriskt.Och det är faktiskt första gången de gör upp om ett SM-guld.

Jubel i Djurgårdsbåset efter 4-1-vinsten i semifinal 7 i bäst av 7 mot Färjestadi Löfbergs Arena. Foto: Tommy Pedersen / TT

- Det är viktigt för ishockeyns resa mot målet att vara Sveriges mest engagerande idrott. Det stärker intresset för ishockey – i två starka fotbollsstäder, säger Tommy Boustedt, generalsekreterare för Svenska Ishockeyförbundet, till GP.

Båda bygger och stabiliserar

Det sportsliga värdet gäller i första hand, förstås, men det handlar till stor del om det ekonomiska utbytet.

I hockey är just avancemang till slutspelet och allra bäst, en final, det som hamnar kryddar intäkterna för en säsong. En kassör räknar aldrig med de pengarna, men hoppas desto mer.

Frölundas ordförande, Mats Grauers, är öppen och medger att ett framgångsrikt slutspel innebär 1 miljon i vinst.

För varje hemmamatch! 

Det blir så mycket av entréer och försäljning vid varje tillfälle.

I en intervju i GP är han väldigt uppriktig och berättar om klubbens ekonomiska villkor..

Frölunda har ett kapital om 25 miljoner, men siktar på 60.

Tvingades be om lån

Frölunda har byggt med stor framgång och är värt beröm med tanke på att klubben tvingades be om ett mångmiljonlån av Got Event bara fr några år sedan. Djurgården å sin sida var nere och vände i Allsvenskan.

Nu står båda klubbarna desto mer stärkta. Frölunda kunde till och med hyra in ett flygplan för 1 miljon kronor för matcherna i Luleå.

Även i Djurgården har det pågått ett hårt arbete i några år för att få styrning på siffrorna. En framtidsplan, vision 2013-2018, har styrt hanteringen med pengar.

Det räcker med att någon påminner om de mörka åren i hockeyallsvenskan.

Nu är klubben på en nivå som många tar för givet.

Emissionen skapar stabilitet

– Vi blev extremt kostnadsmedvetna när vi åkte ur, har Djurgården hockeys vd Jenny Silfverstrand ofta deklarerat.

Finalmedverkan tjänar som ytterligare en uppmuntran efter klubbens emission för ett och ett halvt år sedan när fler än 3 300 personer satsade 15,3 miljoner kr. Många engagerades, och delägarna i i Djurgården Hockey AB bidrog till klubbens stabilitet.

Nu har Djurgården fyra säsonger i SHLoch ett SM-guld vore den idealiska utdelningen för alla anhängare – i samma grad som en vinst skulle förena Frölunda.

Det är två tungviktare som gör upp på isen! 

Fakta

Här är spelschemat för SM-finalerna 

Söndag 21 april 15.00: Final 1:7 Frölunda – Djurgården, TV4/C More Hockey.

Tisdag 23 april 19.30: Final 2:7 Djurgården – Frölunda, TV12/C More Hockey.

Torsdag 25 april 19.30: Final 3:7 Frölunda – Djurgården, TV12/C More Hockey.

Lördag 27 april 15.15: Final 4:7 Djurgården – Frölunda, TV4/C More Hockey.

Tisdag 30 april 20.00: Final 5:7 Frölunda – Djurgården, TV12/C More Hockey.

Torsdag 2 maj 19.30: Final 6:7 Djurgården – Frölunda, TV12/C More Hockey.

Lördag 4 maj 15.15: Final 7:7 Frölunda – Djurgården, TV4/C More Hockey.

Kommentera

Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
Path:
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

När pingislivet  kändes som allra bäst för Bordtennisförbundet, då blossar en infekterad strid upp med stjärnan Truls Möregårdh.

Det gav det andra. Framgångar i OS i Paris, stor uppmärksamhet, Flera framträdande spelare, en ungdomsidol  växte fram och en megastor sponsor.Crafts miljardär, Torsten   Jansson visade sin kärlek till sporten och inte nog med det. Han lät bygga   en ny  intenationell pingisarena i Småland.

Gothenburg Tennis Center är en nytennishall mitt i Delsjöns natur- och idrottsområde där en mängd föreningar inom helt olika idrotter bedriver sin verksamhet. Gothenburg Tennis Center arbetar med att utbilda och utveckla unga tennistalanger och vara ett komplement till de befintliga tennisklubbarna i regionen. Via fler banor i regionen skapas också fler möjligheter för barn och unga att börja att spela tennis, samtidigt som det skapar förutsättningar för de unga spelare som vill göra en elitsatsning .

Inte minst Ebba Andersson själv var förvånad och hade svårt att hitt a orden. Hon ville förklara hur det kunde gå till att hon vann igen i detta VM. På nytt besegrade hon Therese Johaug i en sekundstrid.

–Jag är själv lika överraskad, faktiskt, sa hon till Viaplay efter målgång. Indirekt medgav Ebba att inte ens hon själv hade trott att det skulle vara möjligt.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

I  en intensiv nyhetsflora  försvann förra veckan det här högst anmärkningsvärda  budskapet: ”Via Gräsroten delar Svenska Spel varje år ut 35 miljoner kronor till ungdomsidrotten och föreningslivet i Sverige”. 

Delstatliga Telia säljer sin tv och media-verksamhet till Schibsted Media. Tidigare förlusttyngda TV4 är den stora delen.

Affären påverkar åtskilliga sportintresserade  människor.

MFF  satsar på en stjärnvärvning. Islänningen Arnór Sigurdsson är klar för klubben.

26-åringen håller dokumenterat hög klass och när MFF fick chansen  accepterades att han kostar några miljoner. an får tröja nummer åtta och ansluter till laget nästa vecka.Tränaren Henrik Rydström är lyrisk :– Tittar man på vad han gjorde i allsvenskan, så var det en offensiv av högsta klass. Han kan spela i olika offesiva positioner. Han kan vara åtta, tia eller ytter.