Sensationella bandyaffärer
Efter månader av tystnad om nykomlingen AIK i elitserien smällde det till ordentligt på torsdagen: AIK värvar Patrik Nilsson, den enda som tillsammans med Villa/Lidköpings David Karlsson har gjort över 1 000 mål i allsvenskan/elitserien.
Det är Bandyworld som förmedlar nyheten. AIK:s nya klubbchef Daniel Johansson nöjer sig med att säga:
- Jag kan bekräfta att det förs en dialog med Patrik.
Daniel Johansson, 35, från Borlänge, är klubbchef i AIK sedan 1 maj. Tidigare var han sportchef/klubbchef för Borlänge Bandy/Peace & Love City.
Patrik Nilsson, 37, fick inte förnyat kontrakt med Bollnäs efter tre säsonger i klubben. På 77 matcher gjorde han 110 mål. I stället vald Bollnäs-Giffarna att satsa pengarna på Sandvikens Daniel Mossberg, 38, som var missnöjd med sin spelposition i SAIK.
Mossberg 100 000 rikare
Mossberg fick påökt i plånboken när Postkordlotteriet hade dragning häromdagen i Sandviken. 237 vinnare fick dela på två miljoner kronor. Mossberg fick högsta vinsten, 100 000 kronor.
- SAIK måste ha betalat en bra lön när jag haft råd med så här många checkar, sa han från scenen med famnen full av checkar under den publika utlottningen.
Bollnäs kan ha en riktig värvningsbomb på gång: nämligenSandvikens förre skyttekung Erik Pettersson och Hammarbys Christoffer Fagerström. Erik har ett år kvar på kontraktet med Neftyanik men sägs längta hem. Han är fri från kontraktet med Sandviken.
Bollnäs har bekräftat kontakt med Bajens stjärna Fagerström men han är också sugen på Ryssland.
Bollnäs har muskler
Att Bollnäs har ekonomiska resurser att ta fram har klubben visat förr. 2014 plockade klubben hem stjärnorna Daniel Berlin och Per Hellmyrs från Dynamo Moskva, en övergång som räknas som den kanske mest spektakulära i Bandysverige genom tiderna. Båda fick drömkontrakt på tre år. Det talades om en miljon kronor till båda per säsong. Berlin valde att flytta hem till Sandviken efter de tre åren, Hellmyrs är kvar i klubben.
Mer bandynytt: spelarna har Västerås SK har gått med på en sänkning med 20 procent av lönerna.
Göran Söderlund
Kommentera
Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.
- Kommentera med Facebook
- Kommentera utan Facebook
Skriv kommentar
Mest lästa just nu
När pingislivet kändes som allra bäst för Bordtennisförbundet, då blossar en infekterad strid upp med stjärnan Truls Möregårdh.
Det gav det andra. Framgångar i OS i Paris, stor uppmärksamhet, Flera framträdande spelare, en ungdomsidol växte fram och en megastor sponsor.Crafts miljardär, Torsten Jansson visade sin kärlek till sporten och inte nog med det. Han lät bygga en ny intenationell pingisarena i Småland.
Gothenburg Tennis Center är en nytennishall mitt i Delsjöns natur- och idrottsområde där en mängd föreningar inom helt olika idrotter bedriver sin verksamhet. Gothenburg Tennis Center arbetar med att utbilda och utveckla unga tennistalanger och vara ett komplement till de befintliga tennisklubbarna i regionen. Via fler banor i regionen skapas också fler möjligheter för barn och unga att börja att spela tennis, samtidigt som det skapar förutsättningar för de unga spelare som vill göra en elitsatsning .
Inte minst Ebba Andersson själv var förvånad och hade svårt att hitt a orden. Hon ville förklara hur det kunde gå till att hon vann igen i detta VM. På nytt besegrade hon Therese Johaug i en sekundstrid.
–Jag är själv lika överraskad, faktiskt, sa hon till Viaplay efter målgång. Indirekt medgav Ebba att inte ens hon själv hade trott att det skulle vara möjligt.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
I en intensiv nyhetsflora försvann förra veckan det här högst anmärkningsvärda budskapet: ”Via Gräsroten delar Svenska Spel varje år ut 35 miljoner kronor till ungdomsidrotten och föreningslivet i Sverige”.
Delstatliga Telia säljer sin tv och media-verksamhet till Schibsted Media. Tidigare förlusttyngda TV4 är den stora delen.
Affären påverkar åtskilliga sportintresserade människor.
MFF satsar på en stjärnvärvning. Islänningen Arnór Sigurdsson är klar för klubben.
26-åringen håller dokumenterat hög klass och när MFF fick chansen accepterades att han kostar några miljoner. an får tröja nummer åtta och ansluter till laget nästa vecka.Tränaren Henrik Rydström är lyrisk :– Tittar man på vad han gjorde i allsvenskan, så var det en offensiv av högsta klass. Han kan spela i olika offesiva positioner. Han kan vara åtta, tia eller ytter.