Agenten och hans "utomjording"

Daniel Wessfeldt är en av världens mest kända idrottsagenter. Han har 40 atleter i stallet, JRS Sports Management. Guldkalven är Armand ”Mondo” Duplantis.

- Det är inte orealistiskt att tro att han kan tjäna hundratals miljoner kronor under tio år. Han är mer än guldkalv, jag kallar honom för utomjording. Han visar upp sig på ett sätt som får alla att gilla honom. säger Wessfeldt till Idrottens Affärer.

Anders Wessfeldt har jobbat med flera idrottsstjärnor, men betecknar Armand ”Mondo” Duplantis som en utomjording. Så speciell är han.

- ”Mondo” är hetast i friidrottsvärldens sedan Usain Bolt lade av. Han är bäst betald av alla friidrottare, säger Wessfeldt, 62, utan att tveka.

Ska svensk-amerikanen Duplantis nå Bolts höjder har han lite att jobba med. Bolt tog 8 OS-guld och 11 VM-guld och satte flera världsrekord på 100 och 200 meter.

Hur mycket tjänar han då? Det får vi förstås inte veta.

- Först är det en fast summa, de officiella prispengarna på tävlingarna. I Diamond League-tävlingarna är taxan likvärdig. Sedan tillkommer startpengarna i andra tävlingar. 

Plus pengarna från sponsorerna. 

Gärna ett svenskt företag

- ”Mondo” har varit gäst i CNN:s sportshow, dit kommer inte vem som helst. De stora amerikanska tidningarna gör stora reportage om honom liksom ledande tidningar världen över. Han får fler inbjudningar till tävlingar än han hinner tacka ja till.

”Mondos” största sponsor är kläd-och skoföretaget Puma, Red Bull (”det ville han själv”) och Omega. Vi vill ha ett par stora sponsorer till, inte fler. Gärna ett stort, svenskt företag som jobbar internationellt, säger Wessfeldt.

Han har och har haft många av världens främsta friidrottare i stallet. Så gott som alla stora svenska stjärnor har han varit agent för.

- Just nu kan jag säga att vi har tio världsstjärnor hos oss, säger han.

En som försvunnit är ryska stavhopperskan Jelena Isinbajeva, 2 OS-guld och 7 VM-guld (3 utomhus). Hon lade av när delar av den ryska friidrottseliten portades från OS i Rio 2014.

Patrik Sjöberg kom först

Wessfeldt startade sitt företag 1990 tillsammans med medeldistanslöparen Kenth Andersson, som avled 2011, 66 år, och Stina Funke, 50. Första ”kontoret” var i ett omklädningsrum under läktaren på Hästhagens Idrottsplats på Fågelbacksgatan i Malmö. Stina Funke, delägare, skötte faxen. Första klienten var Patrik Sjöberg.

De har bytt upp sig. Kontor i Malmös börshus och på Birger Jarlsgatan i centrala Stockholm.

Wessfeldt är utbildad silversmed och gemmolog, specialist på ädelstenar. Under studietiden i USA var han en hygglig 400-meterslöpare i häck. I samband med OS i Los Angeles 1984 bestämde han sig för att bli idrottsagent.

- Det har jag aldrig ångrat.

Från Monaco till Falsterbo

Han hade sin arbetsplats i Monaco, reste över hela världen. Efter elva år i skatteparadiset flyttade han hem 2013. Han köpte ut sina syskon från föräldrahuset i Falsterbo och där bor han nu.

Om du är pojken med guldbyxorna hur ser ni till att era klienter blir rika?

- De bästa bildar bolag. Vi ser till att det går rätt till.

- Hur mycket tar ni betalt?

- Vi lever på vår provision. Vi tar 15 procent på klienternas sponsoravtal. Är det högre summor går vi ned till 10 procent. 

- Men 40 klienter, hur hinner ni med? 

- Vi har anställt Christian Olsson (trestegshopparen, OS-guldmedaljör 2004) som jobbar från Göteborg. Och vi har jävligt duktiga revisorer och ett uppbyggt nätverk över hela världen. Jag jobbar alltid. Golf och segling hinner jag inte med. Jag ser förstås sport på teve.

 

Det var Sarah som ringde

Företaget jobbar inte enbart med friidrottare. Jonas Björkman och boxaren Armand Krajnc är andra. Och Sarah Sjöström, förstås.

JRS Sports Management behöver inte annonsera efter kunder. Wessfeldt har berättat att han fick ett samtal från Sarah för fem år sedan. Hon ville ha hjälp. De träffades i Stockholm, det klickade.

- Vi hjälper henne med hela hennes liv. Bolagsbildningar, skattejuridik, sponsorer, senast Pågens, avtal. Avtalen ska vara rätt skrivna, vi ska hitta rätt samarbetspartners och hon ska få rätt betalt.

 

Samarbetet har lönat sig. Sarahs bolag har tillgångar på mer än 20 miljoner.

Daniel Wessfeldt är singel. Han har haft förhållanden med Ann-Louise Skoglund, Carol Lewis, Carl Lewis syster och Florence Griffith Joyner. 

- Du måste vara Falsterbos mest eftertraktade ungkarl?

- Ha, ha! Skriv det!

Göran Söderlund

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023.  Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.

Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.

Svenska Skidskytteförbundet  har inte bara aktiva som utmärker sig på bred front. Där finns också en styrelse med sällsynt stark framåtanda och vilja att åskadkomma mera, mycket mera. 

För ett år sedan presenterades en anläggningsfond  där skidskytteförbundet gick in med 10 miljoner. Titeln påvisade vad som fanns ytterligare i sikte och förbundet gick satsade så pass som 10 miljoner i startkapital.

Fföreningar runt om i landet ska  få möjlighet att möjlighet att söka ekonomiskt stöd för att utveckla och bygga egna ändamålsenliga och  trygga anläggningar fram till 2031. 

Det är en fullkomligt vedervärdig tanke att fotbollslandslaget ska misslyckas i kvalet  i mars med den konsekvens som då uppstår. Det känns som himmel eller helvetet, för tillräcklig medvind kan få en så ofantlig betydelse

Inget VM- spel innebär en enorm besvikelse. Och inte nog med det – inte mindre än 97 miljoner skulle fladdra bort och inte kunna rädda Svenska Fotbollförbundet.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa  kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .

Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög  flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.