Micke blev inte korvförsäljare

Michael ”Micke” Thelvén hade inga stora drömmar om en yrkeskarriär när han växte upp i Farsta. Jo, fotbolls-eller ishockeyspelare skulle han bli men jobb som korvförsäljare eller fönsterputsare var okej. Det blev mycket, mycket bättre. Nu sitter ”Micke”, 59, i solen i Jupiter, Florida – som dollarmiljonär. 

Michael Thelvén är gift för tredje gången, nu med Aline, som har både italienskt och brasilianskt pass.

Det blev hockey. Han debuterade som 17-åring i Djurgårdens A-lag. Sen gick karriären spikrakt för den spelskicklige och snabbåkande backen.  JVM-guld 1981, SM-guld 1983, Tre Kronor, Canada Cup, OS i Sarajevo, 67 landskamper, proffs i Boston Bruins i NHL. Där tog det stopp 1990. En knäskada tvingade honom att lägga upp efter fem säsonger och 207 matcher, 20 mål och 80 assists. Sen tog affärskarriären fart. På en middag träffade han David Warren, en av Boston Bruins välgörare.

- Han hade startat en agentur som jag fick. Vi flyttade hem till Sverige och jag skaffade agenturen för basketmaskiner som snart fanns på nästan alla fik och krogar. Fem spänn för fem bollar. 2,50 till ägaren, 2,50 till mig.

Nu tog det fart

 Vägen till miljonerna hade börjat.

”Micke” träffade framlidne affärsmannen Jan-Axel Johnsson, som tog honom under sina vingar. Det ena ledde till det andra. ”Micke” fick agenturen och blev distributör för en temperaturgivare. Den var inte på modet då men blev det genom hårdare lagföring i USA. Temperaturmätaren skulle finnas i all last som innehöll temperaturkänsliga läkemedel. Temperaturen skulle vara mellan 2 och 8 grader under hela transporten. 

Många blev sura för företagen som distribuerade läkemedel var tvungna att investera i kylanläggningar.

”Micke” hade kontor i Arninge med 10-talet anställda och packade temperaturmätare för brinnande livet dag ut och dag in.

Vi tjänade inga stora pengar som distributörer. Jag har alltid sett till att ha anställda som är bättre än jag på det jag inte kan. Jag skötte säljkontakterna Sen kom jag på att det är bättre och mer lönsamt att vi säljer informationen istället för enbart hårdvaran, det vill säga temperaturmätaren

Blev världsledande

Det blev lyftet för företaget. Astra Zeneca blev största kunden.

Utan dom hade vi inte klarat oss i början. Sen blev vi (Temperature Sensitive Solutions Systems Sweden, förkortat TSS) världsledande och näst störst på marknaden. Som bäst innan jag sålde skulle jag uppskatta att vi omsatte runt 100 miljoner. med en mycket bra vinstmarginal på mellan 50 och 60 procent. Jag utvecklade det här själv med hjälp av proffspengarna. Som mest hade jag 250 000 dollar per säsong (dollarn stod då i cirka 7 kronor) och sen fick jag 200 000 dollar i ersättning för den invaliditetsförsäkring jag hade.

- Jag tog stora risker men det höll. Idag fattar jag inte hur jag orkade.

2011, efter 20 års slit, sålde ”Micke” företaget. Med upparbetade vinster fick han mellan 100 och 120 miljoner kronor (”jag har inte den exakta siffran i huvudet). Den tänkta korvförsäljaren flyttade till Jupiter. Huset på 1 000 kvm boyta vid vattnet kostade 3,5 miljoner dollar (kursen var runt 6 kronor).

Lät pengarna rulla

Kenta Nilsson och hans hustru Helen Alfredsson kom och hälsade på.

- Till och med Kenta blev imponerad. Fan, man skulle ha blivit back, sa han.

Nu lät ”Micke” pengarna rulla. Han köpte ett prakthus på Husarö i Stockholms skärgård, Österåkers kommun. 

- Säljaren var affärsmannen Håkan Ramsin (ordförande i Svenska bandyförbundet 2006-2014). 

- Har hört att han hade begärt 17 miljoner, om inte mer, i början men så mycket gav inte jag, säger ”Micke” med ett belåtet kluckande i telefon.

”Mickes” granne på Husarö är Jesper  Kärrbrink, nyvald vice ordförande i Svenska bandyförbundet.

- Det sved att vi inte kunde åka dit i somras på grund av pandemin. Jag saknar svensk mat men nu har jag hittat en affär i New York som säljer lax, säger ”Micke”.

2019 gjorde han en ny lyckad fastighetsaffär.

- Jag sålde huset i Jupiter 2019. Det var för stort, för mycket att hålla reda på. Och bara fastighetskatten var ($75,000), nästan 657 000 kronor (dagens USD kurs).

Han gjorde en bra affär. Han fick $6.4 MUSD (56 000 000 SEK i dagens dollarkurs) vid försäljningen.

- Vi köpte ett mindre hus, bara 500 kvm boyta...

Det nya huset ligger vid golfbanan Jupiter Country Club (”Micke” har 14 i handicap om någon undrar). Golfproffset Alex Norén bor bara 500 meter bort.

Gift för tredje gången

Sitter du bara i solen och njuter nu?

- Nä, jag investerar i små bolag som jag tror kan bli något. Men jag har inget operativt ansvar. Så vill jag ha det. Florida på vintern, Husarö på sommaren. Jag har det bra.

Han är gift för tredje gången, nu med Aline, som har både italienskt och brasilianskt pass. De gifte sig 2015. Sedan tidigare har ”Micke” sonen Jeremy, 21 och dottern Alexandra, 9.

Göran Söderlund

 

 

 

 

 

Kommentera

Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
Path:
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Mjällby AIF toppar allsvenskan, men säljer samtidigt spelare och stärker egna kapitalet rejält på ett egentligen sensationellt sätt. 

I söndags sluttfördes förhandlngarna runt t succémittfältaren Nicklas Röjkjaer som lämnar Mjällby. AIF 26-åringen har skrivit på för danska FC Nordsjälland. Samtidigt står det klart att klubben har sålt spelare för runt 60 miljoner på bara några år, vilket faktiskt är en del av strategin att bygga en starkare förening och då ingår att säkra en ekonomisk framtid - och av bara farten förstärka - så pass att laget övertar och behåller ledningen i allsvenskan.

Ett ståtligt och fashionabelt bygge för 14,6 miljarder, den jättesatsningen kan ersätta Scandinavium i Göteborg

Ett ståtligt och fashionabelt bygge för 14,6 miljarder, den jättesatsningen kan ersätta Scandinavium i Göteborg

Om planerna skulle förverkligas överträffas alla andra satsningar i Sverige.

En arkitekttävling om hur de nya arenorna slutligen ska se ut är redan inledd. Och göteborgarna själva ska få rösta för att bli delaktiga i valet.

Det är ett cykelprojektet som ger Barncancerfonden bara i år totalt 238 miljoner kr.

Över 2 600 cyklister och servicedeltagare gick på lördagen  i mål i Paris för barn med svåra sjukdomar. Bakom satsningen står Team Rynkeby som sedan 2002 arrangerat cykellopp och aktiviteter för att samla in pengar till förmån för organisationer som arbetar för barn med svåra sjukdomar.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.

– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Svensk Hockey-TV har haft sitt mest framgångsrika år hittills under säsongen 2024/2025. Plattformen, som sänder hockey från hela Sverige – från cuper och ungdomsserier till elitnivå – har vuxit kraftigt i både räckvidd och användning. Med över 300 ishallar utrustade med automatiserade och AI-styrda kamerasystem, 2,5 miljoner unika tittare och mer än 7 miljoner strömstarter, har Svensk Hockey-TV blivit en del av den svenska hockeypublikens vardag.

I Djurgårdens nysatsning i SHL var 18-årige Anton Frondell ett bärande namn. Efter 11 mål i Hockeyallsvenskan och stort genombrott i den tuffa kvalserien mot AIK hade kraftfulle Frondell, 94 kg. en säker plats i l sportchefen Niklas Wikegårds ledande formationer.

I den årliga NHL-draften, nu i Los Angeles, förändrades allt, sedan  Anton Frondell, 18 år ,uppväxt i Trångsund söder om Stockholm,  valts som nummer tre av Chicago.