74 spelare i Blåvitt på fem år
Inför konsten att bygga förening och verksamhet, i sin tur förtroende och framgång hos individer är IFK Göteborg ett sämre exempel på. Att klubben har haft haft problem i några år är fullt naturligt. Sedan 2017 har klubben använt 74 olika spelare i allsvenskan och haft 18 olika personer på ledande poster.
GP:s sportredaktion har gjort ett strålande jobb och granskat Blåvitts beslut de senaste fyra åren.
Spelare har kommit och gått i en strid ström. Talanger har utvecklats, återvändare har velat komma tillbaka till Kamratgården och klubben har inte kunna tacka nej till nyförvärv spelare.
Och samtidigt har klubben beslutsfattare avlöst varandra. Ny ordförande, ny klubbdirektör, ny marknadsansvarig, ny tränare, ny sportchef - det är ingen måtta på förändringarna.
Kontinuitet kan man inte stava till på Kamratgården. Och resultatet har blivit därefter.
Rundvandringen av spelare är det mest anmärkningsvärda. 74 spelare har burit den blåvita randiga tröjan i allsvenskan under de senaste fem åren (2017–2021).
ingen annan toppklubb i Sverige är i närheten av det antalet..
– Det är en väldigt hög siffra, konstaterar klubbdirektör Håkan Mild.
– Väldigt många spelare. Och det är ingen framgångsfaktor.
Hittills i år har över 20 spelare antingen lämnat eller anlänt till IFK Göteborg….
Kommentera
Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.
- Kommentera med Facebook
- Kommentera utan Facebook
Skriv kommentar
Mest lästa just nu
Brommapojkarna har sålt spelare i rekordomfattning de senaste två åren. Det har varit så lukrativt att styrelsen nu har mod att säga nej till anbud på forwarden Alladoh Det är vad Sportbladet uppger på tisdagseftermiddagen
Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.
Det hade ni inte räknat med, kanske inte ens hoppats på – det nyinitiativet att låta Johannes Klæbo och FridaKarlsson tävlas i skidspåret samtidigt
Tro det eller ej, men det blir en realitet när i vinter ett nytt grepp ska testas under femmilen i Holmenkollen, Tack vare ett nytt initiativ från Internationella skid- och snowboardförbundet (Fis),
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.
– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.
Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.
I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.
Svenskarna är vana vid att det finns TV-bilder från allsköns idrott, oavset var och när något utspelas . Nu kommer något alldeles unikt.Streamingtjänsten Pluto TV intyroducerar ett samarbete via All Women’s Sports och Sportkanalen AWSN Network för att dygnet runt kunna sända damsport tillgängligt för svenska TV-tittare – helt gratis dygnet runt. Utbudet ska omfatta över 2 500 timmar direktsänd damsport årligen
En drömaffär. Öster från Växjö fick möjlighet att värva Allsvenska 19-årige Youssoupha Sanyang i fjol. Nu får Växjö-klubben möjlighet att tjäna närmare 40 miljoner när tjeckiska mästarlaget Slavia Prag i en rekordaffär vill köpa den tekniske fotbollsspelaren frpn Gambia.
Han har imponerat stort i inledningen av allsvenskan med sin fart och teknik. På det viset har han blivit uppmärksammad och även blivit en publikfavorit.