Sportagenturen växer efter förvärv
Miljardären och H&M-arvingen Karl-Johan Persson gör ytterligare en investering för att etablera sig inom idrottens agentverksamhet. Efter att han köpte in sig i Wesport tar han nu också över agentfirman Footnation för runt 20 miljoner.
Vid investeringarna i Nina Wennerströms Wesport deklarerade Karl-JohanPersson:
-Jag har följt Wesport sedan starten och har ett stort förtroende för Nina som entreprenör och ledare och för det bolag hon skapat.
- Jag delar Wesports värderingar, brinner för sport och hoppas att Wesport genom mitt engagemang ska kunna fortsätta satsningen på sina talanger, hjälpa dem att nå sina drömmar och utvecklas och att man också ska kunna rekrytera nya idrottsstjärnor, sa Karl Johan Persson, känd supporter till Djurgårdens fotboll.
Nina själv var lycklig över sin nya partner:
- Vi är väldigt glada och stolta över Karl-Johans engagemang . Det här ger oss möjligheter att växa och utvecklas. Hans starka tro på Wesport gör att vi kan ta nästa steg och satsa ännu mer på våra atleter som inspirerar oss dagligen men också rekrytera nya stjärnor.
Med förvärvet av Footnation ingår över 100 atleter i Wesport Bland dem finns bland annat tennis-, hockey- och fotbollsprofiler som Kiki Bertens, Pedro Martinez, Holger Rune, Carey Price och Ryan Getzlaf.
Företagsaffären har en något annorlunda konstruktion. Karl-JohanPersson, investerar runt 20 miljoner i W sport som blir formell köpare av Footnation, där Miro Jaganjac.har varit ägare
har framför allt företrätt hockey- och tennisspelare tidigare, men nu blir fotboll en större del.
Hon har vunnit åtta SM-guld i tennis, jobbat som idrottsagent och pluggat i USA och på Handels i Stockholm och startade 2014 agenturen Wesport i en situation när hon inte riktigt vad hon skulle göra . Det vet hon i framtiden.
Mest lästa just nu
Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023. Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.
Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.
Zlatan Ibrahimović var 41 år gammal när han avslutade sin professionella fotbollskarriär i juni 2023 efter en sista match och avtackning med AC Milan på San Siro. Sedan dess har hans liv mera handlat om att vara familjefar och vara knuten till Milans styrelse, och delvis vara affärsman Nu avslöjar han själv att han vill vill skänka bort sina padelhallar i Sverige. På Twitter erbjuder han nu potentiella aktörer att höra av sig.
Arbetet inför skid-VM på Lugnet i Falun i mars fortgår. Här, som vid alla stora evenemang handlar det mycket om pengar. Nu har Stora Enso presenterats som huvudsponsor, vilket betyder att koncernen värnar om sitt mångåriga engagemang vid stora skidmästerskap
Dessutom - flera näringslivsprofiler, bl a Marcus Wallenberg, är klara för en nybildad ekonomigrupp. Och, Kajsa Sjösvärd, tidigare säkerhetschef, är utsedd till ny vd, efter Jonas Peterson plötsliga uppsägning
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .
Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.





















Skriv kommentar