AIK kan vräkas efter miljonstrid

De står en bit från varandra. Solna stad kräver 3 miljoner i uteblivna hyresintäkter. AIK menar att klubben har betalat 9 miljoner kronor för mycket. Nu är risken att AIK Hockey sparkas ut från sin träningsanläggning.

Enligt klubbens hemsida har Solna stad begärt att tingsrätten ska pröva frågan om avhysning baserat på hyreslagens regler. Det skulle innebära att AIK kan bli utslängt från Ritorp i Solna.

Oenighet om miljonbelopp

Det här är en strid som inleddes 2005 när ishallen i Ritorp blev aktuell. Då nådde parterna en överenskommelse som innebar att AIK skulle betala Solna Stads finansieringskostnader för de 17 miljoner som staden satsade på hallen.

AIK menar att klubben har betalat mycket mera. Klubben investerade också 5 miljoner i hallen och anser att man har betalat drygt 9 miljoner mer än vad det stod i avtalet.

När nu Solna Stad vill avhysa AIK från hallen kontrar AIK med en begäran om att Solna Stad måste reglera affären och betala tillbaka pengarna. I sin tur kontrar Solna Stad med hotet om att sparka AIK ur hallen.  

"Vill tvinga oss att betala"

På AIK Ishockeys hemsida säger ordförande Peter Mellqvist:

- Redan idag använder staden olika metoder för att försöka förmå oss att betala. Bland annat spolades uterinken på Ritorp inte upp förra säsongen och så har AIK Ishockey inte fått de 10 timmar per vecka i istid på Solna is som man tidigare fått. Utöver detta har staden lagt byggnationen av den tredje ishallen på Ritorp på is, trots att beslut har fattats i kommunfullmäktige om byggnationen.

- Stadens agerande är mycket märkligt mot bakgrund av den ursprungliga överenskommelsen och lokalpolitikernas uttalanden före valet. Istället för att lösa problemet försöker staden med juridisk argumentation bortse från den ursprungliga överenskommelsen.

Under valet har Solnas lokalpolitiker sagt att AIK:s närvaro är väsentlig och att oenigheten ska lösas i takt med tiden. Men nu har alltså Solna Stad mitt under rättsprocessen begärt att tingsrätten ska pröva stadens begäran om att AIK Ishockey ska avhysas från Ritorp.

Mjällby AIF toppar allsvenskan, men säljer samtidigt spelare och stärker egna kapitalet rejält på ett egentligen sensationellt sätt. 

I söndags sluttfördes förhandlngarna runt t succémittfältaren Nicklas Röjkjaer som lämnar Mjällby. AIF 26-åringen har skrivit på för danska FC Nordsjälland. Samtidigt står det klart att klubben har sålt spelare för runt 60 miljoner på bara några år, vilket faktiskt är en del av strategin att bygga en starkare förening och då ingår att säkra en ekonomisk framtid - och av bara farten förstärka - så pass att laget övertar och behåller ledningen i allsvenskan.

Ett ståtligt och fashionabelt bygge för 14,6 miljarder, den jättesatsningen kan ersätta Scandinavium i Göteborg

Ett ståtligt och fashionabelt bygge för 14,6 miljarder, den jättesatsningen kan ersätta Scandinavium i Göteborg

Om planerna skulle förverkligas överträffas alla andra satsningar i Sverige.

En arkitekttävling om hur de nya arenorna slutligen ska se ut är redan inledd. Och göteborgarna själva ska få rösta för att bli delaktiga i valet.

Den ekonomiska bilden av Dam-EM 2025 klarnar allt mera.

Via flera fans och besökare vid arenorna har omsättningen ökat avsevärt. Nu avslöjas att 600 000 biljetter är sålda och att de förväntade intäkterna väntas uppgå till inte mindre än 128 miljoner euro och därmed budgeteras prispengarna till 41 miljoner euro. Det står också klart att Dam 2025 redan överträffar alla tidigare arrangemang.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.

– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Svensk Hockey-TV har haft sitt mest framgångsrika år hittills under säsongen 2024/2025. Plattformen, som sänder hockey från hela Sverige – från cuper och ungdomsserier till elitnivå – har vuxit kraftigt i både räckvidd och användning. Med över 300 ishallar utrustade med automatiserade och AI-styrda kamerasystem, 2,5 miljoner unika tittare och mer än 7 miljoner strömstarter, har Svensk Hockey-TV blivit en del av den svenska hockeypublikens vardag.

I Djurgårdens nysatsning i SHL var 18-årige Anton Frondell ett bärande namn. Efter 11 mål i Hockeyallsvenskan och stort genombrott i den tuffa kvalserien mot AIK hade kraftfulle Frondell, 94 kg. en säker plats i l sportchefen Niklas Wikegårds ledande formationer.

I den årliga NHL-draften, nu i Los Angeles, förändrades allt, sedan  Anton Frondell, 18 år ,uppväxt i Trångsund söder om Stockholm,  valts som nummer tre av Chicago.