Dan Perssons blogg
Dan Persson är Idrottens Affärers bloggare. Han arbetar med kommersiell utveckling av idrott. Dan har stor erfarenhet och kompetens och kan både se och bedöma såväl möjligheter som faror, något som passar Idrottens Affärer ypperligt. Han läser hellre årsredovisningar eller trendrapporter än tittar på sport och för honom är en arena en fastighet vars försäljning ska öka.
Lagrell och Santoft har blivit ett hot mot folkhälsan
Nu är fotbollsallsvenskan igång. Mitt i vintern har de som utger sig för att vara de kloka herrarna bestämt sig för att det är dags för fotboll. Utomhus. Det var minus nio när jag gick till jobbet i morse, i Stockholm.
I Sportbladet idag säger Svenska fotbollsförbundets ordförande Lagrell ”Vi startar samma tidpunkt nästa år”
Vidare från Sportbladet: ”I går fullbordades premiäromgången – och fiaskot var ett faktum. Publiksnittet för de åtta matcherna landar på 6?038. Det är ett tapp på nästan 5 000 personer jämfört med första omgången 2009. Det är inte så konstigt, säger fotbollförbundets ordförande Lars-Åke Lagrell.” Slut Sportbladet.
Lagrell inser inte att 40 000 gånger 150 kronor är 6 MSEK. Pengar som för evigt är borta. Men det finns större problem. Allsvenskan är ett hot mot folkhälsan.
Vi riskerar en epidemi av prostatainflammationer som får svininfluensan att framstå som en andeviskning.
Lagrell och Santoft går uppenbarligen inte på ishockey, Basket eller handboll. Då hade de noterat att arenaidrotter som spelas vintertid spelas inomhus. Av det enkla fundamentala skälet att det är olönsamt att göra sina kunder sjuka. Bandyns kurer mot temperaturer under noll får också ses som hot mot folkhälsan.
En snabb kontroll med en välrenommerad urolog ger omgående svaret att medelålders män skall undvika att sitta två timmar på en kall plaststol i noll eller minusgrader.
Riskerna är enkla att definiera. Prostatainflammation innebär en smärtsam undersökning (fullt jämförbar med att föda barn) och en månadslång behandling med penicillin av bredbandskaraktär.
Den här typen av penicillin är det man idag försöker undvika då risken för antibiotikaresistens ökar. Det uppstår också en risk för nedsatt sexuell förmåga. Enda fördelen är att prostatainflammationer inte ökar risken för prostatacancer.
Hur RF med sin nuvarande folkhälsofokusering för att få mer pengar av staten kan tillåta att det största förbundet agerar på ett sätt som ökar mängden sjukdagar och skapar lidande för så många är fullständigt obegripligt.
Enda förklaringen torde vara att det inte finns något som helst behov av potens utifrån årets kvalitet på allsvenskan.
Mest lästa just nu
SOK, Sveriges Olympiska Kommitté redovisade vid sitt årsmöte på tisdagskvällen ett utfall på minus 39,4 mkr jämfört med budgeterat resultat på minus 22,7 mkr. Det innebär en avvikelse om minus 16,7 mkr.
Det är besvärande siffror för SOK-styret och ordförande Hans von Uthman vars mandat är fyraårigt, han är vald till 2029. Det egna kapitalet uppgick vid årsskiftet till drygt 35 mkr mot 75 mkr vid årsskiftet 2024–2025.
23 april tog Visby/Roma steget upp i Hockeyallsvenskan och efter inspektioner av Svenska Ishockeyförbundet och Hockeyallsvenskans ledning har nu ishallen, byggd 1974, fått klartecken för spel – under förutsättning att omfattande ”anpassningar” genomförs.
Regionstyrelsens arbetsutskott väntas vid sammanträde den 15–16 juni bevilja 14 miljoner kronor i uppgradering av ishallen, så att den uppfyller krav för spel i Hockeyallsvenskan och glädjer de 61 000 invånarna
Pengar är inte allt – men det betyder en hel del
Spelarna i Team Canada, modell 2026, i den 88:e VM-turneringen, har en sammanlagd årslön på 860 miljoner enligt NHL-organisationens officiella lönestatistik.
I Tre Kronor, som föll i lördagens VM-premiär, får spelarna nöja sig med 338 miljoner kronor, löneskillnaden är cirka en halv miljard kronor.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april.
Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.
Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen















Tompa (inte verifierad)
tis, 2010-03-16 23:05
1. Vore kul att höra Lagrell
Vore kul att höra Lagrell motiver de 6 miljoner som klubbarna blir utan. Eventuellt så gömmer han sig bakom det faktum att "klubbarna varit drivande i att förlänga säsongen." Vilket inte är riktigt sant. SEF har jobbat för att öka klavitén på produkten Svensk Fotboll. Inte försämra den (usla planer, kyla etc.).anonym lillasyster (inte verifierad)
tis, 2010-03-16 23:57
2. Intressant att veta vem som
Intressant att veta vem som informerat om att smärtan vid prostatabesvär motsvarar den som kan uppstå när man föder barn.janne (inte verifierad)
ons, 2010-03-17 09:20
3. Jag vet hur det är! Vi kanske
Jag vet hur det är! Vi kanske inte skall skrämma upp någon i onödan, men en inflammation i prostatan "prostatit" är inget kul. En undersökning går till enligt följande.Doktorn kör upp ett finger i rektum och klämmer på prostatan. Det gör ont. Har du då dessutom en inflammation i den så gör det jätteont.Han trycker under några sekunder tills det kommer ett sekret ur urinröret. Detta sekret lägger han på en liten glasskiva och sedan läggs detta under mickroskop. Senaste rönet är också att Antibiotika inte hjälper!!?? Men vad du än gör. SITT INTE KALLT, och är du kännslig så tänk på att även när du badat att byta till torra byxor.Jag tror dock att föda barn är betydligt värre. Finns också en uppsida på detta. Du blir rekomenderad MYCKET SEX, tyvärr aldrig skiftligt.....Anonymous (inte verifierad)
tors, 2010-03-18 11:25
4. Enligt Lagrell är det
Enligt Lagrell är det klubbarna själva som vill ha det så. Så de får skylla inkomstbortfallet på sig själva.Ambivalent (inte verifierad)
tors, 2010-03-25 14:00
5. Semestertider = sämre
Semestertider = sämre snitt Samtidigt så sjunker alltid publiksnittet i Allsvenskan under semestertiderna då folk prioriterar Kos-resa, husvagnen och trädgärdstäppan framför att gå på fotboll. Efter midsommar fram till 5 augusti är alltså ganska kassa publikmånader. I Sverige är det alltså optimalt ur publiksynpunkt att spela fotboll mellan 1 maj- 20 juni, 5 augusti- 1 oktober. Blir tufft att klämma in 30 omgångar där. För många matcher behövs för omsättningens skull, det har klubbarna sagt.