Dan Perssons blogg
Dan Persson är Idrottens Affärers bloggare. Han arbetar med kommersiell utveckling av idrott. Dan har stor erfarenhet och kompetens och kan både se och bedöma såväl möjligheter som faror, något som passar Idrottens Affärer ypperligt. Han läser hellre årsredovisningar eller trendrapporter än tittar på sport och för honom är en arena en fastighet vars försäljning ska öka.
"RF visar sin maktfullkomlighet"
RF sågar sin egen utredning och föreslår bibehållen 51-procentsregel för idrottsbolag (källa Svt). Det är dumt och det kommer att skada elitidrotten i Sverige. Beslutet är dessutom inte grundat på någon genomlysning av verklighet, trender och utveckling utan är renodlat ideologiskt.
Det är faktiskt nästan mer än ideologiskt. Det bygger på en dröm om att folkrörelsedemokratin är likadan i dag som på 60-talet eller om så inte är fallet, att vi kan återskapa 60-talets folkrörelsedemokrati.
Beslutet bygger också på drömmen om den ideella förening som den enda goda kraften i ett samhälle där kommersialisering är något fult, istället för grunden för ett välfärdssamhälle.
Ett sätt att omyndigförklara förbunden
Vi har sett sossarnas totala haveri på området folkrörelsedemokrati vid valet av ny partiledning (inga åsikter om Juholt, bara om processen). Det är inte så att idrottsföreningar fungerar bättre och utvecklingen är på fjärde decenniet i stadig riktning mot minskad medlemsdemokrati genom färre medlemmar och färre som går på möten.
Den moderna människan är med i ridklubb för att få rida, golfklubb för att få spela golf och medlem i andra föreningar som ett stöd av ungdomsverksamhet. Gå på möten och vara förtroendevalda är en minskande verksamhet. För att citera mig själv. ”Ordet förening kommer i framtiden bara ha betydelsen att två kroppar möts”.
RF:s beslut är dessutom ett omyndigförklarande av specialidrottsförbunden. RF:s förslag bygger på den fullständigt vansinniga idén att idrott är samma sak och att alla specialidrottsförbund är lika. Det blir Orwellskt när man måste inse att en del är likare än andra.
Skillnad på förbund och förbund
Verkligheten ser inte likadan ut för fäktningsförbundet som för fotbollsförbundet, hockeyförbundet eller golfförbundet. Det naturliga beslutet borde ha varit att låta specialidrottsförbunden göra som de vill som en följd av demokratiska beslut i dessa organisationer.
Legitimiteten för beslut om hur fotbollen skall utvecklas borde ligga hos fotbollsförbundet, inte hos RF. Det finns ingen relevans i att Malmö FF skall organiseras och drivas på exakt samma sätt som en bowlingklubb med 22 medlemmar och en omsättning på 20 000 kronor.
RF:s förslag är antidemokratiskt. Inte nödvändigtvis odemokratiskt men definitivt antidemokratiskt.
Lite sött och naivt
Inom golfen har bolag utan ägande av ideell förening fungerat minst lika bra som 100 procent ägande av ideell förening i mer än två decennier. SGF har under samma tid bejakat detta utifrån den goda och intelligenta tanken att fler golfbanor är bra för golfen.
Inom elitishockey och elitfotboll är det spelarbudgetar på tiotals miljoner och arenafastigheter för hundratalsmiljoner som skall hanteras.
Även om det idag kan framstå som sött och naivt när Bosse Ringholm skattefuskade i Enskede genom att betala ut löner som kilometerersättning så är det tack och lov historia. Idag sköts ekonomin i de få föreningar som kan komma ifråga att bolagisera av anställda som följer svensk lag och som lever i en verklighet där aktiebolagslagen är enklare ur alla perspektiv.
Det är Bosse Ringholm-modellen RF vill försvara.
RF vill behålla kontrollen
Är det onda eller korkade människor på RF undrar då vän av ordning. Absolut inte, men de är primärt maktmänniskor och den här frågan handlar om RF:s framtida maktposition och ingenting annat.
Makten hos RF med de oheliga lösningar som pengarna till Korpen, bidragen från staten och slagsmålet om SOK utgör bygger på kontroll. Det är den kontrollen man inte vill förlora. Då blir specialidrottsförbund som får bestämma själv ett hot. Det är det hotet man vill bemöta.
Det är 2011. Samhället såg annorlunda ut när RF bildades 1904. Makarna Myrdahls folkrörelsesverige har fyllt 70. När RF då går ut och förordar en modell som inte på något sätt tar hänsyn till att samhället är totalt förändrat enbart utifrån maktskäl så finns det skäl att reagera.
Gäller max 200 av 22 000 föreningar
Det är klädsamt när Karin Mattsson Weijber erkänner att en av grundarna till beslutet är kulturell. Kulturell betyder i det här fallet att man tycker det var bättre förr och därför ogärna vill bejaka ovidkommande detaljer som samhällsutvecklingen.
Elitidrott är för ca 0,5 procent av idrottsföreningarna i Sverige upplevelseindustri. De lever i en annan värld med helt andra krav. Att nu beröva dem möjligheten till bättre ekonomi genom privata ägare blir en våt filt på elitidrotten i Sverige.
Ett beslut med tillåtna andra ägare över 49 procent påverkar överhuvudtaget inte minst 21 800 av 22 000 föreningarna. Av de kvarvarande 200 kommer maximalt 50 att inom tio år bolagisera med externa ägare.
Det är alltså en icke fråga det handlar om så enda effekten av RF:s förslag till nej är att RF tydligt talar om att den egna makten är viktigare än allt annat.
Uppmuntrar till alla möjliga och omöjliga lösningar
Vi får se fortsatta sämre lösningar med riskkapitalbolag som äger mervärdet på spelarna. Vi får allsköns andra tekniska lösningar som flyttar värde från klubbarna och vi får ett stort antal miljoner som inte kommer idrotten till del.
Det allvarliga är att RF tror att ökad makt för specialidrottsförbund och föreningar är av ondo och att RF anser att Orwell skall vara den ideologiska grunden för resan in i framtiden.
Det finns anledning för en del förbund att börja fundera på nyttan av medlemskapet i RF.
Kommentera
Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.
- Kommentera med Facebook
- Kommentera utan Facebook
2. Att SAAB överhuvudtaget är i
Att SAAB överhuvudtaget är i en situation där man sitter i knät på myndigheterna runt om i världen är ju ett gigantiskt misslyckande som har byggts upp i decenier. SAAB är ju i grund och botten som vilket företag som helst vars öde inte ska bestämmas av myndigheter. Och precis ser vi ett liknande misslyckande här. Själv väntar jag med spänning på en utredning av utredningen. För så här kommer man ju hålla på i 10-20 år vilket är fantastiskt då det skapar massor av arbetstillfällen.3. "Fast det är klart, du har ju
"Fast det är klart, du har ju inte precis givit uttryck för en positiv inställning till nyttan med demokratiska system i den här frågan, Dan. ;-) " Det är ju det han har. 51%-regeln är en begränsning av föreningsdemokratin. Naturligtvis ska medlemmarna fritt få bestämma hur deras klubbar ska organiseras. 51%-regeln är en unken rest från ett sossesverige som är överspelat. Det är ganska intressant att IFK Göteborg och Malmö FF stödjer regeln. Förmodligen eftersom de traditionellt har dominerat svensk fotboll och har ett gediget stöd från sina kommuner och sponsorer (som i IFK:s fall bl.a består av allmännyttiga bostadsbolag). Rika galningar som Bert Milton riskerar att rubba status quo och skulle kanske främst gynna stockholmsklubbarna.4. Duff, du har ju naturligtvis
Duff, du har ju naturligtvis rätt. Bara för att man själv är mot bolagisering ska man då hindra andra som möjligtvis är för? Vem ger dessa människor mandat till det? Det om något är ren girighet.5. Hej Det finns ju avarter i
Hej Det finns ju avarter i vissa ländfer såsom England , varför inte se på dessa innan man tar definitivt beslut. Jag har principiellt inget emot men då bör RF´s medel EJ gå till dessa idrotter. De skall gå till breddidrotter och föreningar som fortfarande beriver medlemsägda föreningar. RF skall icke sponsra miljardärer. Enkelösning eller hur ??Mest lästa just nu
Vad som i höstas beskrevs som ett starkt hot ett mot Supertettan-klubben Östersunds FK och kunde gå till konkurs är nu avfärdat. ÖFK har kvittat sin skatteskuld och lugnet har infunnit sig i Jämtland. Klubben har betalat 2,5 miljoner kronor och i ÖFK stiger optimismen inför framtiden.
Sportsligt råder också en medvind. Laget återfinns på åttonde plats i Superettan efter elva omgångar
Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.
Spelaragenter trängs på läktaren. Det är som färdigserverat buffébord. Här går det att göra fynd. Det är villkoren vid den tredje upplagan av Malmö Trophy, ungdomsturneringen som lockar många av de mest talangfulla 15-åriga fotbollsspelarna i Europa och världen.
Den 6-8 juni avgörs matcherna på Stadionområdet och bland flera namnkunniga klubbar märks Real Madrid, Hajduk Split, Sporting CP och Olympique Lyon.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.
– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.
Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.
I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.
En drömaffär. Öster från Växjö fick möjlighet att värva Allsvenska 19-årige Youssoupha Sanyang i fjol. Nu får Växjö-klubben möjlighet att tjäna närmare 40 miljoner när tjeckiska mästarlaget Slavia Prag i en rekordaffär vill köpa den tekniske fotbollsspelaren frpn Gambia.
Han har imponerat stort i inledningen av allsvenskan med sin fart och teknik. På det viset har han blivit uppmärksammad och även blivit en publikfavorit.
Anders (inte verifierad)
fre, 2011-04-29 14:58
1. Jurk - som gjorde
Jurk - som gjorde IdrottsAB-utredningen - hade ett enda uppdrag. Det var att utreda konsekvenserna av en bibehållen 51%-regel FÖR LANDETS 14 (?) IdrottsAB. Inget annat. De hade definitivt inget uppdrag att föreslå några regeländringar. Att utifrån ett så litet underlag ändå föreslå en regeländring som KAN - ingen vet säkert, eftersom det inte utretts - påverka hela den svenska idrottsrörelsen är ärligt talat helt sanslöst, det tror jag de flesta kan inse. Har man dessutom läst nämnda utredning, så ser man snabbt att den är rätt taffligt gjord. RS visade med andra ord prov på integritet och gott omdöme när de INTE följde JurK:s rekommendation. Heder till dem för det. För övrigt påminner RS hantering av JurK:s IdrottsAB-utredning lite om hur regeringen, åtminstone att döma av SR1 i morse, verkar förhålla sig till sin expertmyndighet Riksgäldens bedömning av Antonovs lämplighet som SAAB-ägare. De vill avvakta andra instansers beslut innan de tar ställning. Och det är kanske okej? Om det vore självklart att enskilda tjänstemäns bedömningar ALLTID skulle vara avgörande för förtroendevalda instansers beslut, vad skulle vi då med demokrati till? Fast det är klart, du har ju inte precis givit uttryck för en positiv inställning till nyttan med demokratiska system i den här frågan, Dan. ;-)