Dan Perssons blogg
Dan Persson är Idrottens Affärers bloggare. Han arbetar med kommersiell utveckling av idrott. Dan har stor erfarenhet och kompetens och kan både se och bedöma såväl möjligheter som faror, något som passar Idrottens Affärer ypperligt. Han läser hellre årsredovisningar eller trendrapporter än tittar på sport och för honom är en arena en fastighet vars försäljning ska öka.
"Grattis AIK till det bästa arenaavtalet någonsin"
Det kan inte finnas en svensk fotbollsklubb som haft ett bättre guldläge än det AIK har nu. Vi pratar självfallet inte fotboll utan om ett nytt avtal med en arena.
Igår skickade AIK Fotboll AB ut underlaget för var de skall spela i framtiden till Nationalarenan och Stockholmsarenan.
Ett underbart förhandlingsläge!
Politikernas idioti att bygga två arenor på samma ställe har gett AIK en fantastisk situation.
AIK:s tidigare utredning har pekat ut Stockholmsarenan som den bästa lösningen för AIK och det finns få saker som kan ändra på den slutsatsen. Antagandet att utredningen var fejkad för att förbättra AIK:s förhandlingsläge går inte att bortse från även om utredningen är saklig och jag delar dess slutsatser.
Nationalarenan är i brygga. Mutåtal, namnbyte, fördyringar och en ökande förståelse för att man byggt en för stor arena där bevekelsegrunderna enbart var Lagrells drömmar om fotbolls EM och det ingenstans fanns en behovsanalys över mängden stora event är bara några av problemen.
Nationalarenans dilemma
Nationalarenan måste vinna den här upphandlingen. Nationalarenan har samtidigt inte råd att ta in AIK till en peng som gör att värdet på fastigheten inte kan försvaras.
Fakta är följande. AIK har betalat ca 250 tkr per match i planhyra på Råsunda. AIK Fotboll AB (noterat bolag med den informationsplikt det medför) är tydlig i att oavsett vilken arena de väljer så kommer avtalet att ge AIK bättre förutsättningar att tjäna pengar på sina matcher än vad de haft på obsoleta Råsunda.
AIK kommer med till visshet gränsande sannolikhet att skriva det bästa arenaavtal som en svensk fotbollsklubb någonsin har skrivit. Utan att ha läst upphandlingsunderlaget kan jag anta att AIK har tagit i så mycket det bara går.
Stentuffa krav på arenorna
Det innebär då förmodligen följande:
• AIK behåller +80 procent av biljettintäkter efter moms och Ticnetavgifter.
• AIK har för sina matcher möjlighet att själv sälja reklamytor
• AIK har en ordentlig provision på försäljning på arenan under matcherna.
• AIK får sälja loger och fasta stolar för sina event och arenans logekunder får ej tillgång till sina loger för AIK:s matcher.
Arenaägaren tvingas ta förlustaffär
Sannolikheten att arenaägaren kommer att ta en förlustaffär bedöms till ca 125 procent oavsett vem det blir.
Den stora frågan är då vem som får skriva avtal med AIK. Jag kan inte ens gissa utfallet. Stockholmsarenan har rent teoretiskt enklare att lämna det bästa budet men Nationalarenan är hyfsat desperata så det torde sakna betydelse.
Det enda vi vet med säkerhet är att AIK:s indirekta bidrag från antingen Stockholms eller Solnas skattebetalare som bär förlusterna kommer att vara högre än vad någon annan fotbollsklubb får.
Det är bara säga, Grattis AIK!
Mest lästa just nu
Enkel majoritet, det vill säga 38 av 75 röster är vad som krävs för att Svenska Golfförbundet ska gå segrande ur den infekterade striden om att begränsa antalet golf-ID, ett ”tak”, ute i golf-Sverige.
Landets 21 distrikt, av vilka Skåne och Stockholm är de röststarkaste med 8 respektive 7 röster har att avge sina röster vid SGF:s årsmöte 5-6 april.
Svenskar är pålitliga som arrangörer. Nu kommer ett nytt bevis. I september 2026 Blir Malmö platsen för Olympics Sweden Invitational Games. Ett idrottsevenemang för personer med intellektuell funktionsnedsättning, där drygt 2000 aktiva från både Sverige och andra länder får möjlighet att tävla i drygt tio olika idrotter.
Special Olympics Sweden Invitational Games 2026 blir det största idrottsevenemanget som någonsin arrangerats i Sverige för personer med intellektuell funktionsnedsättning.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
I en intensiv nyhetsflora försvann förra veckan det här högst anmärkningsvärda budskapet: ”Via Gräsroten delar Svenska Spel varje år ut 35 miljoner kronor till ungdomsidrotten och föreningslivet i Sverige”.
Viaplays utbud just nu är av rekordformat.Skidor i mängd är vi vana vid. Nnyligen förlängdes alla rättigheter för all skidsport, med undantag för skidskytte, till och med säsongen 2030.
Närmast kan vi se fram emot hockeyns Nations Cup i Montreal, Kanada och Boston, USA med Sverige, Finland, USA och Kanada. samt senaste tillskottet, Fotbollsmagasinet Tiki-Taka.
Mästartiteln är säkrad, men det betyder inte att arbetsro infinner sig i Malmö FF. Många spelarfrågor behöver slutföras.
På tisdagen tillkännagav MFF-ledningen att skyttekungen Isaac Kiese Thelin förlänger sitt kontrakt med MFF. Den 32-årige forwardens nya avtal gäller till och med 2026.
Dan Persson
tis, 2011-06-21 11:36
1. Tillkommande är att om nu
Tillkommande är att om nu AIKs alla medlemmar och fans verkligen vill stötta Svenska Fotbollsförbundet och Lagrell i en svår tid så skall ni självfallet förorda Nationalarenan.Boose (inte verifierad)
tis, 2011-06-21 16:22
2. Med tanke på vilka
Med tanke på vilka skattebidrag som ges i de små kommunerna i Sverige så kan jag inte tänka mig att det AIK eventuellt får ens kommer i närheten.Dan Persson
tis, 2011-06-21 18:29
3. Boose, Skillnaden mellan vad
Boose, Skillnaden mellan vad AIK borde betala om Arenan skall få täckning för sina kostnader och vad de kommer att få betala rör sig om ca tio millar per år. Det är pengar som skattebetarna får stå för. Solna är en liten kommun.