Dan Perssons blogg
Dan Persson är Idrottens Affärers bloggare. Han arbetar med kommersiell utveckling av idrott. Dan har stor erfarenhet och kompetens och kan både se och bedöma såväl möjligheter som faror, något som passar Idrottens Affärer ypperligt. Han läser hellre årsredovisningar eller trendrapporter än tittar på sport och för honom är en arena en fastighet vars försäljning ska öka.
Den vänliga arenan, så fel det blev
Jaha, då vet vi, det sedan i maj kända beskedet att vår nya nationalstadion byter namn till Friends arena. För att klargöra lite grundläggande då risken är överhängande att jag blir lite negativ så är det så här.
Friends är en organisation som jag respekterar och högaktar. Idrotten skulle tjäna på att utveckla verksamheten så att man även var ett föredöme på antimobbing-området och har mycket att lära av Friends.
Bekräftar avsaknaden av förtroende
Swedbank har jag en yrkesmässig relation till vad gäller betalningar och jag möter människor som levererar, tar ansvar och har kompetens hos Swedbank Babs. Swedbank är inte sämre, utan bara lika dåliga som de andra storbankerna i behandlingen av sina kunder.
Det här beror på att de trots standardprodukter utan innovationsnivå på en konkurrensutsatt marknad har lovat sina ägare att leverera 15 procents avkastning. Något som är omöjligt utan olaglig kartellbildning. Alternativet att säga att den långsiktiga intjäningsförmågan bara motiverar halva aktievärdet vågar de inte fundera på. Följden blir ohemula villkoret för kunderna.
Med detta sagt är det som stör mig mest med det här namnbytet att Swedbanks kommunikationsdirektör bekräftar att svenska folkets förtroende för stora banker är så lågt att varumärket bara skapar negativa associationer.
Vilken moral har banken?
Då har vi ett allvarligt samhällsproblem på den nivån att statsministern borde vara bekymrad. När medelklassen tappar förtroende för samhällskritiska institutioner som banker så riskerar vi fundamenta för vårt välfärdssamhälle.
Orsaken till Greklands problem är att befolkningen inte har förtroende för riksdag, regering, skatter, banker med mera.
Jag har väldigt svårt att förstå att cheferna på Swedbank kan anses ha någon form av moral om de väljer att jobba kvar i banken efter att insikten om att de har förstört befolkningens förtroende för dem har blivit så tydligt klargjord.
De får försvara, förklara, beklaga
Jag förstår också varför anställda inte längre törs tala om var de jobbar utan kommer med lögner av typen ”jag jobbar på Austria Tabak och försöker få barn att börja röka” för att slippa bli sedda som amoraliska individer.
Det är också så att Friends varumärke vid första större huliganproblemet på arenan kommer att drabbas av det här namnbytet. Rubriken i kvällspress av karaktären ”Huliganupplopp på Friends arena” skapar en motstridighet som är direkt skadlig för organisationen. Någon som tror att det inte kommer att spåra ur vid något tillfälle de kommande 15 åren?
Nationalarenan har därutöver problemen med muträttegången. Nu kommer de åtalade att bli frikända för de är oskyldiga och utsatta för ett övergrepp av en mediekåt åklagare som har riksoduglingen Christer Van Der Kwast som föredöme (alternativt om de fälls av en inkompetent tingsrätt bli frikända i hovrätt) så den problematiken bör snart ligga bakom dem.
Det blev tokfel
Men den ekonomiska osäkerheten för arenan och det trista faktum att vi inte har förtroende för banker så är det här namnbytet grundläggande fel.
Fel för att varumärkesmässigt är det bolag som behöver få ut sitt varumärke som skall synas. Inte de som får betalt för att ge andra rätt att använda deras varumärke..
Fel för att Friends med allt det värde de har som CSR-aktör och med deras varumärke riskerar för mycket med en Nationalarena där grupperingar av publiken försiktigt uttryckt inte delar deras värdegrund.
Fel för att ingen av oss vill bo i ett samhälle där vi inte har förtroende för ledande finansinstituts varumärke. Skall vi bevara ett välfärdssamhälle kan vi inte vakna varje morgon med känslan av att banken satt på oss därbak. Så enkelt är det.
Fel för att Nationalarenan om den skall bli en sådan självfallet skall attrahera våra finaste varumärken. Den skall heta IKEA, H&M, Volvo, Scania, SKF, Swedbank och liknande. Inte bli skänkt till en ideell organisation för att ingen annan vill ha sitt namn på den.
Det här är så fel det kan bli. Det är djupt tragiskt att vår stora och fina (den blir fantastisk) arena har fått en så Kafkaartad start. Mitt långa liv har lärt mig att Kafka bor ihop med Murphy, dvs börjar det gå snett så fortsätter det.
Jag förstår varför Swedbank inte vill ha sitt varumärke på arenan men de har gjort Friends en otjänst när de tvingade dem att ta över.
Mest lästa just nu
Dags för ännu ett avsnitt i Gardell-gate, och målet i RIN Riksidrottsnämnden, mot miljardären Christer Gardell och Svenska Tennisförbundets ordförande, Ulf Rosberg.
En handläggning som avgörs i kölvattnet av Gardells 100 miljoner donation till svensk tennis.
RIN:s ordförande, hovrättsrådet Anders Hübinette och ledamöterna Christer Pallin och Christine Stridsberg kommer inte att delta i handläggningen av målet.
Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.
Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.
Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.
Mer galenskap i tennis vid ny gala i Göteborg
I framtidens tennis är ”quiet please” ett minne blott.
Det tror i varje fall manage-bolaget, Ultimate Tennis Showdown, UTS, som planerar för ett evenemang i Scandinavium i Göteborg den 12–13 december med en prissumma på tio miljoner kronor.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Stenbecks Stiftelse gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men trygghetsarbete kan också gynna andra idrotter. Ett miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .
Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Sommarens fotbolls-VM lockade föga förvånande stora delar av svenska Svensken prioriterade fotboll, helt enkelt under fem veckor. Sändningsrättigheterna delades mellan SVT och TV4, och nu tyder allt på en oavgjord kamp. Båda kanalerna rapporter om höga tittarsifror på play-kanalerna och ett lika högt iytresse på "toppmatcherna".
Totalt har 3,4 miljoner svenskar tittat på fotbolls-VM i SVT Play. Det är den högsta siffran någonsin för ett fotbollsmästerskap i SVT, och mer än en dubblering jämfört med senaste fotbolls-VM för herrar, i Qatar 2022.
Klubbledningen i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England
I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund
Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja















Bocaj (inte verifierad)
fre, 2012-03-30 14:38
1. Om man ska tro dina tidigare
Om man ska tro dina tidigare krönikor ligger inte konkursen så många år bort. Och då vill väl inte Swedbank förknippas med detta bygge? Eller är jag för konspiratorisk nu?