Dan Perssons blogg
Dan Persson är Idrottens Affärers bloggare. Han arbetar med kommersiell utveckling av idrott. Dan har stor erfarenhet och kompetens och kan både se och bedöma såväl möjligheter som faror, något som passar Idrottens Affärer ypperligt. Han läser hellre årsredovisningar eller trendrapporter än tittar på sport och för honom är en arena en fastighet vars försäljning ska öka.
"Idrott i skolan skapar duktigare barn"
Bunkefloprojektet som pågått under nio år presenterades häromdagen. Man har låtit en del ungdomar ha en timme idrott/gymnastik om dagen och jämfört deras resultat med en grupp som fått de traditionella två timmarna i veckan.
Sammanfattningsvis så ger en timme idrott om dagen under hela grundskolan fler barn som är behöriga för gymnasium än vad Jan Björklunds alla reformer skapat.
Solklart och överbevisat!
96 procent mot 83 procent bland pojkarna får ses som ett strålande om än inte oväntat resultat.
Det här är ett vetenskapligt projekt med total signifikans och utfallet skall ses som fakta, inte som åsikter. Det går inte bortse från de här siffrorna även om allsköns politiker kommer att försöka då de inte accepterar fakta som står i strid till partiprogram och kongressbeslut.
Aktiva barn som får idrotta en timme om dagen har större förmåga till annan inlärning, bättre förmåga att fokusera och mer utvecklad motorik. Det är fakta, det är sanning och det är något som ingen politiker kan förneka.
De lär sig, de vet, de kan
Det är också så att tiotusentals ungdomsledare runt om i landet idag genom ungdomsidrotten skapar barn och ungdomar som lär sig komma i tid till träningen, lär sig arbeta hårt, lär sig respektera och göra vad tränaren säger och lär sig fungera i ett lag.
Svensk idrott gör alltså mer för att göra våra ungdomar anställningsbara än vad Jan Björklund, skolan och regeringen lyckas med. Det här borde idrotten utnyttja mer, både i argumentationen mot regering såväl som mot föräldrar. Samverkan med sponsorer om ungdomsjobb skapar ytterligare värden med föreningsverksamheten.
Vi har idag stora problem med ungdomar som inte blir behöriga till gymnasium, ungdomar i utanförskap, med ungdomar i arbetslöshet och med ungdomsfetma och drogproblem. Det regeringen gjort så här långt är ett misslyckat försök att införa lärarlegitimation via ett bemanningsföretag som utför myndighetsuppgifter.
Varje skola bestämmer själv
Här kan idrotten erbjuda regeringen eller oppositionen en väg framåt för vårt kanske viktigaste område vi har för att ha ett fungerande Sverige om 30 år.
Vi har ett minskande antal ungdomar som idrottar. Detta av två skäl. Dels för att konkurrensen från primärt den digitala världen har tagit bort en del av behovet av föreningen och dels för att alltfler föräldrar inte har råd att låta sina barn idrotta.
Det är sannolikt att Brunfloprojektet i mindre välmående områden ger ännu större effekter. Det är också så enkelt att varje skola, varje kommun själv kan bestämma att ha fem timmar gymnastik per vecka.
Behövs inga centrala beslut, utan varje kommun kan göra det självklara som är bäst för barnen, föräldrarna och lärarna.
Hur ska de kunna svara föräldrarna?
Här har svensk idrott en jättemöjlighet att skapa mera samhällsnytta än på länge. Föreningar kan till lägre kostnad än lärare erbjuda skolorna att hantera de här extratimmarna.
Föreningar får en rekryteringsgrund som inte är av denna världen, skolan.
Här har också skolan en jättemöjlighet att till små kostnader leverera mer kunskap och mer drivkraft hos en generation ungdomar. De skolledare som inte tar den chansen måste kunna svara på tydliga och raka frågor från föräldrarna.
Mest lästa just nu
FC Köpenhamns vd. Jacob Lauesen var i centrum när FC Rosengårds herrlag blev en 49-procentig del av den danska storklubben, med bland annat 16 ligaguld och som i höstas krossade Malmö FF med 5-0 i kval till Champions League.
Ägarbolaget, börsnoterade Parken Sport & Entertainment, med huvudägare, LaLandia, en dansk bjässe i lek land och badanläggningar, kommer inom de närmste tre-fyra åren att göra en investering på 50 miljoner danska kronor i sina svenska partner, i svenska kronor blir det cirka 70 miljoner kronor.
Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..
Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud
Sverige är två segrar från att spela VM i fotboll nästa sommar.
Vid eventuella segrar mot först Ukraina och sedan mot segraren i mötet Polen-Albanien i mars 2026 väntar grupp F för matcher mot Nederländerna, Japan och Tunisien.
Redan VM-klara Norge hamnade i grupp I tillsammans med Frankrike, Senegal och något av lagen Irak/Bolivia/Surinam som ska möts i play off.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Svenska Spel har samarbetat med Elitfotboll Dam sedan 2009, och innan dess inom även agerat inom ramen för ett långvarigt samarbete med Svenska Fotbollförbundet. Nuvarande avtal sträcker sig till den sista december 2026. Men efter översyn av sponsringsportföljen har Svenska Spel beslutat att inte förlänga efter det. Ett hastigt och beslut som innebär att miljonergår förlorat för damfotbollen.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
SVT laddar inför OS.Anja Pärson och Anna Jönsson haag har nuskrivit på avtal och ska guida tittarna under SVT:s sändningar 2026. Pärson blir expert i studion i Stockholm medan AnnaJönsson Haag ska vara på plats i Val di Fiemme under längdtävlingarna. Me det är flera välkända namn som vi får höra som experter under OS. SVT har öppnat plåboken och värvat stjärnor.
Raden av f d landslagåkare som greppar mikrofonen blir allt längre.
– Jag brinner för OS, oavsett om det är vinter eller sommar. kan jag vara med höja upplevelsen så är det jättekul, säger Anja Pärson,
Per Engström, sektionschef på Noa, polisens nationella operativa avdelning, är inte rädd för att kasta en skugga över Alexander Isaks uppmärksammade miljardaffär.
Liverpool betalade Newcastle 1.65 miljarder för hans signatur. Avtalet är fem årigt och ger Isak 3,8 miljoner i veckolön.
Isak tränar för närvarande med det svenska landslaget inför fredagens VM-kvalpremiär mot Slovenien. SvFF har meddelat att Isak inte är tillgänglig för media, möjligen efter Slovenien-matchen.















Olle Reimers (inte verifierad)
lör, 2012-04-14 05:18
1. Mycket bra artikel, Dan. Det
Mycket bra artikel, Dan. Det är otroligt att denna enkla sanning inte har fått något genomslag. Det här var kunskap som den obligatoriska skolans fäder kände till. På "min" tid hade vi åtminstone 4 timmars "gymnastik med lek och idrott" men det ersattes på 70-talet med "sjunga kampsånger för kamrat Mao". Hela samhället i övrigt börjar förstå och uppmuntra tesen om "en sund själ i en sund kropp" men skolpolitikerna har missat denna fråga helt. Barnen blir vad vi gör dem till!Tage Nordkvist (inte verifierad)
lör, 2012-04-14 16:19
2. "Sanningen" om betydelse av
"Sanningen" om betydelse av fysisk aktivitet för förbättrat lärande är ingen ny sanning. Forskning har visat detta tidigare. Det människor utanför skolans värld har väldigt lätt för är att göra skolans utmaningar till endimensionella frågor med ett enkla endimensionellt "svar". Till skolan välkomnar vi alla elever med vars och ens förtjänster och tillkortakammanden. Eftersom ingen elev är den andra lik krävs att vi som arbetar i skolan har en mängd olika verktg att ta till eftersom vi är måna om varje elevs framgång. Jag håller fullständigt med om att rörelse/fysisk aktivitet har en positiv inverkanv på lärandet men om man tar del av prof John Hatties mycet stora forskningssammanställning omfattande totalt 80 miljoner elever finner man att fysiskk träning/avslappning kommer först på 15:e plats. Debatt och braskande inlägg är bra men ta reda på fakta innan endimensionella lösningar presenteras; skolan som kunskapsorganisation är inte brtjänt av sådana eftersom varje elev har rätt att få en undervisning som tar hänsyn till hennes/hans föritsättningar.