Dan Perssons blogg

Dan Persson är Idrottens Affärers bloggare. Han arbetar med kommersiell utveckling av idrott. Dan har stor erfarenhet och kompetens och kan både se och bedöma såväl möjligheter som faror, något som passar Idrottens Affärer ypperligt. Han läser hellre årsredovisningar eller trendrapporter än tittar på sport och för honom är en arena en fastighet vars försäljning ska öka.

"Utövaridrotten, 2012 års vinnare!"

Inget träningspass liknar det andra - variationen är en del av filosofin. Instruktören Jenny Jacobsen menar att alla kan vara med oavsett träningserfarenhet. Foto: Jens L' Estrade, Scanpix


Trenden att yta spöar djup, bättre snygg än smart är stark, vi må tycka vad vi vill om den, men den är stark i ett samhälle där sjuåringarna har tokkoll på varumärken.

Hälsotrenderna gäller alla

En naturlig följd av den här trenden är självfallet att fler lägger mer energi på att hålla sig smal, då krogen, systembolaget och livsmedel går som tåget blir följden att det tränas mer än någonsin, det driver deltagare till allsköns utövaridrotter.

Hälsotrenderna är lika starka för oss lite äldre, vi tränar som grisar för att vi skall behålla hälsan länge. Detta då en ändrad syn på ålderdom gör att vi skall vara friska nog att göra allt det vi inte hunnit med när vi sprungit som skållade råttor i det s.k. livspusslet.

Ungdom är en vinnare och sextio är det nya fyrtio, dagens 60-åringar är väsentligt friskare än 80-talets 50-åringar och tränar för att vara ung längre.

Bli sedd själv istället för att vara åskådare

Friskis gör utegym i Stockholms parker, försäljning av dyra cyklar som går fort exploderar och i vintras var det en konstig känsla att sitta i styrelsemöte på golfklubben då flera hundra pannlampor åkte runt i mörkret i alla skidspår ute på banan.

Lägg på effekten av sociala meder, tio års dokusåpor, bloggar och tvitter och det har blivit naturligt att söka möjligheten att bli sedd själv istället för att vara åskådare åt någon annan.

Vasaloppet har länge varit ett av de bästa kommersiella eventen i Sverige. De har varit vansinnigt duktiga och förtjänar allt beröm och de attraherar fler och fler.

Vi är beredda att betala

Det finns än så länge ingenting som pekar på att utövandet minskar på besöksantalet för arenaidrotten men på sikt uppstår självfallet den risken.

För egen del ser jag besöksantalet på Nordea Masters som imponerande, fler betalande besökare numera och färre sponsorbiljetter har påverkat siffran negativt men reellt så har man lyckats bra. Samtidigt var det knök på varenda bana i Stockholm i lördags så i valet mellan att titta på golf i världsklass eller spela medioker amatörgolf själv var det fler som valde mediokratin.

Det verkar inte finnas någon hejd i hur mycket pengar vi är beredda att lägga på utrustning, anmälningsavgifter, greenfee, tränare, resor med mera.

Ett event där åskådarna är deltagare

Samma personer som gnäller sig fördärvade över tjugofem spänn för en kopp kaffe på en allsvensk match kan köpa en cykel för lika många tusen.

Jag blir inte förvånad över om någon av de stora arenorna planerar för event där åskådarna också är deltagarna.

Om det nu blir jättegym, VM i Yoga eller vad som nu kan hittas på men här finns en så här långt ständigt växande marknad där man kan ta mer och mer betalt av deltagarna och det kommer att dra till sig eventkreatörer som flugor till en sockerbit.

Statustänk legitimerar höga kostnader

Vi har redan fått ett statustänk som hjälper de framgångsrika att ta mer betalt, kan världens snyggaste och nästan kungliga häck åka Vasaloppet för välgörenhetssyften blir det självfallet också häftigare att ha sprungit NY maran än motsvarande i Stockholm.

Sammanfattningsvis så kan vi lugnt konstatera att det just nu är lönsammare att ta betalt av någon som springer på stadsgator än att betala någon för att springa på en fotbollsplan, det är lönsammare att ta betalt av den som åker Vasalopp än att anordna en skidtävling för eliten.

O tempora O mores för att citera Ceasar i ett Asterixalbum, hade Gunder Hägg insett att man i framtiden kunde tjäna mer på att ta betalt av många som springer än de hundralappar han fick per världsrekord som ledde till diskning så hade han blivit lika nedslagen som holländska tränare jag just nu ser på teven framför mig.
Dan Persson

Dan Persson

Evald (inte verifierad)

ons, 2012-06-20 14:12

1. Vi har fått det samhälle vi

Vi har fått det samhälle vi förtjänar. Allt bygger ju på marknader där vi köper och säljer. Att vårda sin kropp, själ och hälsa går det verkligen att tjäna pengar på. Dessutom har vi en hysterisk underhållningsindustri när det gäller tävlingsidritten. Vad kan vänta sigsannat vänta sig. 2012-06-20 Evald

Hockeyns mästarlag, Skellefteå AIK, redovisar en överraskande blygsam vinst i bokslutet för säsongen 2025–2026. 

Det är årsmötestider för ishockeyns elitlag, och i guldvinnande Skellefteå redovisar klubbdirektör Daniel Fåhraeus en vinst på knappt 2 miljoner efter skatt.

Rögle BK, finalmotståndare, redovisar ett betydligt starkare ekonomiskt år, med en rekordomsättning, 245,8 miljoner samt ett plusresultat på 9,3 miljoner 

Stockholm får nya arena enligt gammalt vallöfte I  Stockholm har politiker för vana att lova, speciellt valår, att 71 år gamla Johanneshovs Isstadion ska rivas och att en ny hockeyarena ska byggas. Nu är det dags igen.

Stadens nuvarande rödgröna majoritet berättade om ”Nya Hovet” vid en presskonferens. Emilia Bjuggren (s) finansborgarrådskandidat lovade en arena med kapacitet för cirka 10 000 åskådare, men frågor om finansiering och byggstart lämnades obesvarade.

Donalds Trumps fotbolls-VM, mästerskapets första upplaga ägde rum 1930 i Uruguay, blir minsann inget billigt nöje för svenska supporters på plats. Första gruppspelsmatchen spelas mot Tunisien på Estadio BBVA i mexikanska Monterrey natten till tisdag, 04 00 den 15 juni.

Arenan rymmer 53 500 och hemmalag är CF Monterrey i den inhemska ligan.

De två största supporterarrangörerna, Camp Sweden och ”Gula Väggen är märkligt nog i luven på varandra och riskerar att dela blågula fans i två läger.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse bidrar via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen