Dan Perssons blogg

Dan Persson är Idrottens Affärers bloggare. Han arbetar med kommersiell utveckling av idrott. Dan har stor erfarenhet och kompetens och kan både se och bedöma såväl möjligheter som faror, något som passar Idrottens Affärer ypperligt. Han läser hellre årsredovisningar eller trendrapporter än tittar på sport och för honom är en arena en fastighet vars försäljning ska öka.

"Med löss i folkrörelsens själ"

En dröm för en idrottförening och årsmöte. Men det är en grupp självklara som åpterkommer och nu börjar allt flera föreningar inse risken. Foto: Scanpix


Björn Ericsson behöver mera sällan mikrofon, han är dessutom en f.d. statsbyråkrat med en fantastisk stringens, glimt i ögat och juristens kristallklara problemdefinition. Men framför allt är han regeringens utredare av huliganfrågor, medlem av Riksidrottsstyrelsen, före detta ordförande i skidskytteförbundet, tidigare rikspolischef, landshövding i Östergötland med mera.

En av de avslutande punkterna under Branschforum 4-5 september på Globen var heta stolen med just Björn Ericsson.

Enkelt maktövertagande

En av frågorna Björn fick var om den del av utredningens delbetänkande som pekar på att kriminella element tagit makt i de ideella föreningarna.

Björn konstaterade att det tyvärr var konstaterat att kriminella strukturer hade makt i större ideella idrottsföreningar, han hade också noterat att detta hade kommenterats av förbund och nationella organisationer men inte av någon klubb i remisserna till hans delbetänkande.

Ur ett praktiskt perspektiv torde maktövertagande över en idrottsförening ses som något väldigt enkelt. För landets 500 golfklubbar torde 50 personer på ett årsmöte räcka för majoritet i 90 procent av fallen.

Självklara besökare på årsmötet

Även inom arenaidrottens föreningar brukar årsmöten vara trista tillställningar där de närvarande går att dela upp i fem grupper:

= En grupp äldre medlemmar uppfostrade i folkrörelsesverige där man som medlem har en skyldighet att gå på årsmöten

= Ett antal valda ledamöter av styrelse och kommittéer.
= Personal

= Några enstaka rättshaverister som skrivit vansinniga motioner

= En gruppering som ser sig själva som en bättre maktstruktur. 

Folkrörelsesverigefaller i bitar

Då gruppen äldre medlemar minskar för varje år som går av naturliga skäl blir antalet personer som krävs för att skapa makt i en ideell förening färre hela tiden.

I botten ligger en stark samhällsförändring där folkrörelsesverige sakta faller i bitar. Sverige hade flest medlemmar i ideella föreningar i hela världen på 70 talet. Vi hade mångdubbelt fler föreningsmedlemmar än vi hade befolkning.

I det röda Norrland där jag är uppväxt var facket, partiet, Konsum, Folkets Hus och Fonus (som kallades för dökonsum) någon typ av bas.

Då, medlem i kanske tio föreningar

På det kom intresseföreningar som idrott, kultur, fritid, båtklubb, vägföreningar. Att vara medlem i tiotalet föreninar var snarare norm än något konstigt.

För egen del idag så är jag medlem i en golfklubb eftersom jag måste, kunde jag betala för min golf men slapp medlemskapet så skulle jag gå ur direkt.

Jag är inte så förtjust i kollektiva strukturer där någon annan bestämmer vad jag skall tycka och befolkningen i vårt land visar tydligt att de här delar min syn på föreningslivet.

Tänk om...

Nu kan en idrottsförening idag ha en omsättning på hundratals miljoner, äga stora fastigheter, vara ägare av börsnoterade bolag, vara ägare av bolag som drar in miljarder i tv-rättigheter och ha ett hundratal anställda.

Ändå kan det räcka med att 50 till 100 medlemmar går till årsmötet med syfte att ta över makten för att de skall lyckas.

Det är troligt att slutbetänkandet kommer att fokus på det här problemet, frågan är vad som går att göra åt och vems problem det är. Indikativt så omfattat slutbetänkandet också problemen med fysiska hot mot förtroendevalda, anställda, domare, journalister med flera.

Polisen är förtegen, varför?

I nuläget kan vi inte kvantifiera problemet, dvs jag vet inte om det är enskild person i en förening eller kriminella organisationer som har total makt i ett antal större föreningar, det lär vi dock få lära oss i april när utredningen presenteras.

Nu har problemet hamnat i knäet på RF såväl som några specialidrottsförbund men någon aktivitet på det området har vi inte sett ännu.

Polisen som har en särskild avdelning för gängkriminalitet säger ingenting.

Det kan bero på att de gör saker som de inte vill prata om men likagärna på att de vare sig gör något, tänkt göra något eller har någon som helst aning om problemet.

Tesen är att det här kan bli ett mycket allvarligt problem och när jag tidigare pekat på riskerna med döende demokrati inom folkrörelsen har jag inte haft en tanke åt det här hållet.

Inget enkelt problem som nu hamnat i idrottsrörelsens knä.

Dan Persson

Olle J. (inte verifierad)

lör, 2012-09-15 08:10

1. Om det nu skulle finnas något

Om det nu skulle finnas något bakom din antyda konspirationsteori så kanske du skulle fokusera på den istället för din personliga aversion mot det civila samhället, och staten.

S Ulrich (inte verifierad)

lör, 2012-09-15 10:40

2. Att medlemmarna är

Att medlemmarna är föreningen, är lika säkert som att all offentlig makt i "föreningen Sverige" utgår från folket. Problemet är därför inte att finna begränsningar i rösträtten, utan istället väcka soffliggarna framför TV-apparaternas sportsändnigar. Betänk om det blev en "kupp" i föreningen Sverige där majoriteten av de röstande (=minoritet av hela folket) bestämmer sig för annan väg än den demokratiska!/Sten U

David (inte verifierad)

tis, 2012-09-18 15:03

3. Antar att din lösning är att

Antar att din lösning är att bolagisera hela rasket. Det är ur demokratisk aspekt betydligt sämre. Kartlägg i stället det eventuella problemet.

Bengt (inte verifierad)

tors, 2012-09-20 18:35

4. Bort med Dan Person vem vill

Bort med Dan Person vem vill läsa hans bullshit?

Dags för ännu ett avsnitt i Gardell-gate, och målet i RIN Riksidrottsnämnden, mot miljardären Christer Gardell och Svenska Tennisförbundets ordförande, Ulf Rosberg.

 En handläggning som avgörs i kölvattnet av Gardells 100 miljoner donation till svensk tennis.

RIN:s ordförande, hovrättsrådet Anders Hübinette och ledamöterna Christer Pallin och Christine Stridsberg kommer inte att delta i handläggningen av målet.

Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.

 Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.

Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.

Mer galenskap i tennis vid ny gala i Göteborg

I framtidens tennis är ”quiet please” ett minne blott. 

 Det tror i varje fall manage-bolaget, Ultimate Tennis Showdown, UTS, som planerar för ett evenemang i Scandinavium i Göteborg den 12–13 december med en prissumma på tio miljoner kronor.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Stenbecks Stiftelse  gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men  trygghetsarbete  kan också gynna andra idrotter. Ett  miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .

Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I  steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Sommarens fotbolls-VM lockade föga förvånande  stora delar av svenska Svensken prioriterade fotboll, helt enkelt  under fem veckor. Sändningsrättigheterna delades mellan SVT och TV4, och nu tyder allt på en oavgjord kamp. Båda kanalerna rapporter om  höga tittarsifror på play-kanalerna  och ett lika högt iytresse på "toppmatcherna".

Totalt har 3,4 miljoner svenskar tittat på fotbolls-VM i SVT Play. Det är den högsta siffran någonsin för ett fotbollsmästerskap i SVT, och mer än en dubblering jämfört med senaste fotbolls-VM för herrar, i Qatar 2022.

Klubbledningen  i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England 

I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben  förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund  

Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja