Dan Perssons blogg

Dan Persson är Idrottens Affärers bloggare. Han arbetar med kommersiell utveckling av idrott. Dan har stor erfarenhet och kompetens och kan både se och bedöma såväl möjligheter som faror, något som passar Idrottens Affärer ypperligt. Han läser hellre årsredovisningar eller trendrapporter än tittar på sport och för honom är en arena en fastighet vars försäljning ska öka.

"Med löss i folkrörelsens själ"

En dröm för en idrottförening och årsmöte. Men det är en grupp självklara som åpterkommer och nu börjar allt flera föreningar inse risken. Foto: Scanpix


Björn Ericsson behöver mera sällan mikrofon, han är dessutom en f.d. statsbyråkrat med en fantastisk stringens, glimt i ögat och juristens kristallklara problemdefinition. Men framför allt är han regeringens utredare av huliganfrågor, medlem av Riksidrottsstyrelsen, före detta ordförande i skidskytteförbundet, tidigare rikspolischef, landshövding i Östergötland med mera.

En av de avslutande punkterna under Branschforum 4-5 september på Globen var heta stolen med just Björn Ericsson.

Enkelt maktövertagande

En av frågorna Björn fick var om den del av utredningens delbetänkande som pekar på att kriminella element tagit makt i de ideella föreningarna.

Björn konstaterade att det tyvärr var konstaterat att kriminella strukturer hade makt i större ideella idrottsföreningar, han hade också noterat att detta hade kommenterats av förbund och nationella organisationer men inte av någon klubb i remisserna till hans delbetänkande.

Ur ett praktiskt perspektiv torde maktövertagande över en idrottsförening ses som något väldigt enkelt. För landets 500 golfklubbar torde 50 personer på ett årsmöte räcka för majoritet i 90 procent av fallen.

Självklara besökare på årsmötet

Även inom arenaidrottens föreningar brukar årsmöten vara trista tillställningar där de närvarande går att dela upp i fem grupper:

= En grupp äldre medlemmar uppfostrade i folkrörelsesverige där man som medlem har en skyldighet att gå på årsmöten

= Ett antal valda ledamöter av styrelse och kommittéer.
= Personal

= Några enstaka rättshaverister som skrivit vansinniga motioner

= En gruppering som ser sig själva som en bättre maktstruktur. 

Folkrörelsesverigefaller i bitar

Då gruppen äldre medlemar minskar för varje år som går av naturliga skäl blir antalet personer som krävs för att skapa makt i en ideell förening färre hela tiden.

I botten ligger en stark samhällsförändring där folkrörelsesverige sakta faller i bitar. Sverige hade flest medlemmar i ideella föreningar i hela världen på 70 talet. Vi hade mångdubbelt fler föreningsmedlemmar än vi hade befolkning.

I det röda Norrland där jag är uppväxt var facket, partiet, Konsum, Folkets Hus och Fonus (som kallades för dökonsum) någon typ av bas.

Då, medlem i kanske tio föreningar

På det kom intresseföreningar som idrott, kultur, fritid, båtklubb, vägföreningar. Att vara medlem i tiotalet föreninar var snarare norm än något konstigt.

För egen del idag så är jag medlem i en golfklubb eftersom jag måste, kunde jag betala för min golf men slapp medlemskapet så skulle jag gå ur direkt.

Jag är inte så förtjust i kollektiva strukturer där någon annan bestämmer vad jag skall tycka och befolkningen i vårt land visar tydligt att de här delar min syn på föreningslivet.

Tänk om...

Nu kan en idrottsförening idag ha en omsättning på hundratals miljoner, äga stora fastigheter, vara ägare av börsnoterade bolag, vara ägare av bolag som drar in miljarder i tv-rättigheter och ha ett hundratal anställda.

Ändå kan det räcka med att 50 till 100 medlemmar går till årsmötet med syfte att ta över makten för att de skall lyckas.

Det är troligt att slutbetänkandet kommer att fokus på det här problemet, frågan är vad som går att göra åt och vems problem det är. Indikativt så omfattat slutbetänkandet också problemen med fysiska hot mot förtroendevalda, anställda, domare, journalister med flera.

Polisen är förtegen, varför?

I nuläget kan vi inte kvantifiera problemet, dvs jag vet inte om det är enskild person i en förening eller kriminella organisationer som har total makt i ett antal större föreningar, det lär vi dock få lära oss i april när utredningen presenteras.

Nu har problemet hamnat i knäet på RF såväl som några specialidrottsförbund men någon aktivitet på det området har vi inte sett ännu.

Polisen som har en särskild avdelning för gängkriminalitet säger ingenting.

Det kan bero på att de gör saker som de inte vill prata om men likagärna på att de vare sig gör något, tänkt göra något eller har någon som helst aning om problemet.

Tesen är att det här kan bli ett mycket allvarligt problem och när jag tidigare pekat på riskerna med döende demokrati inom folkrörelsen har jag inte haft en tanke åt det här hållet.

Inget enkelt problem som nu hamnat i idrottsrörelsens knä.

Dan Persson

Olle J. (inte verifierad)

lör, 2012-09-15 07:10

1. Om det nu skulle finnas något

Om det nu skulle finnas något bakom din antyda konspirationsteori så kanske du skulle fokusera på den istället för din personliga aversion mot det civila samhället, och staten.

S Ulrich (inte verifierad)

lör, 2012-09-15 09:40

2. Att medlemmarna är

Att medlemmarna är föreningen, är lika säkert som att all offentlig makt i "föreningen Sverige" utgår från folket. Problemet är därför inte att finna begränsningar i rösträtten, utan istället väcka soffliggarna framför TV-apparaternas sportsändnigar. Betänk om det blev en "kupp" i föreningen Sverige där majoriteten av de röstande (=minoritet av hela folket) bestämmer sig för annan väg än den demokratiska!/Sten U

David (inte verifierad)

tis, 2012-09-18 14:03

3. Antar att din lösning är att

Antar att din lösning är att bolagisera hela rasket. Det är ur demokratisk aspekt betydligt sämre. Kartlägg i stället det eventuella problemet.

Bengt (inte verifierad)

tors, 2012-09-20 17:35

4. Bort med Dan Person vem vill

Bort med Dan Person vem vill läsa hans bullshit?

Swish-kampanjer för inköp av spelare – eller för att jaga i väg konkursspöken har vi hört talas om. Men att skicka lag på träningsläger till Spanien, via ett insamlingskonto, är något nytt.

I Örebro har supporterklubben ”Gamla fina Örebro” samlat in 350 000 kronor – för att användas av fotbollens Örebro SK  till ett februari läger i Spanien. ÖSK kvalade i höstas sig kvar i Superettan via straffar mot uppstickaren HTFF från Norrettan.

Sveriges sämsta elitidrottsarena finns i Stockholm. I den situationen hamnade Hammarby bandylag ofrivilligt. I ett sammanhang med betoning på Chrmiga, Kulturella, historiska och inte sportsliga Zinkens... 

Bandyarenan Zinkensdamm på Söder invigdes 1937 och ser i dag i stort ut som då. Politikerna anser uppenbarligen att den får duga till Hammarbys elitlag, för de gör inte något åt saken. 

Ledningen i Djurgårdens IF Fotboll tar nya initiativ för att skapa en levande föreningsdemokrati.

Det sker  via enlanseringen av ett nytt socialt koncept för medlemmarna och en vidareutveckling av medlemsträffar.

Genom årsmötet (formellt), utvecklat medlemsmöte (halvformellt) och ny medlemspub (är tanken atthitta nya kontaktytor bland medlemmar. Som en konsekvens hoppas man på ett ökat engagemang för föreningen, men också att nymodigheterna stimulerar nya samtal och perspektiv på föreningens nuläge och framtida vägval. 

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

TV4 har tagit över de exklusiva rättigheterna till Allsvenskan och planerar en storsatsning på bevakning sju dagar i veckan, på plats från arenorna och från studion. 

– Det här blir ett nytt sätt att följa Allsvenskan där vi fullt ut använder vår stora redaktion och våra plattformar, säger TV4:s sportdirektör Johan Cederqvist.

När TV4 tar över Allsvenskan i fotboll får tittarna åter bekanta sig med Lasse Granqvists röst när de följer Sveriges högsta liga i fotboll. Granqvist är även en av tre programledare under TV4:s sändningar, tillsammans Axel Pileby och Petra Svensson. Pileby har de senaste åren programlett Nyhetsmorgon och Efter Fem, men jobbar från och med i vår med de allsvenska sändningarna.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen