Dan Perssons blogg

Dan Persson är Idrottens Affärers bloggare. Han arbetar med kommersiell utveckling av idrott. Dan har stor erfarenhet och kompetens och kan både se och bedöma såväl möjligheter som faror, något som passar Idrottens Affärer ypperligt. Han läser hellre årsredovisningar eller trendrapporter än tittar på sport och för honom är en arena en fastighet vars försäljning ska öka.

"Polisen, idrotten, politiker och lagstiftningen..."

"Frågan är om lagen om poliskostnader inte är motstridig mot gällande EU-rätt", skriver Dan Persson. Foto: Erik Mårtensson, Scanpix


Ylva Johansson och Morgan Johanssons interpellation fick det förväntade jaså-svaret av minister Ask i riksdagen.  De kör sitt rollspel, men nytt ljus faller över debatten och beteendet.

Bea väljer att anpassa den historiska perioden så det framstår som regeringen inte gjort något fel och kommer med vaga utfästelser som inte betyder något. Ylva och Morgan vill skicka det tydliga budskapet att de som gillar idrott inte skall rösta på alliansen, utan att egentligen lova något.

Kan bara ha en lag

Det vare sig Bea, Morgan, Ylva, fotbollsklubbarna eller deras jurister funderat över är om den ursprungliga lagen om poliskostnader inte är motstridig mot gällande EU-rätt.

Bosmandomen som kom senare än lagen om poliskostnader är kristallklar (och sund med mera), idrotten kan inte ha andra lagar än resten av samhället.

Konsekvensen är logisk, lagar som ger den ideella idrotten en särställning gentemot företag är lika motstridiga EU rätten som det omvända.

Vi kan inte ha en lag som säger att alla som heter Dan får köra för fort lika lite som en lag som säger att polisen kan debitera kostnader för en fotbollsmatch beroende på vilken organisationsform arrangören valt.

EU:s konkurrensrätt styr

Vi kan alltså bara ha ett samhälle, det är inte svårare än så. Bosmandomen innebar att organisationsformen inte gav undantag. EU:s konkurrensrätt gör resten enkelt.

Den lag som allsköns mindre kompetenta poliser som polismästaren i Stockholm, närpolischefen i Falsterbo och liknande medlemmar i facebookgruppen ”Vi som vet minst” baserar sina fakturor på måste alltså vara motstridig den EU-lag vi som land förbundit oss att följa.

”Men Dan, hejda dig nu, du ger den fullständigt falna och inkompetenta polisen rätt att även debitera även ideella föreningar med den här logiken,” säger då idrottsledare med bristande förtroende för politiker och polisen.

BEa ska då svara...

Det är kolugnt är mitt svar, det krävs ny lagstiftning för detta och ingen politiker kommer någonsin att våga föreslå detta så länge vi har allmänna val vart fjärde år.

Ylva och Morgan bör alltså börja fila på en ny interpellation till Bea på temat om det är inom ramen för gällande EU-lagstiftning att ha en lag som särskiljer regelverket för bolag respektive ideell förening på idrottsområdet.

Bea har då att svara Ja eller Nej.

AIK med flera som idag har en trave ohemula fakturor från en avsändare som får Hells Angels att framstå som söndagsskoleelever, dvs polisen, kan bestrida dessa och överklaga till EU. Ger om inte annat fem års respit.

Lika för alla

Bosmandomen är bra för idrotten. Idrotten som folkrörelse kan inte ha andra regler än de som gäller för samhället i övrigt, men företag som bedriver idrott kan då inte heller ha andra regler än ideella föreningar.

Den logiken är svår att slå hål på.

Avslutningsvis uppstår frågan varför jag saknar förtroende för polisen vilket texten ovan indikerar.

Mitt förtroende sviktar

Som del av målgruppen medelålders medelklass borde jag tillhöra polisens stöttepelare. Jag har, borträknat trafikpoliser med uppdrag att kontrollera hastighetsgränser inga negativa erfarenheter av polisen, snarare tvärtom. Jag har även av hastighetskontrollanterna blivit vänligt bemött, inte deras fel att jag konsekvent väljer 30+ när väglaget så tillåter.

Men med Hanne Kjöllers ledare i DN häromdagen och via Googles flera tusen artiklar som bevisar att polisen är en icke fungerande myndighet så har mitt förtroende eroderats.

Den enda möjliga slutsatsen är att polisen som myndighet är mer dysfunktionell än järnrörsbeväpnade riksdagsmän. Det gör mig rädd, vi kan inte ge tolkningsföreträde och våldsmonopol till dysfunktionella organisationer.

Dan Persson

Lennart Orlander (inte verifierad)

lör, 2012-12-01 19:28

1. Apropå järnrörsgäng. Bilden

Apropå järnrörsgäng. Bilden ovan ledde faktiskt till just den associationen. Om jag stöter på ett sådant där gäng på stan så går jag nog åt ett annat håll.

 Sanningen har kommit ifatt Malmö FF. Klubben som ofta beskrivs som Sveriges rikaste har ett ekonomiskt minus på 90 miljoner i årsredovisningen för 2025 och nu kommer följderna av högre kostnader och färre spelarförsäljningar 

I spelartruppen har nya spelare ideligen tillkommit och nu är totalt 41 spelare kontraktsbundna samtidigt som ledarstaben också har blivit större. Jämte allt fler personer på kansliet har lönekostnaderna ökat avsevärt och närstående har undrat om det verkligen varit nödvändigt med så många anställda.

Det krävs sparåtgärder, vilket bl a innebär att anställda sägs upp.

Sveriges sämsta elitidrottsarena finns i Stockholm. I den situationen hamnade Hammarby bandylag ofrivilligt. I ett sammanhang med betoning på Chrmiga, Kulturella, historiska och inte sportsliga Zinkens... 

Bandyarenan Zinkensdamm på Söder invigdes 1937 och ser i dag i stort ut som då. Politikerna anser uppenbarligen att den får duga till Hammarbys elitlag, för de gör inte något åt saken. 

Hon står i vägen för svenskt bronsjubel.   Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är  en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.

I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.

Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10.  I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

SVT sänder OS för första gången sedan 2012. Med en vecka kvar av spelen i Milano/Cortina har nästan 7 miljoner svenskar tittat på SVT:s sändningar.  

OS i SVT har så här långt varit en succé, inte minst i SVT Play. Förra veckan uppnåddes över 20 miljoner videostarter på sportsändningar i SVT Play, en tredubbling av det tidigare rekordet från fotbolls-VM 2022. 

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen