Dan Perssons blogg
Dan Persson är Idrottens Affärers bloggare. Han arbetar med kommersiell utveckling av idrott. Dan har stor erfarenhet och kompetens och kan både se och bedöma såväl möjligheter som faror, något som passar Idrottens Affärer ypperligt. Han läser hellre årsredovisningar eller trendrapporter än tittar på sport och för honom är en arena en fastighet vars försäljning ska öka.
"Historisk men oundviklig dom"
Domen i målet mellan bilsportförbundet och konkurrensverket blev som väntat ett utslag till bilsportförbundets nackdel. Vad som händer nu vet jag inte, dvs går domen att överklaga vidare till HD eller EU eller vinner den laga kraft?
"En katastrof" tycker RF
- Det är då en katastrof, enligt Karin Mattsson-Weiber på RF och flera andra ledande idrottspolitiker.
Det betyder förmodligt väldigt lite, är min tolkning och kan lika gärna leda till att fler idrottar som det motsatta.
Grunden är åter förtexterna till Bosmandomen. ”Idrotten är en naturlig integrerad del av vårt samhälle och kan inte ha egna regelverk som avviker från resten av samhället” är ungefär vad det står i dessa texter.
Låter inte så konstigt och borde inte vara det.
Självpåtaget monopol
Det självklara att förbunden tappar ett självpåtaget monopol och att förbundens makt minskar är av mindre betydelse.
Förbundens makt minskar i alla fall då föreningsbenägenheten löpande sjunker så något års tidigareläggande av den dag där ett förbund tappat sin legitimitet är ”no big deal”.
Det som direkt påverkas är förbundens rätt att beskatta de som arrangerar event eller kräva att den som deltar i en tävling är medlem.
Behöver inte längre vara medlem
Rent teoretiskt så kan ett gäng boulebarer skaffa sig varsitt boulelag och starta upp en egen serie utan att få detta sanktionerat av bouleförbundet eller att det krävs att de tävlande är medlemmar i bouleförbundet.
Är man då framgångsrik så ökar intresset för boule och det kan inte ses som motstridigt bouleförbundets mål. Att det sedan krävs attraktionskraft för att spelarna skall bli medlemmar i bouleförbundet kan verka livsfarligt för ett idrottsförbund men det är då ett helt annat problem.
Jag noterar att jag kunnat tävla i boule och bowling utan att vara medlem i något förbund eller ens ha tanken att bli medlem redan innan den här domen.
Kan inte ha ett eget regelverk
Det som gör domen självklar är att delar av idrotten har blivit en del av en upplevelseindustri. Då kan inte idrotten ha ett regelverk och företag på den marknaden ett annat.
För den lilla elit som tävlar lär förenings- och förbundsmedlemskap vara lika naturligt som förut och för alla vi som försöker röra på oss lika ointressant som förut. Det vi bör komma ihåg är att kommersiella aktörer de senaste decennierna gjort mer för folkhälsan i mängd idrottande timmar än vad RF:s anslutna förbund levererat.
Sedan finns det en del möjliga konsekvenser vars juridik jag inte kan bedöma. Om den här domen, baserad på en belgisk dom, vinner laga kraft i Sverige som EU-land torde den påverka hela EU.
Åtskilliga frågor
Vad händer då exempelvis med Uefas position?
Får ett driftsbolag som driver en golfbana förbjuda de som saknar medlemskap i en golfklubb att köpa greenfee?
Kan allsvenskan i fotboll ordna ”landskamper” mot tippeligan i Norge utan förbundsmedverkan?
Kan RF dela ut statliga medel enbart till sina egna medlemmar eller måste staten nu fördela anslag till ungdomsidrott och folkhälsa även till andra aktörer som agerar på den marknaden?
Finns flera liknande idag hypotetiska frågor som kan bli en ny verklighet?
Men, i det stora hela förstärker bara domen en bestående stabil trend av en folkrörelse som tappar acceptans.
Mest lästa just nu
Det är svängdörrar hos Allsvenskans etta, Mjällby. Spelare kommer och går i en strid ström och pengarna flödar. Klubben har nyligen gjort sin största satsning någonsin i spelartruppen med värvningen av 21-årige dansken Jeppe Kjær från norska FK Bodø/Glimt. Han kostade 10 miljoner. Det är bara tre veckor sedan som klubben sålde sin framgångsrike mittfältare, Nicklas Röjkjaer, till danska FC Nordsjälland, som innebar en betydande ekonomisk affär för Mjällby. Affären uppges ha gett 18 miljoner till Mjällby.
Kärt barn har många namn, brukar det heta. Ursprungliga Swedbank Arena blev Friends Arena som skiftade till Strawberry Arena och nu kunde det vara Pride Arena,. Multiarenan i Solna firar nämligen ett år med Nordens största Prideflagga.
I samband med att Strawberry Arena har ett årsjubileum är hotellkoncernen stolt huvudsponsor till Stockholm Pride, och tar sitt engagemang ett steg längre. Under Prideveckan kommer förvandla största arenaN till en gigantisk, lysande Prideflagga för att markera allas lika rätt och värde.
Att Vasaloppet är en viktig motor för Vasaloppskommunerna Mora, Malung-Sälen och Älvdalen är välbekant. Nu finns också fakta på värdet. Vinterns deltagare och publik beräknas ha lagt 302,2 miljoner kronor inför och under själva skidloppen. Av de pengarna uppstår en omsättning på 288,6 miljoner kronor i de tre huvudkommunerna. Och dessutom, de här värdena blir bara större och större.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.
– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Viaplay Group värvar Jonas Karlsson som med erfarenhet oh rutin som få andra ansluter till Viaplays sportredaktion där han främst kommer att jobba med golf och vintersport.
– Jag är supertaggad, säger Jonas .
Efter 18 NHL-säsonger är Nicklas "hemma" igen Efter 18 säsongers spel i NHL är Nicklas Bäckström, 38 år i november klar för spel i moderklubben Brynäs. Han spelade sin senaste NHL-match med Washington Capitals hösten 2023, men har sedan haft stora höftproblem och har efter flera operationer inte spelat sedan dess.
I ett uttalande på Brynäs hemsida skriver Bäckström:
-Nu kör vi, jag har alltid känt att jag någon gång skulle vilja representera Brynäs igen. Jag har länge haft en stor drivkraft att få återvända. Efter att kört rehab och vart borta från spel i nästan två år så känner jag mig nu väldigt laddad och full av energi,.
Kristof (inte verifierad)
fre, 2012-12-21 12:39
1. Mkt oklart om konkreta
Mkt oklart om konkreta effekter. Men så här tänker jag kring frågeställningarna kring fotbollen. 1) Uefas position hota inte av det här. Det är naturligtvis fritt för alla att starta egna turneringar. Det har det egentligen varit förut också när framför allt en fristående europeisk superliga har varit på tapeten många gånger. Däremot kommer det innebära att de klubbar som startar egen låda avsäger sig rätten från att delta i de av Uefa organiserade tävlingar. Eftersom Uefa har något som kan klassas som ett naturligt monopol så blir det väldigt svårt för nya format att vinna intresse och därmed mark. För att skapa ett intresse så måste man erbjuda ngt unikt. I fotbollen är det egentligen de bästa spelarna vilket kräver mycket resurser = mkt höga inträdesbarriärer för de som vill etablera sig. Men en dag kanske de största klubbarna i världen bryter sig loss och skapar en Sueprliga. Det kommer i så fall att minska Uefa:s market power rejält och sätter frågan i en ny dager även för mindre fristående ligor. 2) Allsvenskan kan ordna landskamper mot t.ex Tippeligan. Men de kommer inte att få loss de bästa spelarna från de stora ligorna. En landskamp med svenska spelare från allsvenskan vs norska spelare i tippeligan gör formatet ointressant.