Dan Perssons blogg

Dan Persson är Idrottens Affärers bloggare. Han arbetar med kommersiell utveckling av idrott. Dan har stor erfarenhet och kompetens och kan både se och bedöma såväl möjligheter som faror, något som passar Idrottens Affärer ypperligt. Han läser hellre årsredovisningar eller trendrapporter än tittar på sport och för honom är en arena en fastighet vars försäljning ska öka.

Idrott, dansband och samhällsnyttan...

Djurgården Fotboll presenterar en egen rapport som det heter "i syfte att påvisa de stora sociala och ekonomiska mervärden som föreningen genom sin verksamhet bidrar med i Stoc". Foto: Fredrik Sandberg, Scanpix

 

Djurgårdens IF har presenterat en mycket ambitiös skrift med rubriken idrott och samhällsnytta. Med 72 sidor där det mesta har akademisk signifikans påvisar DIF med all önskvärd tydlighet hur mycket samhällsnytta samhället får av en idrottsförening.

Det som står där är lågmält, trovärdigt och faktabaserat. DIF har valt att låta externa trovärdiga forskare stå för innehåll. Rapporten finns på den här länken.

Den här typen av utredningar skulle kunna ändra våra politikers syn på idrotten, om de läste den, vilket de inte gör och om de ville ändra åsikt, vilket de inte vill.

Politiskt beställningsarbete

I dag släppte moderaterna något som säger en del om de ljusår som just skiljer idrottsrörelsen och politiken. I syfte att finna områden värdiga att belysa där ord som folkhälsa och jobbskapande går att använda har moderaterna låtit ta fram en rapport om dansband. Artikeln om rapportern finns att läsa här.

Jag har inte funnit rapporten, kan bara konstatera att det akademiska anslaget med de trovärdiga experterna som författare lyser med sin frånvaro i artikeln. Det verkar mera vara ett politiskt beställningsarbete.

Dansbandskulturen skall vi inte raljera med, även vi som ogärna dansar och när så sker borde gått och lagt oss inser självfallet att det skapar arbetstillfällen i restaurangbransch, skatteintäkter från alkoholförsäljning och att branschen har många hårt arbetande människor.

M tycks ha valt bort idrotten

Men i jämförelse med den samhällsnytta och de arbetstillfällen som idrotten skapar är det försumbara siffror.

Det som man självfallet skall raljera med är att moderaterna, mitt eget parti där jag har varit stolt över ansvar för ekonomin under en svår tid så totalt undviker att agera på det idrottspolitiska området och de få gånger man gör det så är det för att skada idrotten.

Om det nu händer lika mycket från Moderaterna på de 18 månader som är kvar till valet som det hänt på de dryga sex år de suttit är det bara konstatera att M har valt bort idrotten och inte vill se dess samhällsnytta. Det gör mig ledsen.

51 000 dansande kontra några dressyryttare

Det jag undrar över i övrigt är bland annat om de som arrangerade dansbandsveckan i Malung med 51 000 besökare som konsumerade för 25 miljoner (definitivt ett kommersiellt event enligt konkurrensverket) betalade några poliskostnader?

Min erfarenhet av danskvällar må ligga långt bak i tiden men att det fanns en kombo av alkohol och viljan att hitta någon att ligga med tycker jag mig komma ihåg.

Det torde vara underlag nog för en nitisk polischef att omgående skicka ut ett hundratal poliser som hanterar eventuella bråk, tar hand om onyktra och ser till att det inte liggs med fel personer på fel ställen typ.

Måste vara mycket värre än dressyrveckan i Falsterbo som debiterades 300 000 kronor.

De tänker dra en vals

Jag funderar också på om dansbandskulturen ser till att tusentals ungdomar får en värdegrund och bättre motorik och kondition än via det Djurgården gör.

Men nu vet vi som ser idrotten som en samhällsnytta och som en viktig del av ett samhälle att ett av de partier som ställer upp i nästa val tänker dra en vals för idrottsrörelsen.

Då återstår frågan vad de andra sex demokratiska partierna tänker göra. Risken är stor att vi får samma ickesvar från de andra.

Dan Persson

Vågar jag?lasse b (inte verifierad)

tors, 2013-01-24 22:01

1. intressant, tvivels utan;

intressant, tvivels utan; en förhållandevis tillförlitlig utredning, känner resp har haft samarbete med samtliga sagesmän; just Björ Anders lämnar ett intressant tillskott.. Lars Berentz resonemang underkänner jag till dels; ja - en imponerande samling väl kända forskare , vad har DIF betalt för denna studie ? hur kommer den presenteras, inför RF? inför allmän publik inklusive beslutsfattare ? vad är avsikten, allt bättre villkor för den elit- och marknadsstyrda delen av idrottsrörelsen ? av ett intressant sammanträffande känner jag DIF väl, en nära släkting som ...

Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023.  Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.

Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.

Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..

Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud

Sverige är två segrar från att spela VM i fotboll nästa sommar.

  Vid eventuella segrar mot först Ukraina och sedan mot segraren i mötet Polen-Albanien i mars 2026 väntar grupp F för matcher mot Nederländerna, Japan och Tunisien.

Redan VM-klara Norge hamnade i grupp I tillsammans med Frankrike, Senegal och något av lagen Irak/Bolivia/Surinam som ska möts i play off. 

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

  Svenska Spel har samarbetat med Elitfotboll Dam sedan 2009, och innan dess inom även agerat inom ramen för ett långvarigt samarbete med Svenska Fotbollförbundet. Nuvarande avtal sträcker sig till den sista december 2026. Men efter översyn av sponsringsportföljen har Svenska Spel beslutat att inte förlänga efter det. Ett hastigt och beslut som innebär att miljonergår förlorat för damfotbollen. 

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

SVT laddar inför OS.Anja Pärson och Anna Jönsson haag har nuskrivit på avtal och ska guida tittarna under SVT:s sändningar 2026. Pärson blir expert i studion i Stockholm medan AnnaJönsson Haag ska vara på plats i Val di Fiemme under längdtävlingarna. Me det är flera välkända namn som vi får höra som experter under OS. SVT har öppnat plåboken och värvat stjärnor.

Raden av f d landslagåkare som  greppar mikrofonen blir allt längre.

– Jag brinner för OS, oavsett om det är vinter eller sommar. kan jag vara med höja upplevelsen så är det jättekul, säger Anja Pärson,

Per Engström, sektionschef på Noa, polisens nationella operativa avdelning, är inte rädd för att kasta en skugga över Alexander Isaks uppmärksammade miljardaffär.

 Liverpool betalade Newcastle 1.65 miljarder för hans signatur. Avtalet är fem årigt och ger Isak 3,8 miljoner i veckolön.

Isak tränar för närvarande med det svenska landslaget inför fredagens VM-kvalpremiär mot Slovenien.  SvFF har meddelat att Isak inte är tillgänglig för media, möjligen efter Slovenien-matchen.