Dan Perssons blogg

Dan Persson är Idrottens Affärers bloggare. Han arbetar med kommersiell utveckling av idrott. Dan har stor erfarenhet och kompetens och kan både se och bedöma såväl möjligheter som faror, något som passar Idrottens Affärer ypperligt. Han läser hellre årsredovisningar eller trendrapporter än tittar på sport och för honom är en arena en fastighet vars försäljning ska öka.

"Inte annat än kommunal doping"

Spelarna försöker avskärma sig och koncentrera sig på sitt, men avslöjanden runt klubben bara fortsätter. Foto: Scanpix


Ville man inte, tänkte man inte så, kunde man inte stå emot traditionen – varför ville inte Leksands kommun få svaret? Det så självklara, förutsättningarna saknas.

Det finns många goda skäl för en kommun att stötta en elitspelande förening och det sker i de flesta kommuner med ett elitlag.
Ett kommunalt stöd bör dock vara begränsat i åtagandet och rationellt.

Skillnad på stöd...

Till att börja med så är stöd till ungdomsverksamheten bra för hela samhället. Det här stödet ger föreningarna möjlighet att utveckla ungdomar till anställningsbara.

Här bör stödet självfallet vara lika för alla föreningar med ungdomsverksamhet i kommunen och stödet skall vara relaterat till det föreningen levererar på området ungdomsverksamhet. Inte vara ett dolt stöd till företag.

Det är en del av en kommuns infrastruktur att ha både bibiliotek och andra kulturbyggnader såväl som arena för bredare event som elitidrott.

Att hitta skälig nivå

Här är den kommunala subventionen av arenafastigheten till idrotten genomgående lägre än motsvarande subventionen av kulturen. Det viktiga här är att man säkrat en skälig nivå och att den är förutsägbar framåt i tid samt begränsad till arenafastigheten och inte ett dolt stöd till elitlaget.

Det är också naturligt och skäligt att en kommun är en sponsor av ett elitlag. Laget marknadsför kommunen, ökar kommunens attraktionskraft och gör ofta mer än någon annan för att ge medborgarna glädje och stolthet.

Precis som med all annan modern sponsring skall självfallet belopp och upplägg vara relevanta, dvs det kommunen får tillbaka skall motsvara kostnaden.

Det vi såg på Uppdrag Granskning igår var något helt annat än den beskrivning av kommunalt stöd till idrotten som det är beskrivit ovan.

På obestånd, hur länge till?

En serie på elitnivå förutsätter en sportslig nivå av lika villkor. Om en enskild kommun väljer väsentligt högre nivåer än andra kommuner uppstår en fördel på isen för den föreningen och motsvarande en nackdel för de lag de tävlar emot.

Det är enkelt att konstatera även när man läser Leksands kommuns version av siffrorna från Uppdrag Granskning, att Leksands skattebetalare har gett klubben en injektion som de lag de tävlat mot inte kunnat få. Ur det perspektivet har Leksand varit dopat och seriespelet har inte skett på lika villkor.

Huruvida föreningen agerat på ett ekonomiskt osunt sätt är inte belagt. Fakta är att man varit på obestånd under lång tid och att man genomfört en rekonstruktion

Det ska inte bara vara möjligt här

En kommun har självfallet ett ansvar för att effektivt hantera skattebetalarnas pengar. Hade Leksands kommun gjort en utredning för att bedöma möjligheten att ha ett elitserielag i kommunen hade man snabbt kommit fram till att det inte går.

Näringslivsstrukturen, befolkningsantalet (15 000 människor) och demografin räcker inte för att säkra de 100-200 miljoner i omsättning som krävs varje år för att kunna vara ett mittenlag under lång tid.

Nu är Åshöjdensagorna en både verklig och vacker bild av idrotten. Från tid till annat når ett lag eliten utan att det finns förutsättningar för att de skall ta sig dit.

Hur ska förbundet agera?

En generation ungdomar och fantastiska ledare kan för några år motbevisa alla ekonomiska teorier och nå resultat som inte borde vara möjliga. Det är vackert och något idrotten måste bejaka.

Frågan är hur rationellt det är att lägga skattebetarnas pengar på den typen av drömmar.

Som andel av skatteintäkterna måste Leksands kommun ha slagit svenskt rekord i stöd till elitförening. Där 20 miljoner i Göteborg är 50 spänn per medborgare så är det 1 300 kronor per besökare i Leksand.

Det som går att konstatera är att det blir omöjligt för liga och förbund att finna medel för att förhindra att kommunal doping påverkar det sportsliga utfallet.

Dan Persson

Vågar jag? (inte verifierad)

tors, 2013-03-07 11:32

1. Först måste jag bara få säga

Först måste jag bara få säga , bra program igår kväll UG. Sen hur f** tänker man däruppe i kommunstyrelsen? Hoppas hela styrelsen åker dit för detta kan inte vara lagligt, och ta med er Leksands IF på samma gång , för det enda ni är , Fuskare. Gör om gör rätt.

Vågar jag? Klart jag gör (inte verifierad)

tors, 2013-03-07 11:59

2. Det är det vi håller på med.

Det är det vi håller på med. Tycker också det var ett bra program. Fin publicitet som säkert hjälper till med insamlingen till Nybygget och medlemsrekryteringen. Ni är våra bästa vänner och vår främsta tillgång. Hur känns det då? ;-) Spelarna kan säkert hitta tändvätska i KS med hjälp av det också. Och nu har vi landets mest omtalade trottoarbit också ;-)

Mikael (inte verifierad)

tors, 2013-03-07 12:40

3. Hoppas Svenskahockeyförbundet

Hoppas Svenskahockeyförbundet agerar på något sätt. Flytta ned Leksands IF ett par divisioner eller poängavdrag om detta är möjligt. Denna kommun och förening har svärtat ned hockeyn i hela Sverige

Vågar jag? Klart jag gör (inte verifierad)

tors, 2013-03-07 13:02

4. Hoppas Hockeyförbundet

Hoppas Hockeyförbundet agerar. Ha ha, Jomenvisst. Vi har inte gjort något fel och vad Hockeyförbundet KAN göra ska de göra. Kontrollår bla bla bla. Förutsatt att vi klarar ackordet, och det hjälper ni ju till med fortlöpande. I annat fall får vi väl stämma Hockeyförbundet. Inget straff utan lag är en juridisk princip. Och LIF bryter nog inte formellt mot något. Moralisk gråzon ja kanske, men det är det mycket som är i...

Nils (inte verifierad)

tors, 2013-03-07 13:59

5. Tycker det är bedrövligt hur

Tycker det är bedrövligt hur Leksands IF och Ffa kommunen har agerat i det här. Som supporter vill man inget hellre än att det ska gå bra för det egna laget, att sträva framåt och uppåt. I Leksands fall har man i IF en förening som ligger på gränsen till elitserien men har egentligen inte underlaget i långa loppet att hålla för spel i eliten eller ens i toppen av allsvenskan. Man har även säkert en mental bild av de fornstora dagarna på 60-80-talen. Den måste man se till att revidera. Jag kan inte i det långa loppet se hur Leksand utan stort stöd från kommunen ska kunna stabilisera sig i elitserien. Kommunstyrelsen borde om någon sans finns dra åt pengautflödet nu. Om nu rekonstruktionen skulle gå igenom lör det inte dröja länge förrän nästa smäll kommer. Att nå eliten och att behålla den platsen kommer att kosta även fortsättningsvis. Tycker även att förbundets flathet i den här frågan är frapperande. Att Leksand inte var på obestånd innan årets säsong är bara löjligt. Att sedan under innevarande säsong skaffa sig ytterligare konkurensfördelar genom rekonstruktion och samtidigt värva nytt är långt från snyggt.

lasse b (inte verifierad)

tors, 2013-03-07 18:49

6. intressant, tvivels utan !

intressant, tvivels utan ! Tyvärr lika osakligt och illa underbyggt som inslagen om de ofattiga barnen och den s k " bloddopningen" , tvingas återigen hänvisa till legendaren Alf Martin (citat)" journalistik är en verksamhet som söker skilja agnarna från vetet" - för att så publicera agnarna (slut citat)

Göran Lantz (inte verifierad)

tis, 2013-10-29 10:24

7. Inget annat än förtal av en

Inget annat än förtal av en kommun, kan vi konstatera nu att Dan Persson gjort när gransknngsnämnden underkänt Uppdrag Gransknings påståenden om stora kommunala bidrag från Leksands Kommun till Leksands IF och gjort en historisk fällning av programmet

Dan Persson

tis, 2013-10-29 10:30

8. Nja, läs texten noggrant så

Nja, läs texten noggrant så valde jag förbehåll på ett annat sätt än UG gjorde då mitt förtroende för dem är något begränsat. Jag konstaterar att kommunal doping påverkar det sportsliga, inte att kommunen agerat otillåtet.

Göran Lantz (inte verifierad)

mån, 2013-11-04 10:35

9. Jag läser texten noggrant Dan

Jag läser texten noggrant Dan Persson. Jag läser hur du skriver: "Som andel av skatteintäkterna måste Leksands kommun ha slagit svenskt rekord i stöd till elitförening. Där 20 miljoner i Göteborg är 50 spänn per medborgare så är det 1 300 kronor per besökare i Leksand". Där använder du UG:s siffror till att påstå att Leksand slagit svenskt rekord i stöd. Leksands kommun har gett Leksand IF 15 milj i investeringsbidrag när nya arenan byggdes, inget ovanligt att kommuner ger sådant vid stora investeringar i kommunen. Kommunen betalar sedan en hyra på runt 4,5 milj per år för användande av ishallarna för skolorna och för ungdomsverksamheten inom ishockeyn. Något som är en kommunal angelägenhet, och Leksands Kommun skulle haft större kostnader om de skulle driva en egen ishall för de ändamålen. Det som var ett uttalat stöd var de 2,5 extr per år i hyra kommunen utlovade när Leksand kom i kris, med klausulen att det skulle upphöra om laget tog sig till SHL, så några sådana pengar hann aldrig betalas ut. Så det Leksands kommun anklagas för är som att anklaga någon för mord när ingen har dött. D som drabbades av leksands ackord är företag och banker, vilket är illa nog. Men det är inte kommunala pengar som räddade klubben. Till skillnad från i Mora där i stort sett hela stöten kring klubbens kris i somras fick betalas av kommunen, runt 50 milj kr

lasse b (inte verifierad)

tis, 2013-10-29 12:37

10. Ta gärna del av den utmärkta

Ta gärna del av den utmärkta artikeln å denna arena, Idrottens Affärer: (citat)Högläsning för alla kommunalråd Event | Publicerad: 2013-10-28 21:05 Varje kommunalråd torde med allt större intresse läsa rapporterna om vinsterna från olika arrangemang. Upptäckten av de turismekonomiska effekterna ...(slut citat) Med andra ord, det är god kommunal hushållning satsa på; t ex elithockey; kommer alla innevånare till del= skatteintäkter! Till saken hör att Stockholm får alla turismekonomiska fördelar gratis ... detta i kraft av att, bl a, skatteutjämningen slår helt fel, detta till mindre kommuners nackdel !

Swish-kampanjer för inköp av spelare – eller för att jaga i väg konkursspöken har vi hört talas om. Men att skicka lag på träningsläger till Spanien, via ett insamlingskonto, är något nytt.

I Örebro har supporterklubben ”Gamla fina Örebro” samlat in 350 000 kronor – för att användas av fotbollens Örebro SK  till ett februari läger i Spanien. ÖSK kvalade i höstas sig kvar i Superettan via straffar mot uppstickaren HTFF från Norrettan.

Sveriges sämsta elitidrottsarena finns i Stockholm. I den situationen hamnade Hammarby bandylag ofrivilligt. I ett sammanhang med betoning på Chrmiga, Kulturella, historiska och inte sportsliga Zinkens... 

Bandyarenan Zinkensdamm på Söder invigdes 1937 och ser i dag i stort ut som då. Politikerna anser uppenbarligen att den får duga till Hammarbys elitlag, för de gör inte något åt saken. 

Ledningen i Djurgårdens IF Fotboll tar nya initiativ för att skapa en levande föreningsdemokrati.

Det sker  via enlanseringen av ett nytt socialt koncept för medlemmarna och en vidareutveckling av medlemsträffar.

Genom årsmötet (formellt), utvecklat medlemsmöte (halvformellt) och ny medlemspub (är tanken atthitta nya kontaktytor bland medlemmar. Som en konsekvens hoppas man på ett ökat engagemang för föreningen, men också att nymodigheterna stimulerar nya samtal och perspektiv på föreningens nuläge och framtida vägval. 

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

TV4 har tagit över de exklusiva rättigheterna till Allsvenskan och planerar en storsatsning på bevakning sju dagar i veckan, på plats från arenorna och från studion. 

– Det här blir ett nytt sätt att följa Allsvenskan där vi fullt ut använder vår stora redaktion och våra plattformar, säger TV4:s sportdirektör Johan Cederqvist.

När TV4 tar över Allsvenskan i fotboll får tittarna åter bekanta sig med Lasse Granqvists röst när de följer Sveriges högsta liga i fotboll. Granqvist är även en av tre programledare under TV4:s sändningar, tillsammans Axel Pileby och Petra Svensson. Pileby har de senaste åren programlett Nyhetsmorgon och Efter Fem, men jobbar från och med i vår med de allsvenska sändningarna.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen