Dan Perssons blogg
Dan Persson är Idrottens Affärers bloggare. Han arbetar med kommersiell utveckling av idrott. Dan har stor erfarenhet och kompetens och kan både se och bedöma såväl möjligheter som faror, något som passar Idrottens Affärer ypperligt. Han läser hellre årsredovisningar eller trendrapporter än tittar på sport och för honom är en arena en fastighet vars försäljning ska öka.
Idrotten måste upprepa samhällsnyttan!
Golfförbundet genomför just nu ett stort antal verksamhetsseminarier landet runt De är mycket välbesökta och deltagarna är nöjda. Golfen har goda förutsättningar och är en välmående idrott så framtidstron är hög.
En av huvudpunkterna på seminarierna är området ”Golfens samhällsnytta”. Eftersom det är uppenbart att politiker, media, offentliga chefer inte har en susning om den samhällsnytta som skapas av golfen är tanken att man på alla nivåer, lokalt, regionalt och nationellt skall informera och den vägen skapa en ökad förståelse för vad golfen ger för samhällsnytta.
Politikerna måste förstå
Ett utmärkt initiativ som alla större förbund borde ta efter. Vill vi ha råd med välfärdssamhället och fortsatt tillväxt behöver vi politiker som förstår att idrotten är en stor aktör som kan bidra.
Golfens samhällsnytta kan grovt förenklat delas upp i fyra områden:
Natur och Miljö
Folkhälsa
Ungdomar
Betalade skatter
Flera av dem är gemensamma med andra idrotter och bygger på samma grundfundament.
En massaa fördelar
Golfen är heller inte ute efter bidrag utan vill bara se att myndigheter och politiker fattar beslut utifrån fakta och inte utifrån gammaldags tyckande baserat på fördomar. Den andra aktören som kapitaliserar på mark är jordbruken och där är det bara bidrag det handlar om.
För att då kort beskriva samhällsnyttan på respektive område är det hårt sammanfattat så här:
• Natur och Miljö
• Perfekta biotoper för växter, djur och fåglar. En bråkdel av jordbrukets gödseltillförsel, bevarar ett öppet landskap (utan krav på bidrag), gör områden tillgängliga för det rörliga friluftslivet.
• Folkhälsa
• Lågintensiv konditionsträning, minskar tiden från frisk till död från åtta till tre år jämfört med den som inte tränar. Besparingar på mångmiljardnivå i samhällskostnader för äldrevård utöver ökad bättre livskvalitet.
• Minskar övervikt och andra vällevnadssjukdomar. Sänker vårdkostnader, kostnader för sjukförsäkring och ökar tillväxten.
• Ungdomsidrott oavsett vilken form leder till förbättrade skolresultat, mindre barnfetma och ungdomar som har lättare att få jobb (man får lära sig komma i tid, göra sitt bästa, fungera i grupp och respektera en ledare, dvs vad som krävs för att vara anställningsbar).
• Ekonomi. Golfen genererar 3-4 miljarder i skatteintäkter varje år och omsätter det tredubbla. Det är energiskatter, källskatter, moms, alkoholskatter, reklamskatter som golfen skapar varje år. Golfen skapar ca 10 000 årsarbeten (kansli, bana, krog, pro, resa, shop).
Och, de har betalat själva
Lägg till något helt unikt i Idrottssverige, golfen har själva burit kostnaden på ca 20 miljarder för sina anläggningar. Golfen bär också sina driftkostnader varje år.
Sug på den, Svenska Fotbollsförbundet!
Det är faktiskt så illa att golfen i 90 procent av klubbarna inte ens har sökt hyresbidragen för juniorträning som alla andra får. Golfförbundet får ca 5 miljoner kronor i bidrag av staten varje år. Dvs en knapp promille av vad golfen genererar i skatteintäkter.
Problemet är att politiker, chefstjänstemän i offentlig sektor med flera andra helt saknar kunskap om det här. De tror att idrotten är ideell utan andra intäkter än stödet från kommun och stat. Skälet till att så är fallet skall vi nog inte lägga på offentlig sektor.
Kan inte bara prata om det ideella
Idrotten har varit fullständigt värdelösa på att kommunicera samhällsnytta, all kraft har lagts på att tala om att man är ideella och vill ha mera bidrag medan samhällsnytta som inte handlat om ideella ledare setts som direkt fel att kommunicera.
Många av förbunden kan påvisa omfattande samhällsnytta, enstaka förbund som ridsporten och fotbollen än mer. Men det har inte gjorts.
Jag är väldigt glad över att golfen börjat berätta. Det är bara för de övriga att ta efter.
Mest lästa just nu
Swish-kampanjer för inköp av spelare – eller för att jaga i väg konkursspöken har vi hört talas om. Men att skicka lag på träningsläger till Spanien, via ett insamlingskonto, är något nytt.
I Örebro har supporterklubben ”Gamla fina Örebro” samlat in 350 000 kronor – för att användas av fotbollens Örebro SK till ett februari läger i Spanien. ÖSK kvalade i höstas sig kvar i Superettan via straffar mot uppstickaren HTFF från Norrettan.
Sveriges sämsta elitidrottsarena finns i Stockholm. I den situationen hamnade Hammarby bandylag ofrivilligt. I ett sammanhang med betoning på Chrmiga, Kulturella, historiska och inte sportsliga Zinkens...
Bandyarenan Zinkensdamm på Söder invigdes 1937 och ser i dag i stort ut som då. Politikerna anser uppenbarligen att den får duga till Hammarbys elitlag, för de gör inte något åt saken.
Ledningen i Djurgårdens IF Fotboll tar nya initiativ för att skapa en levande föreningsdemokrati.
Det sker via enlanseringen av ett nytt socialt koncept för medlemmarna och en vidareutveckling av medlemsträffar.
Genom årsmötet (formellt), utvecklat medlemsmöte (halvformellt) och ny medlemspub (är tanken atthitta nya kontaktytor bland medlemmar. Som en konsekvens hoppas man på ett ökat engagemang för föreningen, men också att nymodigheterna stimulerar nya samtal och perspektiv på föreningens nuläge och framtida vägval.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
TV4 har tagit över de exklusiva rättigheterna till Allsvenskan och planerar en storsatsning på bevakning sju dagar i veckan, på plats från arenorna och från studion.
– Det här blir ett nytt sätt att följa Allsvenskan där vi fullt ut använder vår stora redaktion och våra plattformar, säger TV4:s sportdirektör Johan Cederqvist.
När TV4 tar över Allsvenskan i fotboll får tittarna åter bekanta sig med Lasse Granqvists röst när de följer Sveriges högsta liga i fotboll. Granqvist är även en av tre programledare under TV4:s sändningar, tillsammans Axel Pileby och Petra Svensson. Pileby har de senaste åren programlett Nyhetsmorgon och Efter Fem, men jobbar från och med i vår med de allsvenska sändningarna.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen
















Lars Allert (inte verifierad)
tis, 2014-02-18 11:45
1. Instämmer i allt! Hoppas fler
Instämmer i allt! Hoppas fler förbund hänger på golfens initiativ!Bo Matson (inte verifierad)
lör, 2014-02-22 09:53
2. Instämmer helt och hållet.
Instämmer helt och hållet. Lägger man dessutom till att man I golfen dessutom gör det som människan är byggd för nämligen att gå i lung takt. Ser man dessutom golfen ur ett nationalekonomiskt perspektiv är det win win som gäller. Även om golfarna lever längre är de dessutom friskare och kan arbeta längre samtidigt som de belastar de sjukvården minimalt. I andra mer fysiska sporter uppkommer hela tiden skador som dessutom i ett senare skedde i livet eller på ålderns höst skapar problem med nya sjukbesök etc. Det är dags att våra politiker inser detta.Sven Svensson (inte verifierad)
lör, 2014-03-08 13:20
3. Instämmer! Här måste
Instämmer! Här måste idrottens alla förbund (RF och specialförbunden)och föreningarna bli bättre på att visa samhällsnyttan av sin verksamhet. Det är tyvärr allt för många politiker som inte känner till vad idrotten håller på med. Idrottens sociala betydelse bör också påpekas. Vad skulle hända om alla idrottsföreningar "strejkar" under en vecka och stänger all verksamhet? Hur skulle detta påverka ungdomsbrottslighet och annan social oro i samhället? Allt för många politiker, på både riks- och lokal nivå, förutsätter att idrotten ska finnas och fungera.Bo Matson (inte verifierad)
lör, 2014-03-08 13:58
4. Instämmer. Alla aktiviteter
Instämmer. Alla aktiviteter som medför att våra ungdomar hittar rätt och får ett social stöd är även det ovärderligt.