Dan Perssons blogg
Dan Persson är Idrottens Affärers bloggare. Han arbetar med kommersiell utveckling av idrott. Dan har stor erfarenhet och kompetens och kan både se och bedöma såväl möjligheter som faror, något som passar Idrottens Affärer ypperligt. Han läser hellre årsredovisningar eller trendrapporter än tittar på sport och för honom är en arena en fastighet vars försäljning ska öka.
De vill se en tom, ödslig plan
Det man inte trodde var sant är sant. Grannarna anmäler fotbollsklubben för att barn och ungdomar låter när de spelar fotboll…
För tiotalet år sedan såg jag ett inlägg på temat ”ljud vi minns”. Det var knatter från skrivmaskiner, ”beepet” från faxen, skrapet innan en låt började spela på skivspelaren och liknande förslag. Femte förslaget fick oss alla att reagera med ledsnad. Där stod ”ljudet av barn som leker ute”.
En absurd situation
För att hantera vikt och vällevnad så promenerar vi nästan dagligen, 4-10 km i närområdet med lite olika slingor. Något vi reagerat på är bristen på barn som leker ute. Det stör mig för jag vet hur viktigt det är för barnens utveckling.
Nu har en i mitt tycke absurda situation uppstått där vi bor. Boo FF som är en av landets större breddföreningar med ca 2 300 barn och ungdomar som spelar fotboll på kommunens anläggning Boovallen är anmälda av grannarna för att det låter när barnen spelar fotboll.
Ca tre gånger per år har man cuper där man spelar musik (mitt på dagen) i samband med att lagen tågar in och använder speaker för att berätta för publiken (föräldrarna) vad som händer. Pojkar och flickor i 12-årsåldern spelar inte fotboll på nätterna så någon störd nattsömn handlar det inte om. Efter klockan 22 spelas ingen fotboll.
Ungdomarna hörs för sällan
Vi passerar Boovallen ibland när vi är ute och promenerar och vår reaktion har varit den omvända. Alldeles för sällan får vi höra det fantastiska ljudet av barn som spelar boll, ljudet orsakas primärt av den glädje som uppstår av kombon att både vara barn och få leka med en boll.
Jag stör mig rätt mycket på oljud som hemglassbilen, motorcyklar, hundar som skäller och buller från motorvägar men jag har aldrig någonsin tänkt tanken att ljud från barn som leker ute kan vara störande.
För mig är problemen med barns idrottande kopplade till företeelser som att bristande samhällsstöd gör att det är för dyrt för föräldrar som är ensamstående och/eller låginkomsttagare, att mängden barn som idrottar minskar, att andelen ideella ledare i föreningarna minskar, att skatteverket tolkar EU:s regler som IS tolkar koranen och att våra politiker inte förstår vilken betydelse idrotten kan få för folkhälsa, integration och ungdomsarbetslöshet.
Tre som klagar
Det är heller inte så att Boovallen är en ny anläggning där intet ont anande villaägare i det som måste vara ett av Sveriges största medelklassområden plötsligt blir störda. Boovallen har funnits i decennier och problemet från de tre klagande närboende kommer nu.
Köper man en lägenhet vid Stureplan kan man inte klaga på att det är folkliv på nätterna. Köper man ett hus vid järnvägen föreligger en risk för att det passerar tåg då och då och köper man en kåk i Bromma för att man fått jobb i media och har en fru som tycker om Odd Molly kan det inte komma som en överraskning att det brukar komma flygplan till flygplatser.
Då pratar vi störningar. Ljudet av barn som leker ute eller tio minuters musik dagtid är inte oljud.
Ljud som man mår bra av
Köper man ett hus vid en anläggning med flera fotbollsplaner där föreningen stolt på sin hemsida talar om att här spelar flera tusen barn fotboll kan normalbegåvade lista ut att barnen kommer att jubla om det blir mål och att bollar som studsar har ett ljud.
Vilket samhälle är vi på väg att få när ljudet av lekande barn skall bedömas utifrån tillåten ljudvolym för industrier?
Skall 2 300 barn inte få spela fotboll för att deras existens kan störa när villaägarna tar fram en Chateau Fiqeac 1992 (för övrigt både ett bra år och ett bra vin) till lördagslunchens köttbit från Willy’s (det i Östermalmshallen, inte lågprisbutiken i centrum) på terrassen?
Jag tillhör själv den stora grupp som kallas välmående medelklass men jag har aldrig någonsin upplevt att ljudet av barn som leker ute är något annat än ett ljud man blir glad av.
Fler barn ska leka ute
Det absurda att en förening, som i decennier gett grannskapets barn all den glädje idrotten kan ge, kan bli anmäld till kommunen som dessutom enligt en och annan lag måste skapa ett ärende, passerar alla gränser.
Har vi byggt regelverk där en sådan anmälan får annan reaktion än en huvudskakning och en egen papperskorg så har vi gjort något fundamentalt fel. Det vi behöver är fler barn som leker ute, fler barn som idrottar och fler föreningar som ger våra barn all den utveckling och glädje som idrotten kan skapa.
Den dagen de ljud som den glädjen skapar är ett miljöproblem har vi börjat skapa samhällsproblem som skadar vårt samhälle.
Bara ett råd - flytta!
Det blir en enkel uppmaning till Nacka kommun. Begrunda konsekvenserna för Sverige om alla idrottsanläggningar med villor i närheten skall stängas eller begränsas!
Till de tre anmälande villaägarna så är rådet att flytta. Finns oceaner med väldigt prisvärda hus på landsbygden där ni aldrig någonsin behöver höra ljudet av glada barn.
Om vi nu tvingas leva i ett samhälle där partier som dömer människor efter hudfärg har politisk makt kanske vi också tvingas acceptera att ljudet av barn som lever ute inte längre skall få finnas. Det är tyvärr en logisk konsekvens.
Kommentera
Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.
- Kommentera med Facebook
- Kommentera utan Facebook
2. TACK!! välskrivet och
TACK!! välskrivet och välformulerat. Bor själv i området och båda mina barn spelar flera gånger i veckan på Boovallen! Skamligt att 3 personer ska få förstöra det bästa våra barn har! Håller med i allt du skriver! Bara att flytta om man störs av barns glädje!!3. Flera av våra barnbarn spelar
Flera av våra barnbarn spelar fotboll i västra Stockholm. När vårt äldsta barnbarn var P8-spelare i BP hade klubben ordnat en turnering på Grimstafältet. Det fanns 20-30 uppkritade fotbollsplaner och myriader av röd-svarta och gröna killar och tjejer som spelade eller väntade på nästa match. Jag märkte hur jag fick tårar i ögonen av glädje med barnen.4. Håller helt och fullt med.
Håller helt och fullt med. Finns billiga hus i kvillsfors mitt i djupaste småland för en billig peng där de absolut inte riskerar att bli störda!5. Tycker ljudet av tennisspel
Tycker ljudet av tennisspel på en grusbana är det vackraste ljudet som finns! Tyvärr hade vi en liknande situation i Motala för några år sedan och idag finns ett bullerplank uppsatt... Civil olydnad är enda lösningen mot paragrafryttare. Den klagande grannens trädgård fylldes dagligen av utjänta tennisbollar som "råkat" hamna där!6. Bra Dan! Brukar säga att det
Bra Dan! Brukar säga att det inte är så konstigt om det är oroligt i världen när människor kan klaga på när barn spelar fotboll, handboll osv. Dessa tre människor måste ha problem med sin självbild.Mest lästa just nu
Här är Göteborgsföretagen som i ensatsning vill skapa bättre förutsättningar för idrotten. Finansbolaget Factoringgruppen går in i ett partnerskap med nystartade Sport managementföretaget Samm. Bakom nystartade Samm står Niklas Allbäck, tidigare klubbchef för ÖIS Fotboll och ledamot i valberedningen för Svensk Elitfotboll (SEF) samt Per Skånberg, tidigare ordförande i ÖIS och före detta styrelseledamot i Landskrona BoIS.
Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.
VM-guld och sportslig succé, men ekonomisk katastrof. Senast Sverige stod som arrangör, 2013, lämnades ett underskott på 25 miljoner och Svenska Ishockeyförbundet tvingades gå till banken för rädda den fortsatta verksamheten.
På fredag, 9 maj, släpp pucken för det 12:e mästerskapet genom tiderna på svensk is. VM-general, vid sidan av rinken, är smålänningen Tony Wiréhn, 65 år, uppväxt i Bodafors ett tennisfäste och hemvist för Birger ”Bragd-Birger” Andersson och Pelle Hjertqvist.
Och visst, Wiréhn har varit generalsekreterare på Svenska Tennisförbundet men nu är hans uppgift att få debit och kredit att gå ihop, och försöka få så mycket intäkter som möjligt.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum. Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030.
Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.
Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.
I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.
De delar på grannlåten. Viaplay sänder UEFA fotbolls-EM i sommar tillsammans med SVT(2-27 juli i Schweiz). De är lika glada på båda håll.
- Det känns grymt kul, menar Viaplays sportchef Erik Westberg.
– Fotbollsmästerskap och svensk sommar hör ihop, och damlandslaget är ett av Sveriges mest populäraevenemang , säger SVT:s sportchef Max Bursell.
Hans karriär är en dröm för åtskilliga ungdomar med förhoppningar om ett likadant genombrott. 19-åriga Lucas Bergvall fick chansen och tog den också via 45 framträdanden under första säsongen i Tottenham och ett nytt kontrakt. Avtalet innebär att han blir kvar i London till och med 2031 med förbättrade villkor.
Han har gjort succé , men saknades i Tottenhams Europa League-trupp mot Bodö/Glimt på grund av en skada. Nu bekräftar Tottenhams tränare Ange Postecoglou att Bergvall troligtvis blir borta resten av säsongen.
– Han har sträckt ledbanden i fotleden. Skadan är allvarlig.
Christer (inte verifierad)
tis, 2014-12-23 10:58
1. Vad tänker dessa villaägare
Vad tänker dessa villaägare på, jo på sig själva och inte på vad det svenska samhället behöver, nämligen BARN. Dessa barn skall ha grönområden, lek -och idrottsplatser i sin närhet och tillsammans med andra barn lära sig att umgås och bli god samhällsmedborgare och idrotten är mycket fostrande. Tycker att villaägarna i frågan skall FLYTTA. Vill även passa på och tacka Boo FF för deras fina och omfattande barn -och ungdomsverksamhet och alla ideellt arbetande ledare i Boo FF. Christer Bertling, Ledare i SOLBERGA BOLLKLUBB