Dan Perssons blogg

Dan Persson är Idrottens Affärers bloggare. Han arbetar med kommersiell utveckling av idrott. Dan har stor erfarenhet och kompetens och kan både se och bedöma såväl möjligheter som faror, något som passar Idrottens Affärer ypperligt. Han läser hellre årsredovisningar eller trendrapporter än tittar på sport och för honom är en arena en fastighet vars försäljning ska öka.

Vinnarna många på Bro Hof

Björn Örås, skaparen av Bro Hof Golf, vill få Solheim Cup till Sverige igen och då är tanken att det ska bli så här trivsamt på hans fantastiska anläggning. Foto: TT

 

Att Björn Örås och Bro Hof Golf vill arrangera Solheim Cup 2019 är en välkommen och rolig nyhet. Ett garanterat bra jätteveent som blir givande i många avseenden. Om nu ansökan når framgång.

Det är ett roligt besked att Bro Hof Golf ansöker om Solheim Cup 2019. För icke golfare så är Solheim Cup en tävling mellan de tolv bästa europeiska damerna och de tolv bästa amerikanska. De två senaste gångerna har Europa vunnit. Senast på bortaplan i det som kallas bragden i Colorado vann Europa stort och på bortaplan. 

Det här tjänar många på

Sverige har mycket framgångsrikt varit värdnation för Solheim Cup två gånger tidigare, Dels på Barsebäck i Skåne och dels på Halmstad GK i Halland. Det förväntas ungefär 135 000 besökare från ett stort antal länder till tävlingen. Det är ett event som genererar mycket stora intäkter för Stockholms stad och flera av kranskommunerna i den riktningen.

Golf är en världssport med +50 miljoner utövare världen över och damgolfen är en av de sporter som hamnar i topp när stjärnornas intäkter rankas. Sverige har med Annika Sörenstam som är världens genom tiderna bästa damgolfare och massor med stjärnor på den penningstinna USA-touren en position som ledande land i världen för damgolf.

Det roliga med det här beskedet är att hela anläggningen Bro Hof är privat finansierat. Inte en krona av skattemedel har gått till anläggningen utan den har tvärtom, som den golfanläggning i världsklass den är, genererat mycket stora intäkter till staten. Det är egentligen bara golfen som genomgående har anläggningar byggda helt utan kommunalt ägande.

Störst plus för staten

Det behövs alltså ingen ny infrastruktur för att genomföra Solheim Cup. Hotellen, flyg, tåg, tillfartsleder med mera har vi redan. Allt finns. Upplands-Bro kommun behöver inte lägga en krona på hoppbackar för att jämföra med Skid-VM. Enda problemet här torde vara våra valda politikers oförmåga att få biltrafiken att fungera.

Det roligaste då är att det trots stöd från Svenska Golfförbundet, Riksidrottsförbundet, Ladies European Tour så har vi nu fått höra att regeringen tycker internationella event är viktiga och något skall stödjas. Det ser vi fram emot. Det innebär ingen risk för staten, vid de tidigare eventen har allt gått runt och intäkterna täckt kostnaderna. 

Staten är alltid den största vinnaren ekonomiskt på den här typen av event, i regel den enda garanterade vinnaren.  Trots många fina ord i regeringsförklaringen 2006 så visade det sig att Alliansregeringen inte ville översätta sina fina ord i handling. Nu får vänstern möjlighet att visa att de håller löften bättre på idrottsområdet. 

Peter Eriksson har bytt åsikt?

Vi får anta att trots att förra språkröret Peter Eriksson spelar golf så ses golfen fortfarande som någon form av överklass-sysselsättning bland många på vänsterkanten. Att det idag är en av de stora folksporterna i Sverige lär inte ha ändrat på de här fördomarna.

Statens vinster från den här typen av event kommer från moms på hotell, transporter, restauranger. Och personalskatter från de som arbetar på dessa ställen, energiskatter med mera och självfallet så omsätter ett sådant event hundratals miljoner i turistintäkter, sponsorer, tv-rättigheter med mera. 

För Stockholm är det ett utmärkt tillfälle att visa upp sig som den golfdestination i världsklass vi är under maj till september. Efter Bro Hof som rankas etta i Sverige (47 i världen) har vi ett tiotal anläggningar av hög kvalitet, ofta med boende på anläggningen som exempelvis det fina Fågelbro Golf i skärgårdsmiljö där jag tillbringar en stor del av helgerna.

Idrottsevent bra affärsidé

Jag har länge propagerat för fler internationella idrottsevent till Sverige och företrädesvis sådana där vi har infrastrukturen, dvs bara kan skörda vinsterna som arrangörer, kommun och stat. Vi är erkänt duktiga på att arrangera, vi ses än så länge som ett säkert land, vi har en väl fungerande infrastruktur och vi har intresset för damgolf med publiksiffror från tidigare event som man inte nått någon annanstans.

Bra för Bro Hof, bra för Sverige och Stockholm, bra för golfanläggningar och bra för skattebetalarna. Däremot skall vi inte på något sätt överskatta effekten för svensk elitgolf. Det är så trist numera att effekten i form av ungdomar som skyndar sig till en idrott genom svenska framgångar eller event på hemmaplan knappt är mätbar.

Däremot bör golfförbundet kunna utnyttja eventet till att få fler kvinnor att börja med golf. Det är få sporter som är så perfekt anpassade för medelålders kvinnor och det gör mig ledsen att vi bara har knappa 30 procent kvinnliga golfare. Här finns en presumtiv kundkategori som kan betyda mycket för landets golfklubbar.

Nu är det bara hålla alla tummar och chanserna får bedömas som goda för Sverige. En eloge till Björn Örås som förtjänar det här eventet efter allt hans arbete för att bygga upp Bro Hof.

Dan Persson

Bång, Håkan (inte verifierad)

ons, 2015-06-10 13:49

1. De ekonomiska verkningarna av

De ekonomiska verkningarna av en golfturnering, kräver en djup analys byggd på nationalekonomisk teori, där en enskild händelse inte kan brytas ur hela ekonomin. Några slutsatser om de samhällsekonomiska verkningarna respektive påverkan på offentliga budgeter kan inte dras utan att man använt sig av det analys verktyget.

Deloitte och Sveriges Olympiska Kommitté (SOK) har ingått ett samarbete som en förlängning av Deloittes internationella partnerskap The Olympic Partner (TOP).

- Vi delar många egenskaper med den olympiska rörelsen, såsom fokus på personlig prestation och utveckling, hälsa och välbefinnande. Vi har mycket att lära av den kunskap som finns inom SOK och tror att vi med våra kompetenser kan bidra till att utveckla SOK som organisation, stärka den olympiska rörelsen och idrott i Sverige i stort, säger Erik Olin, Country Managing Partner på Deloitte.

En entusiast och eldsjäl i samma person. Och han snackar inte bara utan får saker och ting gjorda. En Lars Månsson skulle det finnas lite varstans, då blev mycket uträttat. Han har svarat för ett enastående arbete i  Arvika. 

Lars har förverkligat idén om ”Arenan” och den blir nu till modell för varenda kommun i Sverige. Så bra är det bakomvarandet tänket och nyttan med skapelsen.

Han är SHL-ishockeyns högst avlönade svenske spelare.  Skatteverkets siffror  avslöjar att Färjestads forward Marcus ”Lilliz” Nilsson, 33, år, redovisade en taxerad inkomst på 3 279 800 kr, taxeringsåret 2022. 

Santidigt sprider sig en osäkerhetsfaktor bland SHL-klubbarna och allmänt inom idrotten. Våldsutvecklingen i samhället påverkar alla och risken för attentat har ökat.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

”Vi hoppas att vi har snälla sponsorer, eller att det finns vänliga själar som vill hjälpa oss”, vädjar Lisbeth Larsson, ordförande i Eslövs IK.

Bedragare har länsat handbollsklubbens tillgångar.

Med hjälp av ett kapat bank-id kunde bedragare komma över flera hundratusen kronor från Eslövs IK.

Visst är det ganaka fantastiskt. Ett spelbolag lanserar ett aspel så att idrotten kan förstärka intäkterna. Det är precis vad som sker när Svenska Spel  tillsammans med svensk ishockey introducerardet nya nummerspelet Supportern.Ett  ett digitalt lotteri som ska bidra till nya och viktiga pengar hos  27 föreningar i SHL, SDHL och Hockeyallsvenskan. De ska  erbjuda spelet i samband med ligapremiärerna.

Hanna Stjärne, vd på SVT, är i dag lycklig. Hon avslutade arbetsveckan med att ge ett besked som glädjer många svenskar. Från och med vinter-OS i Cortina 2026 kan alla följa OS-festen på SVT:s plattformar. 

– Jag är så otroligt glad över att OS-sändningarna flyttar hem till SVT igen. Sport är roligare att uppleva tillsammans och vi ser fram emot att samla Sverige framför många spännande och historiska sportögonblick framöver, säger Hanna Stjärne. 

Fotbollens Silly Season har sina sista skälvande timmar. Penningflödet mellan klubbarna upphör natten mot fredagen  och sportcheferna kan andas ut. Spelare skiftar adress, med eller mot sin vilja. Natten till fredagen slår fönstret igen för klubbarna i både herr- och damallsvenskan. Ute  i Euroopa är det stopp ett dygn senare, natten mot lördagen slår det igen