Dan Perssons blogg
Dan Persson är Idrottens Affärers bloggare. Han arbetar med kommersiell utveckling av idrott. Dan har stor erfarenhet och kompetens och kan både se och bedöma såväl möjligheter som faror, något som passar Idrottens Affärer ypperligt. Han läser hellre årsredovisningar eller trendrapporter än tittar på sport och för honom är en arena en fastighet vars försäljning ska öka.
Den trista verkligheten
Tingsryd och den lilla ortens problem med det moderna samhällets krav på elitidrott diskuteras flitigt och får en naturlig David-Goliat genrer i media där sympatierna hamnar hos den lilla och fattiga. Det är dumt.
Jag läste också Åshöjdenböckerna som tonåring, läste om den första för något år sedan då jag insåg att de fortfarande påverkar så många inom svensk idrott att jag måste uppdatera den alltmer dimmiga bilden av Bagarn, Hittejoel, Jorma, Edvard och de andra. Boken har inte åldrats så väl, den tidens samhälle med de ideologiska ögon som Max Lundgren hade känns nu som motsatsen till Science fiction om ni förstår vad jag menar.
Fakta och inte nostalgi
I jobbet är jag dock mer fokuserad på fakta än på nostalgiska minnen och skälet till att jag inte vill stänga SHL är rent ekonomiskt. Jag gör bedömningen att den svenska idrottstraditionen fortfarande är så stark att det vore olönsamt att stänga SHL. Dvs riskerna att publiken sviker och att sponsorer sviker är fortfarande för stora
Däremot är jag väldigt mycket för att SHL har stentuffa ekonomiska krav på de som skall spela i ligan.
Ett SHL-lag skall ha förutsättning att omsätta 140 miljoner kronor om året, då har man råd med en spelartrupp som är bra nog för att kunna slåss på samma villkor. Man kommer från en ort som är stor nog att locka publiken till bortamatcherna så inte de andra lagen förlorar intäkter.
Omsättning i en elitklubb är en matematisk funktion av BNP i upptagningsområdet. Det gör att listan över de klubbar som kan slåss om SHL-platser är helt relaterade till varifrån de kommer.
Två städer som räcker till
Västerås och Uppsala är de två största städerna utan elitlag i fotboll eller ishockey. Sedan kommer orter som Umeå, Södertälje och Leksand som välkomnas för att de alltid drar mycket folk på bortaplan med alla sina supporters runt om i Sverige.
Allsköns påhopp på SHL på temat kommersialisering är inte bara orättvis, den är djupt felaktig.
Sedan Börje Salming flyttade till Gävle 1970 och fick en lägenhet med hyran betald och någon tusenlapp i lön har det hänt en del. Sanningen är att klubbarna fått springa som galningar för att slita ihop omsättning nog för att föda en grupp giriga spelaragenter sedan dess. Omsättningsökningen i SHL har till nästan 100 procent gått till ökade lönekostnader för spelartruppen.
Spelarlönerna som sätts på en internationell marknad gör att ligan för att behålla den höga kvalitetsnivån måste säkerställa en budget på ca 140 miljoner. Då krävs det en stad med ett blandat näringsliv, helst universitet, 100 000 människor eller mer i upptagningsområdet för att den typen av pengar skall finnas till idrotten.
En tätort på 3 000, en kommun med 12 000 invånare och en skattekraft på 86 procent av genomsnittet räcker ingenstans för att då ta siffrorna från Tingsryd kommuns hemsida.
Det blir skadligt för Tingsryd att spela i SHL eftersom det inte kommer att fungera då förutsättningarna inte finns och sluta med en ekonomisk krasch. Det blir skadligt för SHL med Tingsryd i ligan då man tappar både publikintäkter såväl som attraktionskraft mot nationella sponsorer och tv-bolag.
Fantastiskt, men...
Det är den trista verkligheten. Att Tingsryd med sina förutsättningar gjort en fantastisk sportslig prestation och att det inte är deras fel att elitidrotten blivit en industri förändrar inte verkligheten.
Att Tingsryds kommun skulle tvingas bygga en arena som håller för SHL kraven är självfallet ekonomiskt vansinne. Jämför med Västerås där det finns privata aktörer som kan ta affärsrisken med en nya modern hockeyarena något som går i en stad med 150 000 invånare i kommunen.
Elitidrotten måste för att undvika såväl ekonomisk doping som för att framstå som seriösa motparter löpande förstärka sin ekonomi. Min nivå på lagom nivå eget kapital hamnar på 10 procent av omsättning. Det är väsentligt högre än SHL:s nuvarande krav om 4 miljoner som redan det skulle bli ett nästan omöjligt hinder för Tingsryd.
Min gissning (saknar information om vad de har beslutat i den här frågan) är därför att SHL inte kommer att stänga ligan för att de landar på samma bedömning som den jag gör, men att nödvändiga tuffa krav på en fungerande ekonomi ändå stänger ute lag från små orter.
Om någon vill vara arg på något så är urbanisering en ca 3 000 år gammal global trend som kommer att förvärra problemen för de mindre orterna. Den trenden är inte SHL:s fel.
Mest lästa just nu
Svenska Fotbollsförbundet bygger om och gör det med besked.
Planerna på en ny organisation presenterades på onsdagen och då framkom att förre landslagsmannnen Kim Källstöm blir Fotbollschef och smålänningen Henrik Landén stabschef i en ny central roll.. Därtill blir det en sammanslagning av Marknad och Kommunikation.
Du slår för långt, Ludvig! Golfvärldens svenska stjärnskott, Eslövs Ludvig Åberg, 24 år, och rankad 32 i världen, tillhör den kategori spelare som drabbas hårdast av torsdagens besked - att golfbollen (!) ska modifieras och ges egenskaper som begränsar längden på bollen färd mot hål.
För Ludvig, som tillhör proffstourens mest långslående, innebär beskedet att han tappar 15-20 meter på en drive. För amatörer, och hobbygolfaren, blir skillnaden betydligt mindre
När Göteborgsvarvet2023 snart summeras står det klart att ca 5,8 miljoner kronor fördelas bland 64 föreningar.
Alla har bidragit med funktionärer till arrangemangen
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
I i Mjällby AIF finns i dag en stolthet och förväntan som kommer att vägleda klubben framöver.Fullt berättigat eftersom klubben är så stärkt. AIF har presenterat ett stort och unikt samarbete med Mellby Gård AB som går in som huvudsponsor till föreningen från och med 2024. Parterna har tecknat ett avtal som sträcker sig fram till och med 2027. Det är klubbens största sponsorkontraktet någonsin.
Tillsammans med VM-organisationen för VM 2024 har Svensk
Innebandy och Folkspel tagit fram en specialgjord Sverigelott, där hela
överskottet går tillbaka till föreningarna i Svensk Innebandy.
Arbetet mot VM 2024 pågår för fullt och nu kan Svensk Innebandy som ett
led i detta presentera Folkspel som en ny partner.
Engelsk fotboll – till vilket pris som helst...- Åtminstone nästan. Dana Strong, vd på Sky Sports går ut i ett i ett pressmeddelande och berättar att notan för att sända Premier League över säsongen 2025– uppgår till hisnande 88 miljarder kr!
Fotbollens Silly Season har sina sista skälvande timmar. Penningflödet mellan klubbarna upphör natten mot fredagen och sportcheferna kan andas ut. Spelare skiftar adress, med eller mot sin vilja. Natten till fredagen slår fönstret igen för klubbarna i både herr- och damallsvenskan. Ute i Euroopa är det stopp ett dygn senare, natten mot lördagen slår det igen
Skriv kommentar