Dan Perssons blogg

Dan Persson är Idrottens Affärers bloggare. Han arbetar med kommersiell utveckling av idrott. Dan har stor erfarenhet och kompetens och kan både se och bedöma såväl möjligheter som faror, något som passar Idrottens Affärer ypperligt. Han läser hellre årsredovisningar eller trendrapporter än tittar på sport och för honom är en arena en fastighet vars försäljning ska öka.

Han borde få Guldbollen...

Fru Emma har betytt mycket för Henrik Stensons förmåga att behålla tålamodet och fokusera på grunderna till sitt högklassiga golfspel. Foto: Christer Höglund, TT

 

Golf är en av världens stora idrotter, det spelas i nästan alla länder, det finns över 50 miljoner golfare. Det Stenson nu gjort är fullt jämförbart med ett EM-guld i fotboll, dvs något osannolikt.

Golfen är också något så fint som en industri som genererar hundratals miljarder dollar i omsättning. Det räcker att se antalet golfbagar på bagagebanden i Malaga, Miami eller Edinburgh för att förstå det.

Genererar miljarder

Golfen genererar miljarder i samhällsnytta då den får väldigt många äldre att röra på sig och den vägen minskar samhällets kostnader för äldrevård. Lågintensiv motionsidrott är samhällsnytta medan prestationsidrotterna som triathlon i praktiken är skadligt.

Att Stenson ur alla objektiva perspektiv redan tagit hem såväl Bragdguld som Jerringpris behöver dock inte innebära att han får dem. 

Dels kan någon svensk skidåkare råka vinna över norrmän och om Sanna Kallur går till final i OS så lär det också på helt obegripliga grunder värderas högre.

För många räknas inte golfen som ”riktig” idrott. Det är inte så konstigt. Det kräver kunskap för att förstå varför golfen är idrott och att det är en världsidrott. Okunskap eller oförmåga att förstå är grunden till röster på partier som Sverigedemokrater vilket bör kunna ses som en förklaring.

Därför är det relativt få svenskar som förstår vilken prestation som Henrik utfört, väsentligt färre än de som röstar på de tre extremistpartierna i riksdagen.

Annorlunda i dag

Jag tror inte att Stenson trots världsklass kommer att skapa massor med nya golfare. Stenmark och Borgeffekten från 70-talet då alla började åka utför och spela tennis finns inte i dagens samhälle. 

Sjukamp växte inte i någon omfattning efter Klüft, Skidskytte har samma låga antal utövare trots fantastiska svenska framgångar. Svenska ungdomar har varit helt upptagna att jaga monster på gator och torg den här helgen så har förmodligen knappt noterat världshändelsen. 

Däremot så bör det bli enklare för svenska golfare att vinna majors nu när förbannelsen är bruten av Henrik Stenson. 

Han borde få Guldbollen

Golfen som OS-gren kommer enligt min bedömning inte heller att öka intresset för golf i Sverige. Golfen är ny OS-idrott för att de stora tillverkarna den vägen ville få nya länder att sälja klubbor i. För egen del så är det en major kvar i juli och sedan slutspelet både i Europa och USA efter OS som gäller

Det är trist men golfen ökar och kommer att fortsätta öka av andra goda skäl i större utsträckning som breddidrott än som elitidrott. Sverige är i relation till folkmängd redan en ledande golfnation och mer än så kan vi inte begära.

Men på objektiva grunder så är Stensons seger i The Open, en tävling som fanns 50 år innan första moderna OS, i en av världens största idrotter en prestation som förutom Bragdguld och Jerringpris också borde räcka för att vinna Guldbollen före Zlatan.

+++

Någon som tror att Aregawi hade förhindrats att delta i OS om hon hade haft blå ögon och pratat dalmål? DS

Kommentera

Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.

bengt bergman (inte verifierad)

tis, 2016-07-19 10:06

1. Gillar oftast din inlägg,men

Gillar oftast din inlägg,men guldbollen Dan är ett fotbollspris,eller ?? varför inte nobelpriset oxå !! eller musicaward,för han spelade ju som en GUD :D

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
Path:
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Det egentliga  verklighetsfrämmande sker. En klubb i fotbollsallsvenskan  hotas i sin grund mitt under pågående seriespel. Den ekonomiska krisen är total och nu varslas alla anställda om uppsägning i IFK Norrköping.

Underskottet från i fjol om 43,8 miljoner tynger ekonomin och ledningen skriver nu: ”Det ekonomiska läget är extremt ansträngt”.

Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.

Genom att integrera Holistals hälsotjänster med GolfStars erbjuds de nära 15 000 medlemmarna i Sverige en möjlighet att förbättra både sin fysiska och mentala hälsa. 

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum.  Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030. 

Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

De delar på grannlåten. Viaplay sänder UEFA fotbolls-EM i sommar tillsammans med SVT(2-27 juli i Schweiz). De är lika glada på båda håll.

- Det känns grymt kul, menar  Viaplays sportchef Erik Westberg.

– Fotbollsmästerskap och svensk sommar hör ihop, och damlandslaget är ett av Sveriges mest populäraevenemang , säger SVT:s sportchef Max Bursell.

Hans karriär är en dröm för åtskilliga ungdomar med förhoppningar om ett likadant genombrott. 19-åriga  Lucas Bergvall fick chansen och tog den också via 45 framträdanden under första säsongen i Tottenham och ett nytt kontrakt. Avtalet innebär att han blir kvar i London till och med 2031 med förbättrade villkor.

Han har gjort succé , men  saknades i Tottenhams Europa League-trupp mot Bodö/Glimt på grund av en skada. Nu bekräftar Tottenhams tränare Ange Postecoglou att Bergvall troligtvis blir borta resten av säsongen.

– Han har sträckt ledbanden i fotleden. Skadan är  allvarlig.