Polisen kräver fortsatt betalt!
Polisen kräver pengar av idrottsklubbar som drivs som aktiebolag. Dessa ska inte undkomma kostnaderna för polisens arbete vid matcher.
Struntar i regeringen
Rikspolisstyrelsen bryr sig inte om regeringen beslut om att idrotts- och kulturevenemang ska slippa kostnader. Den nyordningen gäller först från nyår och till dess vill polisen få ersättning.
När regeringen ansåg regeln som ohållbar i sin utformning kom beskdet om en förändring i förra veckan och beskdet var efterlängtad från egentligen alla parter.
Regeringen upplevde en besvärande och växande kritik från många håll och idrotten, och även kulturevenemang, ansåg regeln som både märklig och orättvis.
Polisen ger sig inte
Men rikspolisstyrelsen avviker inte från sin ståndpunkt. Som enda part håller man fast vid att förslaget är bra och menar att polisbevakning ska kosta. I synnerhet om det gäller klubbar som drivs som aktiebolag, rapporterar P 4 Radio Stockholm.
De ska betala, anser rikspolisstyrelsen som på torsdagen rekommenderar polismyndigheterna att inte efterskänka notorna och dessutom fortsätta att ta betalt för alla evenemang som hålls t o m den 31 december i år.
Frågan är vad reaktionen blir från idrotten. I och med regeringens beslut i förra veckan var det många som trodde saker var utagerad. Men polisen vill inte ge sig.
Mest lästa just nu
Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023. Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.
Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.
Zlatan Ibrahimović var 41 år gammal när han avslutade sin professionella fotbollskarriär i juni 2023 efter en sista match och avtackning med AC Milan på San Siro. Sedan dess har hans liv mera handlat om att vara familjefar och vara knuten till Milans styrelse, och delvis vara affärsman Nu avslöjar han själv att han vill vill skänka bort sina padelhallar i Sverige. På Twitter erbjuder han nu potentiella aktörer att höra av sig.
Arbetet inför skid-VM på Lugnet i Falun i mars fortgår. Här, som vid alla stora evenemang handlar det mycket om pengar. Nu har Stora Enso presenterats som huvudsponsor, vilket betyder att koncernen värnar om sitt mångåriga engagemang vid stora skidmästerskap
Dessutom - flera näringslivsprofiler, bl a Marcus Wallenberg, är klara för en nybildad ekonomigrupp. Och, Kajsa Sjösvärd, tidigare säkerhetschef, är utsedd till ny vd, efter Jonas Peterson plötsliga uppsägning
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .
Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.




















