Tidernas hästshow med Malin i spetsen
Kampen om evenemangen ledde till att Stockholm Horse Show lämnade Globen-området och skrev kontrakt med Friends Arena. Här kommer 12 000 platser i första läget att vara tillgängliga under starten av biljettförsäljningen, men det starka förhoppningar om att man måste öppna större publikytor.
Skiftar namn efter 20 år
Dessutom, Stockholm International Horse Show har blivit Sweden International Horse Show. 20 år av tradition i Globen förbyts till Friends Arena.
Det blir ett stjärnspäckat startfält på Sweden International Horse Show i november. Det kunde evenemangets sportchef Malin Baryard Johnsson avslöja på måndagen.
Sweden International Horse Show har alla möjligheter att lyfta till nya höjder med ny arena, nya tävlingsgrenar och glittrande show.
"Arenan magisk"
Mångmiljonomsättningen är garanterad, frågan är hur många fler som lockas till den här arenan.
- Arenan är magisk. Vilken rymd! Här kommer hästar och ryttare att trivs ypperligt, lovade Malin Baryard-Johnsson vid en träff på måndagen.
Hon har rollen som sportchef och toppryttarna har snarast stått i kö för att få komma.
- Ingen har varit svårövertalad. Jur ringde efter en vecka när han fick veta att jag blivit sportchef. Det här är en av hans favorittävlingar, säger Malin Baryard-Johnsson.
Hon syftar på världsmästaren i lag, Jur Vrieling, Holland, men där finns också regerande Europamästaren, fransmannen Roger-Yves Bost, hennes gamle mentor John Whitaker och hans bror Michael Whitaker, Cameron Hanley, Irland, och Marlon Modolo Zantonelli, Brasilien.
Fälttävlan och fyrspann inomhus
- Det är ett stort gäng som vill komma. Tävlingarna har ett enormt gott rykte, säger Malin Baryard-Johnsson.
Det blir dressyr och inomhusfälttävlan, dessutom fyrspann, allt kryddat med en show av mannen med ”det magiska trollspöet” Ove Sandström, mångårig regissör för showen som utlovar något i hästväg…
- Vi kommer att flyga ut i universum och flyttas från galaxen in i Friends Arena, berättade han. ”This is the true Show” – inte ett öga kommer att vara torrt.
Mest lästa just nu
Gardell-gate fortsätter att kasta sin skugga över svensk idrott.
Finansmannens 100 miljoner donation om 100 miljoner till svensk tennis vilar nu hos RIN, Riksidrottsnämnden, efter anmälan från idrottsombudsmännen, en del av RF, Riksidrottsförbundet.
De är tre personer som inte låter sig itervjuas. De agerar på uppdrag av RF:s ordförande Anna Ivarsson.
Nu skrivs nästa kapitel i denna ”såpa”.
Stockholm får nya arena enligt gammalt vallöfte I Stockholm har politiker för vana att lova, speciellt valår, att 71 år gamla Johanneshovs Isstadion ska rivas och att en ny hockeyarena ska byggas. Nu är det dags igen.
Stadens nuvarande rödgröna majoritet berättade om ”Nya Hovet” vid en presskonferens. Emilia Bjuggren (s) finansborgarrådskandidat lovade en arena med kapacitet för cirka 10 000 åskådare, men frågor om finansiering och byggstart lämnades obesvarade.
På lördag, den 6 jun,i lämnar galoppsporten Bro Park i Upplands-Bro för en dag och flyttar in till centrala Stockholm. Under Nationaldagsgaloppen förvandlas Gärdet till galoppbana och nationaldagsfest med fullblodslopp, SM i ponnygalopp, livemusik och folkfest inför över 50 000 besökare.
Under dagen avgörs kapplöpningar för engelska och arabiska fullblod, samtidigt som området fylls av musik, hattparad, familjeaktiviteter och picknickfirande. Årets stora sportsliga nyhet är att även SM i ponnygalopp avgörs under Nationaldagsgaloppen för första gången. Några av Sveriges främsta unga ryttare och snabbaste ponnyer gör då upp om SM-titlarna inför publiken på Gärdet.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april.
Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.
Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen




















