DN Galan räddas undan nedläggning
Klubbarna bakom friidrottens DN Galan tog ett stort avgörande steg när Stockholms Stad nyligen sa ja till att bidra med 3 miljoner kronor.
Skattepengar räddningen
Syftet är som det hette ” Vi vill stärka Stockholm som evenemangsstad, men samarbetet ger oss en möjlighet att söka upp ungdomar som i dag inte har någon kontakt med idrotten genom föreningslivet”.
I själva verket, via stans skattepengar är det enda sättet att få tävlingen att fortleva.
Efter Stockholms Stads klartecken var också byggvarukedjan Bauhhus berett att bli ny huvudsponsor.
Startade för 48 år sen
I morgon, onsdag, ska nyheten tillkännages vid en presskonferens på Stadion. Arrangörerna skriver själva i inbjudan till pressen att ”en stor nyhet ska publiceras”.
Vad kan vara större än att DN Galan ska heta något annat och att tävlingen inte läggs ned.
Efter 48 år försvinner DN Galan, inarbetad som få andra idrottstävlingar i Sverige. Men arrangörsklubbarna har inte haft annat än problem under de senaste sex-sju åren.
DN har backat
Ideliga underskott har pressat de ansvariga och tvingat dem att kräva större bidrag från föreningarna. Nu är det Expressen som har fått uppgifterna att räddningen är nära. Stadens pengar och Bauhaus miljoner säkrar en fortsättning.
DN Galan har funnits sedan 1967 och tidningen hade länge en mycket aktiv roll, men under de senaste åren har samarbetet näst intill upphört utan att tävlingen bytt namn. Men DN bidrog inte annat än med annonser i begränsad omfattning.
Den 30 juli sker nästa DN Gal, nej, Stockholm Bauhaus Athletics.
Mest lästa just nu
Det egentliga verklighetsfrämmande sker. En klubb i fotbollsallsvenskan hotas i sin grund mitt under pågående seriespel. Den ekonomiska krisen är total och nu varslas alla anställda om uppsägning i IFK Norrköping.
Underskottet från i fjol om 43,8 miljoner tynger ekonomin och ledningen skriver nu: ”Det ekonomiska läget är extremt ansträngt”.
Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.
Med 55 000 anmälda deltagare till Göteborgsvarvet och i dagsläget över 70 000 anmälda till Varvetveckan, väntar en närmast sanslös löparfest fylld av 100 000-tals åskådare och gemenskap , rörelseglädje och gemenskap i ett av väst-Sveriges största event som är årligen återkommande..
– Det här är inte bara ett lopp, det är en del av Göteborgs själ. I år firar vi 45 år av löparglädje och det kommer märkas – både på banan, i publiken och i hela upplevelsen runt omkring, säger Eva-Lena Frick, förbundschef på Göteborgs Friidrottsförbund.
Och inte minst - intäkterna ökar, vilket berikar Göteborgsidrotten.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum. Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030.
Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.
Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.
I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.
De delar på grannlåten. Viaplay sänder UEFA fotbolls-EM i sommar tillsammans med SVT(2-27 juli i Schweiz). De är lika glada på båda håll.
- Det känns grymt kul, menar Viaplays sportchef Erik Westberg.
– Fotbollsmästerskap och svensk sommar hör ihop, och damlandslaget är ett av Sveriges mest populäraevenemang , säger SVT:s sportchef Max Bursell.
I raden av talanger som har fostrats i BP:s akademi i nordvästra Stockholm, är nu 16-årige Love Arrhov på väg ut i den stora fotbollsvärlden.
På sin hemsida berättar BP att överenskommelse har träffats med tyska Bundesligaklubben Eintracht Frankfurt om övergång efter här säsongen.
Enligt uppgift ligger övergångssumman på 50 miljoner kronor, som kan växa ytterligare med 30 miljoner i form av olika bonusar.