Bilden av bästa idrottsstaden

Det är klart att med sådana prestationer fanns det inte mycket diskussion. Malmö stod i särklass när SVT tillsammans med tittarna utsågs årets idrottsstad.
Hyllie Arena ser ni i bildens nederkant, till höger ligger Swedbank Stadion, längre bort Turning Torso vid havet – Malmö från ovan, landets främsta idrottsstad.

 

Det blev alltså Malmö som för andra året i rad är Sveriges bästa idrottsstad. Skåningarna fick 325 jurypoäng mot tvåan Örebros 274 och vann ohotat även detta år. 

Malmös fotbollsår är svårslaget. Nya SM-guld för både MFF och Rosengård och båda lagen nådde Champions League, MFF som första svenska herrlag på 14 år.

Flera guld

Stans hockeyentusiaster, och många med de, hade en fantastisk kväll när Redhawks klev upp i SHL och Pantern till allsvenskan inom loppet av några minuter. Även Malbas basket tog klivet upp i högsta serien.

Inom racketsporterna vann man dubbla guld i squash och Fair Play tog guld på damsidan och silver på herrsidan i tennis. Klara Svensson blev världsmästare i boxning under året.

Örebro som vann priset första årets det delades ut 2011 men inte ens platsade 2013 på topp 25 är nu tillbaka i toppen och är tvåa efter gott om framgångar både inom lagsporter och individuellt.

Karlstad blev trea medan Göteborg inte blev bättre än fyra. Första gången sedan priset instiftades 2011 som Göteborg hamnar utanför pallen.

De fem främsta

Här är de främsta i omröstningen om Sveriges bästa idrottsstad:

1. (1) Malmö 325p

För andra året i rad är Malmö Sveriges bästa idrottsstad! Hela 18 av jurymedlemmarna hade denna åsikt, däribland Hermundstad, Härenstam, Umicevic och Ryd Pettersson. Malmös fotbollsår är svårslaget. Nya SM-guld för både MFF och Rosengård och båda lagen nådde Champions League, MFF som första svenska herrlag på 14 år. Stans hockey hade en fantastisk kväll när Redhawks klev upp i SHL och Pantern till allsvenskan inom loppet av några minuter. Även Malbas basket tog klivet upp i högsta serien. Inom racketsporterna vann man dubbla guld i squash och Fair Play tog guld på damsidan och silver på herrsidan i tennis. Klara Svensson blev världsmästare i boxning under året. Malmö stod även som arrangör av VM i ishockey denna vår. Och Zlatan är Zlatan även 2015, under året som gick satte han rekord i antal landslagsmål, vann ligan med PSG och sin nionde guldboll.

2. (12) Örebro 274p

Örebros bergochdalbana på denna lista är nu tillbaka där den började 2011, i toppen. Tvåa här och silver blev det även för Kif Örebro i damallsvenskan, för ÖSK i svenska cupen och för Black Knights i amerikansk fotboll. Snäppet bättre var Thed Björk i STCC och Loviseholm i ridsportens allsvenska, de vann! Marcus Ericsson säkrade även Sveriges första poäng i formel 1 på evigheter. Andreas Otterling skrällde med ett brons i friidrotts-EM. Överlag ett strålande idrottsår för staden som arrangerade SM-veckan vinter.

3. (5) Karlstad 266p

Karlstad är tillbaka på prispallen och hade tittarjuryn haft all makt hade man vunnit årets pris. Nya lag Edin vann allt denna säsong, VM, EM och SM. Carlstad Crusaders tog sitt femte raka SM-guld i amerikansk fotboll. Jonas Leandersson i orientering och Irene Ekelund i friidrott plockade båda internationella medaljer under året. Staden fick nya elitlag när Karlstad IBF gick upp i superligan i innebandy och Hellton nådde elitserien i handboll. Att Färjestad inte ens nådde kvartsfinal i SHL vägdes upp av andra framgångar detta år.

4. (3) Göteborg 235 p

För första gången sen SVT började denna ranking hamnar Göteborg utanför pallen. IFK vann Svenska Cupen och toppar just nu allsvenskan, klubben tog även en ovanlig svensk seger i tiomilaorientering. Göteborg RF är alltjämt landets mest överlägsna lag oavsett sport, man vann 2014 års SM-final i rugby med 125-0. Frölunda gick till final i CHL och Charlotta Fougberg slog igenom med EM-silver på 3000 hinder.

5. (4) Stockholm 217p

Att huvudstaden är bäst i de flesta sätt att mäta är inte konstigt men när mottot är ”prestation efter population” når man inte högst. I Stockholm finns Neptun som är landets bästa simklubb och Hässelby och Spårvägen som dominerar friidrotten. På lagsidan blev det SM-guld för Kista BMK (badminton), Ängby (bordtennis), Monarchs (baseboll) och Exciles (rugby). Hammarby gick upp i allsvenskan och hade över 20 000 i publiksnitt. Tornéus, Zahui, Jack, Laurén och Kessikangas är Stockholmsidrottare som utmärkt sig internationellt.

Hockeyns mästarlag, Skellefteå AIK, redovisar en överraskande blygsam vinst i bokslutet för säsongen 2025–2026. 

Det är årsmötestider för ishockeyns elitlag, och i guldvinnande Skellefteå redovisar klubbdirektör Daniel Fåhraeus en vinst på knappt 2 miljoner efter skatt.

Rögle BK, finalmotståndare, redovisar ett betydligt starkare ekonomiskt år, med en rekordomsättning, 245,8 miljoner samt ett plusresultat på 9,3 miljoner 

Stockholm får nya arena enligt gammalt vallöfte I  Stockholm har politiker för vana att lova, speciellt valår, att 71 år gamla Johanneshovs Isstadion ska rivas och att en ny hockeyarena ska byggas. Nu är det dags igen.

Stadens nuvarande rödgröna majoritet berättade om ”Nya Hovet” vid en presskonferens. Emilia Bjuggren (s) finansborgarrådskandidat lovade en arena med kapacitet för cirka 10 000 åskådare, men frågor om finansiering och byggstart lämnades obesvarade.

 Svenska supporters, i huvudsak från Camp Sweden och ”Gula Väggen” kommer att befinna sig i en krigszon när de checkar i mexikanska Monterrey den 14 juni, 04.00 på måndagsnatten för öppningsmatchen i VM, Sverige mot Tunisien.

-Arméns säkerhetsvakter kommer att vara överallt på gatorna. Olika drogkarteller har ett järngrepp om unga, våldsbenägna män i stora delar av Mexiko.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse bidrar via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen