Delat arrangemang med Polen

Hans Vestberg jublar och det gör också hela den svenska delegationen. I ryska Sotji kom beskedet på fredagen - Sverige får arrangera handbolls-VM 2023 tillsammans med Polen. Ett ja som också innebär mycket för idrottsturismen.
Högt tempo och dramatik kännetecknar internationell handboll. Nu har vi att se fram emot VM i Sverige. Foto: TT

 

Det beslutades vid Internationella Handbollförbundets kongress i ryska Sotji i dag. Det blir femte gången ett handbolls-VM spelas på svensk mark. 

- Att vi tilldelats två EM- och ett VM-slutspel från 2016 till 2023 är ett betyg på att vi anses vara skickliga på att arrangera större mästerskap, säger Svenska Handbollförbundets ordförande Hans Vestberg.

Med eller utan staten

Beskedet visar också att Sverige fortfarande kan få ansvar för internationella mästerskap -även utan statligt stöd.

Aldrig tidigare har Internationella Handbollförbundet varit så tidiga med att dela ut värdskapet för ett VM. Sverige och Polen ligger också redan nu långt fram i sin planering.

Ett nära samarbete med regioner, städer och arenor har banat väg för ansökan och nu beslutet.

- Dessutom, tillsammans med Polen har vi lyckats skapa ett ett koncept som har stora förutsättningar att utveckla handbollen och bjuda på rejäla publikfester. Nu börjar arbetet med att bestämma städer, arenor och finalort och vi är överens med Polen om att det land och den stad som har bäst möjligheter att arrangera en final 2023 kommer att göra det, säger Stefan Lövgren, vd för Svenska Handbollslandslaget AB.

Göteborg huvudort

Göteborg och Scandinavium nämns som svensk huvudarena.

Förutom Stefan Lövgren representerades Svenska Handbollförbundet Jörgen Holmqvist, Stefan Albrechtson, Christer Thelin och Frank Ström samt representanter från inblandade städer och regioner.

Sveriges och Polens motkandidat var Ungern, som också ansökte om att få arrangera VM 2021. Det mästerskapet tilldelades Egypten.

Fakta

Tidigare mästerskap i Sverige

VM 1954 (herrar)

VM 1967 (herrar)

VM 1993 (herrar)

EM 2002 (herrar)

EM 2006 (damer)

VM 2011 (herrar)

Kommande mästerskap i Sverige:

EM 2016 (damer)

EM 2020 (herrar, tillsammans med Norge och Österrike)

VM 2023 (herrar, tillsammans med Polen)

Det är en världsmästare i innebandy, fyra gånger, som bollar med SOK:s miljoner.   Under 2024 kunde ekonomichef Mikael Gunnarzon, 54 år, bokföra 125 miljoner i sponsorintäkter, det bästa utfallet någonsin. Under året bestod SOK:s sponsorgrupp  av 19 företag, utöver de som är IOK:s internationella partners.

SOK, Sveriges Olympiska Kommitté, är ett företag i olympiska medaljer.

 I Paris-OS sommaren 2024, levererades 11 medaljer, fyra guld, fyra silver och tre brons. De medaljmässigt främsta sommarspelen sedan Sydney 2000. Plats 16 i medaljligan var den främsta sedan bojkottspelen i Los Angeles 1984 och Moskva 1980.

Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.

 VM-guld och sportslig succé, men ekonomisk katastrof.  Senast  Sverige stod som arrangör, 2013, lämnades ett underskott på 25 miljoner och Svenska Ishockeyförbundet tvingades gå till banken för rädda den fortsatta verksamheten.

På fredag, 9 maj, släpp pucken för det 12:e mästerskapet genom tiderna på svensk is.  VM-general, vid sidan av rinken, är smålänningen Tony Wiréhn, 65 år,  uppväxt i Bodafors ett tennisfäste och hemvist för Birger ”Bragd-Birger” Andersson och Pelle Hjertqvist. 

 Och visst, Wiréhn har varit generalsekreterare på Svenska Tennisförbundet men nu är hans uppgift att få debit och kredit att gå ihop, och försöka få så mycket intäkter som möjligt.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum.  Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030. 

Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

De delar på grannlåten. Viaplay sänder UEFA fotbolls-EM i sommar tillsammans med SVT(2-27 juli i Schweiz). De är lika glada på båda håll.

- Det känns grymt kul, menar  Viaplays sportchef Erik Westberg.

– Fotbollsmästerskap och svensk sommar hör ihop, och damlandslaget är ett av Sveriges mest populäraevenemang , säger SVT:s sportchef Max Bursell.

Hans karriär är en dröm för åtskilliga ungdomar med förhoppningar om ett likadant genombrott. 19-åriga  Lucas Bergvall fick chansen och tog den också via 45 framträdanden under första säsongen i Tottenham och ett nytt kontrakt. Avtalet innebär att han blir kvar i London till och med 2031 med förbättrade villkor.

Han har gjort succé , men  saknades i Tottenhams Europa League-trupp mot Bodö/Glimt på grund av en skada. Nu bekräftar Tottenhams tränare Ange Postecoglou att Bergvall troligtvis blir borta resten av säsongen.

– Han har sträckt ledbanden i fotleden. Skadan är  allvarlig.