Och Hamrén tycks lugnare
EM närmar sig, förväntan ökar och många laddar. Ledigheter och dygnanpassningar ingår, eventuell ny TV, inköp av en gul fanströja, ja, och gud vet allt.
Marknadskrafterna är starka och det uppstår något av feststämning.
Tror på kvartsfinal
För svensken tror på sitt landslag. Inte bara i en stark förhoppning utan fullt ut, det förefaller var så att människor tycker att Erik Hamréns gäng är rätt starkt ändå.
Över 50 procent av svenska folket tror att Sverige når minst kvartsfinal i fotbolls-EM, visar Radiosportens SIFO-undersökning.
Överraskande siffror och egentligen märkliga. För vad har landslaget egentligen visat som befogar den starka tron på EM?
Det tyckte också Radiosportens panel bestående av Olof Lundh, TV4 Fotbollskanalen, Petra Thorén, Aftonbladet och Henrik Skiöld, TT, som alla är mycket förvånade över resultatet.
- Jag är jätteförvånad. Tittar man i sociala medier har det sedan i höstas varit väldigt lågt förtroende för Hamrén och landslaget. Sverige missade Sydafrika-VM, floppade i EM och missade sen VM i Brasilien. Då är det än mer obegripligt att man kan ha som krav på att Sverige ska nå kvartsfinal.
- Jag hade velat se en SIFO-undersökning från början av oktober efter förlusterna mot Ryssland och Österrike. Då verkade folk inte ens tycka att Sverige skulle åka till EM även om Sverige skulle kvala in.
Danmark-syndrom
Petra Thorén tror att framgångarna mot Danmark förförde folket.
- De två matcherna lever vidare. Det var två matcher där Sverige fick ut allting maximalt. Men vi har inte ställt Danmark i relation till kommande EM-lag. Jag tror att man är lite påverkad av de två matcherna, sen har vi Zlatan och Guidetti har kommit in i laget. Det är nog därför det finns en övertro och inte den realistiska synen på det, säger Thorén.
Henrik Skiöld tror att mycket beror på U21-landslagets EM-guld förra sommaren. Människor önskar en ny härlig sommar.
- Laget kändes utdömt efter förlusterna mot Ryssland och Österrike. Det var massiv kritik mot Hamrén och spelarna på sociala medier. Men nu har det kommit in friskt blod från spelare som nådde enorma framgångarna i Tjeckien förra sommaren.
"Positiva vibbar"
Olof Lundh är inne på samma linje.
- Jag har positiva vibbar. Det är en bra mix i laget, U21-spelarna kommer med energi och en känsla av ingen respekt.
Och precis som Idrotten Affärers krönikör Åke Stolt är Lundh, Thorén och Skiöld inne på samma linje, Erik Hamrén har blivit mer harmonisk:
- Hamrén kan ta det som det kommer. Han verkar väldigt avspänd och avslappnad, säger Skiöld.
Men de tror inte att landslaget når länge än till åttondelsfinal medan svensken tror på kvartsfinal.
Mest lästa just nu
Fansens reaktioner ooch protester fick rn snabb reaktion hos Svensk Elitfotboll (SEF) och Elitfotboll Dam (EFD). Beslut är redan taget om att inleda en gemensam utredning om transparens vid spelarövergångar för svensk elitfotboll. Och detfår inte bli någon långbänk för ärendet,Utredningen förväntas vara klar under året.
I januari i år meddelade regeringen att Riksidrottsförbundet tilldelas 240 miljoner kronor under 2026 för att delfinansiera utvecklingen av idrottsanläggningar och idrottsmiljöer. På bara en månad har ansökningar för hälften av stödet kommit in från idrottsföreningar.
Regeringens beslut i slutet av januari var efterlängtat. Behoven är stora och en tidigare kartläggning från Riksidrottsförbundet visar att var tredje barn- och ungdomsförening tvingas tacka nej till nya medlemmar på grund av brist på plats.
Hon står i vägen för svenskt bronsjubel. Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.
I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.
Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10. I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Avtalet går ut under torsdagen och ingen ny överenskommelse är i sikte, skriver Dagens Media.
,Det skulle innebär att 1,2 miljoner tv-tittare kan drabbas.Bakgrunden är den att Telia och Viaplay inte kommer överens och ingen ny överenskommelse är nära, enligt uppgifter
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen




















