Så belönas EM-tjejerna

16 tjejer kände sig som ett guldlag efter segern i starten mot Spanien. 16 tjejer som nånstans där borta drömmer om 110 000 kr vardera förutom själva EM-guldet.
Träning på Johanneshov för landslaget inför tisdagens möte med Slovenien. Foto: Pontus Lundahl, TT

 

EM-premiär och klar seger mot storfavoriten Spanien.

Turneringen kunde inte ha börjat bättre i någon bemärkelse.

Storspel, klar seger, mer publik i fortsättningen och ökade intäkter.

Ren succé

Handbollsförbundet med Frank Ström, vd på EM-bolaget, och landslagschefen Lasse Tjernberg i spetsen var beredda att kramas i kapp med tjejerna inför 7 900 åskådare på Hovet.

Starten hade inte kunnat bli bättre.

Sportbladet avslöjar spelarnas rekordbonusar.

- Vi är nöjda, säger lagkaptenen Sabina Jacobsen.

Damerna har löften om rekordbonusar om det blir både en och flera segrar och placeringar.

Slovenien tisdag kväll

Närmast väntar Slovenien och Serbien innan vägen mot slutspelet kan öppnas.

Prispengar kommer dels från europeiska handbollsförbundet, men då gäller det också att komma bland de fyra bästa, och dels från egna led.

Tjejerna har förhandlat med framgång med Svenska Handbollförbundet så att de får del av intäkterna från publikintäkter och sponsorer.

I klartext innebär det att ett guld ger 110 000 kronor, silver 75 000, brons 50 000 och en fjärdeplats 30 000.

Enkel majoritet, det vill säga 38 av 75 röster är vad som krävs för att Svenska Golfförbundet ska gå segrande ur den infekterade striden om att begränsa antalet golf-ID, ett ”tak”, ute i golf-Sverige.

Landets 21 distrikt, av vilka Skåne och Stockholm är de röststarkaste med 8 respektive 7 röster har att avge sina röster vid  SGF:s årsmöte 5-6 april.

SHL-ettan Brynäs nobbades helt av Tre Kronors förbundskapten Sam Hallam då han presenterade sin trupp till Beijer Hockeys Games, 6-9 februari,  då Avicci Arena återinvigs efter en totalrenovering i miljard-klassen.

Ingen Brynäs-spelare föll Sam Hallam i smaken, det är förstås anmärkningsvärt. Som nykomling har Brynäs krossat allt motstånd, slagit knock på förhandstipsen i höstas och framstår nu som en seriös guldkandidat

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Ängelholms kommun föregår med gott exempel och bildar skolar för många andra kommuner. Skåningarna går ut öppet med hur mycket de vill sponsra föreningarna i bygden. Och de uppger också hur mycket pengar respektive klubb får.

Viaplays utbud just nu är av rekordformat.Skidor i mängd är vi vana vid. Nnyligen förlängdes alla rättigheter för all skidsport, med undantag för skidskytte, till och med säsongen 2030.

Närmast kan vi se fram emot  hockeyns Nations Cup  i Montreal, Kanada och Boston, USA med Sverige, Finland, USA och Kanada. samt senaste tillskottet, Fotbollsmagasinet Tiki-Taka.

Mästartiteln är säkrad, men det betyder inte att arbetsro infinner  sig i Malmö FF. Många spelarfrågor behöver slutföras.

På tisdagen tillkännagav  MFF-ledningen att skyttekungen Isaac Kiese Thelin förlänger sitt kontrakt med MFF. Den 32-årige forwardens nya avtal gäller till och med 2026.