Följ Riksidrottsmötet på IA
Dan Persson kommer att blogga från RIM, men också twittra under #IARM.
Som vanligt är han påläst – i det här fallet motioner och statliga utredningar såsom Kulturutskottets utredningsgrupps rapport om idrottens behov av att bättre kunna redogöra vart statens anslag tar vägen inklusive att utgå ifrån barnrättsperspektivet i allt arbete, med utbildning av ungdomsledare barnrättsfrågor som konsekvens.
Men också om idrotten ska tillåta slöja, eller inte, och om E-sporten har i RF att göra, eller inte. Någon omröstning om detta blir det inte den här gången. Invalspunkten har skjutits upp till nästa Riksidrottsmöte (2019) i avvaktan på en översyn av invalsreglerna.
Starka ståndpunkter
Och som vanligt har Dan Persson starka ståndpunkter som han argumenterar för.
Så kan du inte närvara i Karlstad – häng med hela helgen på Idrottens Affärer.
Och befinner du dig i Karlstad – kasta dig in i debatten, främst på sociala medier.
Och kom ihåg:
- Där alla tänker lika, där tänker ingen.
- Alla är olika, olika är bra.
Vill du läsa mer om Riksidrottsmötet, klicka på länken:
http://www.svenskidrott.se/Arbetsrum/riksidrottsmotet/
Thomas Björn
T f redaktör
Idrottens Affärer
Mest lästa just nu
Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023. Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.
Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.
Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..
Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud
Faluns kommun säger nej till en miljoninvestering, då väljer Jonas Peterson, 49 år, vd. för VM-bolaget i Falun 2027 att hastigt lämna rollen som operativt ansvarig för mästerskapet som inleds 24 februari 2027.
Nuvarande säkerhetschefen Kajsa Sjösvärd går in som tillförordnad vd. och med Sara Tigerström Monfelt som vice vd.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .
Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.




















