Grå vardag för Östersunds FK
Östersund, som chockat fotbollsvärlden och charmat alla med svenska hjärtan, visade att de kan vinna även om det inte är glamour med i spelet. Tisdagskvällen i Härnösand var långt från en fullsatt, jublande Jämtkraft Arena i Östersund. Några miljoner kronor stod heller inte på spel i Svenska cupens andra omgång. Nu gällde bara äran.
Hemmalaget, som spelar i division 2 Norrland, fick rikta in sig på att hålla tätt. Och laget gjorde en bra defensiv insats i första halvlek. Charmlaget ÖFK lyckades inte bryta sig igenom Härnösands röda mur.
I andra halvlek ökade Östersund tempot. Och i 52:a minuten sköt Johan Bertilsson 1-0. Efter målet ökade ÖFK tempot ytterligare. Trots flera bra möjligheter för bortalaget dröjde det till 75:e minuten innan inhopparen Curtis Edwards kunde fastställa 2-0 på passning från Jamie Hopcutt.
– Det var en dag där det är på plats att säga grattis till båda lagens spelare. För vår del var det bra att vi kom igen det hela med en seger, sa ÖFK:s tränare Graham Potter till Västernorrlands Allehanda.
– Härnösand spelade väldigt bra och hade lägen från fasta situationer att gör mål på oss också. De kämpade hårt genom hela matchen och vi är glada över att få med oss segern i dessa svåra förhållanden, fortsatte Potter.
– Vi gjorde en bra prestation och vår första halvlek var fantastisk. Det var fantastiskt att få möta ÖFK här för både våra grabbar och publiken, sa Härnösands tränare Anatoliy ”Tolik” Ptashnyk.
Bäst på plan: hemmalagets målvakt Maksym Ivanov.
Mest lästa just nu
Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023. Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.
Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.
Svenska Skidskytteförbundet har inte bara aktiva som utmärker sig på bred front. Där finns också en styrelse med sällsynt stark framåtanda och vilja att åskadkomma mera, mycket mera.
För ett år sedan presenterades en anläggningsfond där skidskytteförbundet gick in med 10 miljoner. Titeln påvisade vad som fanns ytterligare i sikte och förbundet gick satsade så pass som 10 miljoner i startkapital.
Fföreningar runt om i landet ska få möjlighet att möjlighet att söka ekonomiskt stöd för att utveckla och bygga egna ändamålsenliga och trygga anläggningar fram till 2031.
Faluns kommun säger nej till en miljoninvestering, då väljer Jonas Peterson, 49 år, vd. för VM-bolaget i Falun 2027 att hastigt lämna rollen som operativt ansvarig för mästerskapet som inleds 24 februari 2027.
Nuvarande säkerhetschefen Kajsa Sjösvärd går in som tillförordnad vd. och med Sara Tigerström Monfelt som vice vd.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .
Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.




















