Rekord i sikte - förbundets arbete ger resultat

UteblivenPubliktillströmningensom en följd av höga biljettpriser och mindre marknadsföring har diskuterats flitigt i samband med fotbollslandskamper. Men nu har fotbolllförbundet mobiliserat och ansträngningarna ger resultat. Intresset för damlandslagets match mot Tyskland på Friends Arena i april är fortsatt stort. Samtidigt som tjejerna tränar i Sydafrika har försäljningen på hemmaplan nu passerat 18 000 sålda biljetter. Siktet är inställt på att överträffa det befintliga publikrekordet, 20 301. 

Intresset runt Peter Gerhardssons landslag ökar. Biljetterna till Tysklandsmatchen i april går åt och matchen växer allt mer i betydelse. Efter matchen väntar sedan VM för tjejerna.
- Det är så klart jättemotiverande att höra om det stora intresset för matchen. Det vore häftigt om vi tillsammans med alla supportrar slår publikrekordet och skapar en riktig fotbollsfest mot Tyskland bara två månader före VM, säger lagkapten Caroline Seger.

18 000 biljetter redan sålda

Matchen mot Tyskland spelas på Friends Arena den 6 april. Redan första dagen såldes över 10 000 biljetter och efter en månad är den siffran nu uppe i 18 000. Med tre månader kvar till matchen har landslaget nu siktat in sig på att slå publikrekordet för damlandslaget på 20 301.
- Jag har några rekord kvar sedan min tid som förbundskapten och ett är publikrekordet mot Schweiz från 2002. Nu hoppas jag att vi slår det och skapar ny historia, säger landslagschefen Marika Domanski Lyfors.
- Även om vi för stunden är fullt fokuserade på att göra bra resultat mot Sydafrika på tisdag så kan jag inte låta bli att smått blicka framåt mot matchen. Det är alltid stort att få spela framför våra hemmasupportrar och nu verkar det som att det kommer bli ett riktigt bra tryck kring matchen. Det ser vi givetvis fram emot och det känns extra häftigt att det är Tyskland som kommer stå för motståndet, säger Peter Gerhardsson.

Avspark på en lördag

Att matchen spelas en lördag med avspark 13.45 har möjliggjort för många supportrar att se matchen på Friends Arena. Något som bland annat syns sett till antalet ungdomsföreningar som planerar att vara på plats och heja fram sina idoler i landslaget.
- Vi försökte tidigt att planera och placera matchen vid ett tillfälle och dag som skulle möjliggöra en bra fotbollsupplevelse för supportrarna. Vi är oerhört glada att arbetet hittills gett bra resultat och att det ser ut att bli en riktig publikfest. Nu fortsätter vi arbeta för att publikrekordet ska slås i april, säger Mikael Jiffer, Marknads- & Försäljningschef.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Det historiska steget har skett. Lanseringen som vissa i det längsta kallat kuppförsök  lyckades. Dubbelparet Ulf Rosberg- Christer Gardell tog hem  matchen, men å andra sidan, svensk tennis får 100 miljoner inklusive en ny  ledning  och betydligt  större resurser.  

Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.

- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.

Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.

Schack har enhälligt och plötsligt blivit invalt  som medlemsförbund i SOK

- Det här var väl förankrat. Schacket har gjort ett lysande arbete. Tydliga med vad som behövde göras. Bland annat kring doping, men det var naturligtvis fler punkter än så. Och det har gjorts och redovisats på ett utomordentligt sätt, konstaterar SOK:s ordförande Hans von Uthmann.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april. 

 Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.

Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Inte en TV-säsong utan Gunde Svan i rutan. Nu tar han med sonen Ferry i en ny realityserie som  har premiär Gunde  har en dröm - att kunna samla hela familjen hemma i Dalarna och därför bestämmer sig Gunde och sonen  för att tillsammans renovera ett förfallet torp nära barndomshemmet. 

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen