Många nyheter inom damfotboll

Nya trenden är att gå på damfotboll. Publikrekord slås i Europa och på lördag sätts ett nytt, svenskt rekord. Närmare 30 000 biljetter har sålts till A-landslagets vänskapsmatch mot Tyskland på Friends Arena.

Sverige och Ryssland på De Adelaarshorst arena under fotbolls-EM i Nederländerna. och nu - Inför A-landslagets vänskapsmatch mot Tyskland på Friends Arena har nu närmare 30 000 biljetter sålts. Foto: Maja Suslin /TT

 

Det gamla rekordet för damlandslaget är sedan 2002. 20 302 personer såg den 8 maj Sverige-Schweiz, 4-0, på Råsunda.

Plötsligt har damfotbollen blivit i ropet. Den senaste månaden har intresset exploderat. Den 17 mars sattes ett nytt publikrekord för klubblagsfotboll när Atlètico Madrid mötte Barcelona. 60 739 åskådare räknades in.

England storsatsar

En vecka senare såg 39 027 personer när Juventus mötte Fiorentina i Serie A i Turin. Nytt rekord för Italien. Och stora saker händer i England. 

Alla spelare i högsta ligan kommer att vara heltidsproffs. Idag består Women´s Superleague av tio lag. Det finns också en Women´s Superleague 2 med tio lag. Till nästa säsong blir det mellan åtta och 14 lag i högsta ligan. Andraligan kommer att finnas kvar.

- Det här är en milstolpe för damfotboll i det här landet, säger Katie Brazier, FA:s chef för damligorna.

Målet för damfotbollen

En orsak till satsningen beror på att 70 000 åskådare såg England besegra Brasilien på Wembley i OS. Nu har det engelska fotbollsförbundet, FA, bestämt sig för en femårsplan för att göra damfotbollen till landets näst populäraste sport.

Damfotbollen ligger fyra efter herrfotbollen, kricket och rugby. 

- Damfotboll har störst potential för en ökning inom våra populäraste sporter, säger FA-ordföranden David Bernstein.

I Sverige lockar damallsvenskan för få åskådare för att alla spelare ska kunna bli heltidsproffs. Högsta publiksnitt på hemmaplan hade svenska mästarna Piteå med snittet 1 999 åskådare. Snittet i allsvenskan låg på 895 personer.

Sverige spelar ytterligare två träningsmatcher inför VM i Frankrike, 7 juni-7 juli. Blågult möter Österrike och Sydkorea innan allvaret börjar. I Sveriges VM-grupp finns Chile, Thailand och USA. Matcherna spelas 11, 16 och 20 juni.

Som ytterligare ett inslag i damfotbollens utveckling tillträder Linda Wijkström nu som kommersiell chef hos EFD. 

Linda blir dubbel chef

EFD väljeratt tillsätta tjänsten somen kommersiella chefen omgående och skapa en interimslösning under rekryteringsprocessen av en ny generalsekreterare

Under 2018 tecknade damernas elitfotboll  flera historiskt stora avtal och ökade intäkterna med 163 procent. Synligheten i media har ökat och den egna plattformen OBOS Damallsvenskan.tv utvecklas starkt. Nu måste stor kraft ägnas till att leverera och sköta de nya samarbeten samt utveckla mer värde till alla partners.  

Linda som senaste nio åren haft ett övergripande ansvar för EFDs verksamhet som generalsekreterare blir nu också kommersiell chef.

– Det ska bli spännande. Jag känner en oerhörd lust och nyfikenhet på att anta utmaningen , säger Linda Wijkström

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Finansmannen Christer Gardells planerade 100 miljoner donation till Svenska Tennisförbundet har inte mottagits väl av Riksidrottsförbundet.

Ordförande Anna Iwarsson har med sin styrelse i ryggen begärt att Riksidrottsnämnden, RIN, prövar Gardells lämplighet med stöd av paragraf 14, om otillbörligt övertagande. 

Anmälan klassas som ett bestraffningsärende av ordförande i RIN är Anders Hübinette, hovrättsråd i Svea Hovrätt.

23 april tog Visby/Roma steget upp i Hockeyallsvenskan och efter inspektioner av Svenska Ishockeyförbundet och Hockeyallsvenskans ledning har nu ishallen, byggd 1974, fått klartecken för spel – under förutsättning att omfattande ”anpassningar” genomförs.

Regionstyrelsens arbetsutskott väntas vid sammanträde den 15–16 juni bevilja 14 miljoner kronor i uppgradering av ishallen, så att den uppfyller krav för spel i Hockeyallsvenskan och glädjer de 61 000 invånarna

Fjolårsvinnaren Casper Ruud återvänder till Bybit Stockholm Open. Den norske stjärnan är klar för årets turnering, som pågår 7–14 november i Kungliga Tennishallen i Stockholm.  

Casper Ruud vann fjolårets upplaga efter finalseger mot fransmannen Ugo Humbert i två raka set. I november är han tillbaka i Stockholm med målet att försvara titeln på nytt.

 

"Jag kommer för att försvara min titel”

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april. 

 Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.

Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen