Sara hyllas som Årets Eldsjäl
Årets Eldsjäl 2020 är utsedd. Sofia Nybom, AIK Basket Stars, får den prestigefyllda utmärkelsen för sitt föreningsengagemang med autistiska barn.
Folkspel valde, med anledning av den allmänna risken att smittas av coronaviruset bedöms som mycket hög – att ställa in Eldsjälsgalan 2020. Däremot har det naturligtvis utsetts välförtjänta vinnare i ett antal kategorier.
I mycket hård konkurrens med Wolfgang Biedron (Ledare) och Louise E Chatteli (Hälsa) valde en jury från Folkspel och Volkswagen slutligen att utse Sofia Nybom till Årets Eldsjäl/Inkludering samt alla kategorier 2020.
Utöver den stora äran fick Sofia ta emot 25 000 kronor för egen del, 50 000 kronor till sin verksamhet samt en ny bil, T-ROC, från Volkswagen.
– Det betyder oerhört mycket. Vi är totalt 22 spelare och nu kan alla erbjudas att åka med på de resor/cuper vi gör. Vi har bland annat varit i Sundsvall, Östersund och Borås. I vår hoppas vi kunna komma iväg till Göteborg.
Tjejer och killar, små och stora, tränar och spelar matcher tillsammans. Alla har åtminstone två saker gemensamt. De är bitna av basket – och de har autism. Att de är olika gamla och har väldigt olika förutsättningar och förmågor är inget hinder för verksamheten.
– Det är rätt häftigt att se alla de här i en och samma grupp och att allt bara flyter på. Utöver autismen har de tilläggsdiagnoser av olika slag. De flesta kan till exempel inte gå i en vanlig skolklass. Men på träningen fungerar det, för här är allt så tydligt, säger Årets Eldsjäl 2020 och fortsätter:
– Överlag önskar jag att idrottande personer med intellektuella funktionsvariationer skulle bli prioriterade på samma sätt som alla andra inom idrotten. I samhället generellt behöver den här gruppen lyftas upp mer. Om de får må bra och ha en bra självkänsla, så gynnas även samhället av det.
Mest lästa just nu
Regeringen har gett Polismyndigheten ett nytt uppdrag med en stark betoning
”Kriminella nätverk inom idrotten ska kartläggas”.
- Det är ett mycket allvarligt problem, säger socialminister Jakob Forssmed (KD) till DN.
Nyår är förenat med löften. Som att börja motionera – mera! Det utmanar åtskilliga. Nu finns det statistik på det.
En svsnsk klassier presenterar nu deltagarsiffrorna för 2025. Inte mindre än 4 600 deltagare, varav nästan hälften kvinnor, klarade en Klassiker, d v s startade och fullföljde Vasaloppet, Lidingöloppet, Vätternrundan och/eller Vansbrosimnngen. Det är det högsta antalet genomförda Klassiker sedan 2018
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





















Skriv kommentar