F1, en motorcirkus för 25 miljarder
Hör ni de vrålande motorerna? Hur de nu har startat!
Formel 1 har fått grönt ljus att inleda säsongen.Nu börjar skruvandet. Premiären är spikad till den 3-5 juli i Spielberg, Österrike. I F1 handlar det om stora pengar. F1 beräknas omsätta 25 miljarder kronor på ett år
– Formel 1:s ambition är att genomföra 15 till 18 race, säger Per Nunstedt, sportchef på Nordic Entertainment Group Sverige.
- Men med det sagt så är just de åtta utannonserade tävlingarna precis vad som krävs för att man ska kunna kora en världsmästare enligt reglementet. Inledningen är dessutom den mest intensiva i F1-historien med sex race fördelat på sju veckor.
Nödvändigt för sportens överlevnad
Efter uppskjutandet av mästerskapsstarten på grund av den globala covid 19-pandemin, tillkännager F1 i dag till att börja med åtta tävlingar i Europa, samtliga godkända av FIA (Internationella bilsportförbundet).
– Det är självklart fantastiskt kul att säsongen drar i gång, men också supernödvändigt för sporten som helhet. Precis som för alla annan idrott behöver den utövas för att generera intäkter, annars hamnar den i ett läge där det blir svårt att komma tillbaka. Man har jobbat stenhårt och länge för detta, och målsättningen är fortfarande att köra 15 till 18 race 2020. Men så här långt har vi i alla fall en Europadel, säger F1-kommentatorn Janne Blomqvist.
Sex race på sju veckor
Det blir inledningsvis sex race på sju veckor, något som aldrig gjorts i F1-sammanhang tidigare.
– Österrike är det bästa stället att inleda på. Man har hela infrastrukturen och banan ligger avlägset, det är förhållandevis lätt att stänga inne F1-depån och inte exponera människor i onödan. Sedan är det väldigt nära till Budapest där tredje racet ska köras, säger Blomqvist.
– Ambitionen är sedan att ge sig i väg ut österut, preliminärt att åka mot Baku, Sotji, Japan och Kina.
Sportsligt är det de stora teamen som lär komma bäst rustade till den försenade premiären.
”Alla är ringrostiga”
– Det är en speciell situation, det har inte skett någon verksamhet på två månader vilket innebär att alla är ringrostiga. Den enda information teamen har att luta sig emot är testerna som genomfördes i Barcelona i mars, säger Blomqvist.
F1 har jobbat intensivt tillsammans med organisationens läkare för att hitta en hållbar metod för att hålla teamen isolerade och genomföra regelbundna tester.
– Det blir ett absolut minimum av personal kring bilarna, 60 personer och 80 totalt, säger Blomqvist.
Mest lästa just nu
Det är en sportslig, men lika mycket en ekonomisk succé Segern mot Inter I 16-delsfinalen innebar att Bodö/Glimt slog ut fjolårsvinnarna i Champions League med sammanlagt 5–2. till Totalt finns nu 450 miljoner, plus TV-miljoner i mängd inom räckhåll för uppstickaren bland storlagen i cupen. Och numera anser många att det inte alls är omöjligt med en norsk komplett succé. För nu har de tappat respekten för de internationella stjärnornna
I januari i år meddelade regeringen att Riksidrottsförbundet tilldelas 240 miljoner kronor under 2026 för att delfinansiera utvecklingen av idrottsanläggningar och idrottsmiljöer. På bara en månad har ansökningar för hälften av stödet kommit in från idrottsföreningar.
Regeringens beslut i slutet av januari var efterlängtat. Behoven är stora och en tidigare kartläggning från Riksidrottsförbundet visar att var tredje barn- och ungdomsförening tvingas tacka nej till nya medlemmar på grund av brist på plats.
Hon står i vägen för svenskt bronsjubel. Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.
I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.
Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10. I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Avtalet går ut under torsdagen och ingen ny överenskommelse är i sikte, skriver Dagens Media.
,Det skulle innebär att 1,2 miljoner tv-tittare kan drabbas.Bakgrunden är den att Telia och Viaplay inte kommer överens och ingen ny överenskommelse är nära, enligt uppgifter
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





















Skriv kommentar