Koll på ekonomin, ändå stor oro
-Vi går som på nålar, meddelar SHL:s sportchef Johan Hemlin, beträffande regeringens senfärdighet vad gäller lagens möjligheter att släpp in publik på sina arenor.
Tills vidare gäller max 50 personer, från 1 oktober har Folkhälsomyndigheten föreslagit att taket lyfts till 500 personer, också det otillräckligt menar SHL, som hellre vill se en flexibel tillämpning, i förhållande till arenans storlek.
Aldrig tidigare i elitishockeyns historia, den första upplagan av dåvarande Elitserien 1975-76, har säsongstarten inramats av så många ekonomiska frågetecken.
I SVT Sports enkät till samtliga SHL-lag framgår att 10 av 14 lag har krympt sin spelarbudget jämfört med föregående säsong. Antalet värvningar har minskat från cirka 130 till 80 den här säsongen. Samtidigt är drygt 100 spelare kontraktslösa. Notera dock att flera spektakulära spelaraffärer har genomförts, trots den ekonomiska oron.
Mindre spelarbudget
Luleå Hockeys vd. Stefan Enbom uppger att spelarbudgeten har minskat med 10 procent, utrymme har dock ändå kunnat skapas för säsongens mest omtalade affär, tidigare Schweiz-proffset Linus Klaséns återkomst i SHL.
Matchdagsintäkter är en tung post av klubbarnas totala intäkter, och med nuvarande restriktioner innebär det miljonförluster. För plusresultat krävs en beläggning på mellan 50 och 70 procent över en hel säsong.
För flera lags överlevnad är nya publikdirektiv en förutsättning. Lag på fallrepet kan eventuellt påräkna stöd från SHL centralt, ordföranden Michael Marcal har i en intervju med Aftonbladet flaggat för att det kan bli aktuellt – om så krävs.
Ökar satsningarna
Två lag går mot strömmen, både Linköping och Oskarshamn, har högre spelarbudget jämfört med förra säsongen.
-Vi har bestämt oss för att ta nästa steg, vi har tidigare hört till de lag som har lägst spelarbudget och över tid är det lag med högst spelarbudget som ligger i topp, motiverar Roger Ekström, Linköpings ordförande och t.f. klubbdirektör för SVT Sport.
LHC, som hade en svag säsong 2019-2020, har i vinter en stark finsk prägel med hela sex spelare från andra sidan Bottenhavet. Senast anländ är 33-årige målvakten Jussi Rynnäs.
Förra säsongens jumbo, IK Oskarshamn, har ökat spelarbudgeten med sex miljoner kronor till 65 miljoner kronor, eller samma belopp som laget tvingades avvara av det totala SHL-bidraget på 35-40 miljoner kronor då SHL-platsen säkrades på bekostnad av Timrå.
SHL-klubbarna har inför säsongen kunnat ta del av statligt stöd i olika former. Spelare och anställd personal har varit eller är fortfarande permitterade. Arbetsgivaren erhåller då ersättning enligt olika procentsatser med ett tak på 44 000 kronor/månaden, från statliga Tillväxtverket.
Spelare, är eller har varit permitterade enligt det regelverk som gäller via avtal mellan spelarfacket SICO/Unionen och Arbetsgivaralliansen. Idrottsminister Amanda Linds (mp) krisstöd till idrotten om totalt en halvmiljard har också kommit SHL till del med tre till fem miljoner per klubb.
RF-ordföranden Björn Ericsson har en ny framställan, om en miljard kronor, liggande på Amanda Linds bord för beslut.
Kan förlora 60 miljoner
Redovisningsbyrån EY har i nyligen publicerad rapport påvisat att fem klubbar skulle ha en negativt eget kapital redan efter åtta hemmamatcher utan publik. Dessa är Oskarshamn, Leksand, Örebro, Rögle och Malmö. Det var också dessa som hade lägst eget kapital på koncernnivå vid senaste bokslutet, 31 maj 2020. Efter en hel säsong skulle tio lag ha negativt eget kapital
En hel säsong utan publik skulle innebära ett intäktsbortfall på i storleksordningen 600 miljoner kronor enligt EY:s beräkningar. Kassalikviditeten blir på kort sikt ett problem för majoriteten av klubbarna.
Inför den här säsongen slopades licenskravet gällande eget kapital på grund av corona-spridningen. Michael Marchar är tydlig med att ligan inte tänker tillåta några lag att gå i konkurs. Han vill dock inte utveckla närmare hur ett möjligt stödpaket kan se ut.
Carlos Esterling, revisor på EY, ser positivt på lagens möjligheter att undvika konkurs.
-Ser vi på de senaste två åren har SHL-lagen varit duktiga, de har strategiskt jobbat med sin kostnadsmassa och hittat nya intäktskällor, betonar han.
21 000 i snittlön
Snittlönen i SHL beräknas till 121 000 kronor, enligt SiCO. Till skillnad från NHL redovisar inte SHL lönerna offentligt. Det mycket sannolika är att toppskiktet i SHL ligger mellan 250 000 och 300 000 kronor i månaden. En vild gissning är att Linus Klasén toppar inkomstligan.
Det är ändå bara småpengar när vi talar om NHL. På onsdagen meddelades att Jonas Brodin, tidigare Färjestad, och med Nor IK som moderklubb, skrivit ett nytt sjuårskontrakt med Minnesota Wild, värt 370 miljoner kronor över sju år, lika med 53 miljoner kronor om året. Det är bara att gratulera Jonas!
SHL:s första omgång spelas på lördag, 19 september, då fyra matcher inleder en säsong.
Kjell Nilsson
Mest lästa just nu
Det är en sportslig, men lika mycket en ekonomisk succé Segern mot Inter I 16-delsfinalen innebar att Bodö/Glimt slog ut fjolårsvinnarna i Champions League med sammanlagt 5–2. till Totalt finns nu 450 miljoner, plus TV-miljoner i mängd inom räckhåll för uppstickaren bland storlagen i cupen. Och numera anser många att det inte alls är omöjligt med en norsk komplett succé. För nu har de tappat respekten för de internationella stjärnornna
I januari i år meddelade regeringen att Riksidrottsförbundet tilldelas 240 miljoner kronor under 2026 för att delfinansiera utvecklingen av idrottsanläggningar och idrottsmiljöer. På bara en månad har ansökningar för hälften av stödet kommit in från idrottsföreningar.
Regeringens beslut i slutet av januari var efterlängtat. Behoven är stora och en tidigare kartläggning från Riksidrottsförbundet visar att var tredje barn- och ungdomsförening tvingas tacka nej till nya medlemmar på grund av brist på plats.
Hon står i vägen för svenskt bronsjubel. Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.
I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.
Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10. I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Avtalet går ut under torsdagen och ingen ny överenskommelse är i sikte, skriver Dagens Media.
,Det skulle innebär att 1,2 miljoner tv-tittare kan drabbas.Bakgrunden är den att Telia och Viaplay inte kommer överens och ingen ny överenskommelse är nära, enligt uppgifter
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





















Skriv kommentar