Starkt initiativ av Skutskärs bandytjejer

Skutskärs bandy tar ett nytt grepp när det gäller de gul-gröna matchtröjorna. På det framgångsrika damlagets tröjor står det: Jag kan visst skjuta. På herrtröjorna står det: Hon kan visst skjuta.  Tröjorna går under namnet ”Out Of Line”. ”Tillsammans kan vi stå upp mot skeva könsstereotyper”, säger Ebba Fridlund, lagkapten i damlaget.

Skutskärs bandydamer nådde SM final under den förra säsongen, men föll i finalen mot Västerås SK.

Skutskärs bandy tar ett nytt grepp när det gäller de gul-gröna matchtröjorna. På det framgångsrika damlagets tröjor står det: Jag kan visst skjuta. På herrtröjorna står det: Hon kan visst skjuta.  Tröjorna går under namnet ”Out Of Line”. ”Tillsammans kan vi stå upp mot skeva könsstereotyper”, säger Ebba Fridlund, lagkapten i damlaget.

Idén kom faktiskt från herrarna. Med en här tröjan vill synliggöra något som alla idrottare med ”fel” kön inom sin idrott någon gång upplever. Samtidigt vill vi inspirera fler att våga säga ifrån. Tröjorna har fått jättefin respons från människorna i Skutskär och från motståndarlagen, säger Ebba till Idrottens Affärer.

- Förhoppningen är att tröjan ska bli en symbol för klubbens värderingar och vårt arbete med jämställdhet inom idrotten och i samhället, fortsätter Ebba.

  Spelarna i Skutskär hade tröttnat på nedsättande kommentarer som att ”tjejer kan inte kan skjuta ”och ”man kan tro att du är en kille med din vinnarskalle”. Det har spelarna svarat med meningar som ”min vinnarskalle har ingenting med kön att göra” och ”jag kan visst skjuta”. 

Skutskärs bandy uppmanar andra utövare att berätta sina historier under hashtagen #IdrottÄrFörAlla.’

Damlaget gick upp i elitserien 2017 och har sen dess spelat tre SM-finaler. Förlust i två mot Västerås SK men seger mot AIK 2018. Herrarna har inte samma glans som förr i tiden med bland annat två SM-guld, 1944 och 1959. Herrlaget spelar i division 1 Norra och blev sjua förra säsongen.

Hon ligger lågt i snacket om en ny SM-final. Spelande tränaren Johanna Pettersson, 37, har slutat. Johanna var framför allt den som låg bakom Skutskärs snabba marsch mot toppen när hon kom från Sandvikens AIK. Hon blev skyttedrottning sex gånger och Årets spelare tre gånger och var tongivande i landslaget. Dessutom har klubben förlorat ytterligare en handfull spelare.

- Men vi har fått in unga spelare och tre ryskor, säger Ebba.

Säsongen har börjat i moll. Förlust med 10-2 mot AIK, ny förlust med 6-2 mot Villa-Lidköping. I morgon spelar Skutskär mot Mölndal.

Göran Söderlund

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Näsfjället är högaktuellt igen. Nu är anläggningen ute till exekutiv auktion. Intressenter har hört av sig, men konkursförvaltaren Henric Schef vill ha bättre betalt.

– Vi måste ha mer än tio miljoner kronor. Det är anläggningren värd. fastslår han.

Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.

- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.

Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.

tidig specialisering både bland föräldrar och klubbar.  I pslutänden påtrenden hotar idén om idrott för alla.

Centrum för idrottsforskning (CIF) har tillsammans med forskare och experter analyserat orsakerna bakom kostnadsökningen och hur marknadskrafterna på olika sätt påverkar föreningsidrotten.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april. 

 Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.

Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen