Stort intresse för Vasaloppets 100-årsjubileum

På söndagsmorgonen öppnades anmälan till Vasaloppets vintervecka 2022 och 100-årsjubileet. Vasaloppet, som arrangeras söndag 6 mars nästa vinter, är nu fulltecknat och totalt har över 28 000 deltagare redan anmält sig till något av loppen under vinterveckan 2022.

Åtskilliga skidåkare var beredda. Söndag morgon kl 09.00 öppnade anmälan till Vasaloppet och 10.00 öppnade anmälan till övriga lopp under Vasaloppets vintervecka 2022. Under några få morgontimmar tog de 15 800 platserna i Vasaloppet slut och när förmiddagen summerades hade drygt 28 000 anmält sig till något av loppen under vinterveckan 2022.

– Fantastiskt kul så klart att så många redan nu har bestämt sig för att de vill vara med oss och fira nästa år och åka ett lopp i Vasaloppsarenan. Vi hoppas på och planerar för att vi kan återgå till våra ordinarie arrangemang då och hälsar alla som vill varmt välkomna, säger Johan Eriksson, vd på Vasaloppet.

För en och en halv vecka sedan presenterades flera nyheter inför nästa vinter när Vasaloppet fyller 100 år. Bland annat blir det tillåtet med fri stil i Öppet Spår måndag, vilket innebär att deltagarna kan välja mellan att åka klassisk skidåkning eller skejta. I Nattvasan 45 och Nattvasan 90 ändras reglerna så att loppen kan genomföras antingen individuellt eller i par. Dessutom får Nattvasan-familjen ett tillskott med nya loppet Nattvasan 30.

Många har redan nappat på nyheterna men förutom Vasaloppet 2022 som är fulltecknat finns det gott om platser kvar i de andra loppen.

– Vi har knappt hunnit plocka ihop staket och skyltar efter Vasaåket men planeringen för den tio dagar långa skidfesten under 100-årsjubileet nästa vinter är i full gång och våra deltagare verkar vara lika taggade som vi vilket så klart är oerhört inspirerande. Vi har fler lopp än någonsin i olika distanser att välja mellan och hoppas att ännu fler tar chansen att komma och fira med oss, säger Johan Eriksson.

För den som vill börja träna redan nu går det fortfarande utmärkt att åka skidor i Vasaloppsarenan. Det finns gott om snö och spåren prepareras under veckorna och inför varje helg så länge snötillgången är tillräcklig. Spårstatusen uppdateras kontinuerligt på www.skidspår.se

Thomas Ejderhov

Kommentera

Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
Path:
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Donationer, nyemission av aktier samt kapitaltillskott kommer att finansiera AIK i Hockeyallsvenskan säsongen 2025-2026. Det framgår av föreningens förvaltningsberättelse för säsongen 2024-2025 som resulterade i en förlust på 5 241 912 kronor.

AIK föll i den allsvenska finalen mot Djurgården men föreningen upplever ett den succé artade säsongavslutningen har gett avtryck i både säsongskortförsäljningen som slagit tidigare rekord, med 1 978 säkrade säsongbiljetter inför midsommarhelgen, även partnerförsäljningen har börjat mycket bra.

Båstad är sedan några veckor redan ockuperat av tennnisspelare.Ungdomstävlingar pågår som genrep inför ankomsten av elitspelarna. 14-20 juli  ska tennisbanorn även  kantas av TV-kameror

Nu står det nämligen klart att TV4 Play sänder  från Laholmsbukten. Årets Nordea Open är inget undantag. ATP-turneringen  lockar i år  ett starkt startfält med internationella toppspelare. 

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.

– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Viaplay Group lanserar en helt Viaplay lanserar en ny renodlad sportkanal. Från 27 juni utökas kanalutbudet med Viapfinnslay Sport, en kanal som samlar bolagets sporträttigheter och erbjuder över 100 timmars sportsändningar varje vecka.

- Viaplay Sport ska innehålla sportunderhållning för alla och bli hemmaplan för många av våra mest folkkära landslag, säger Erik Westberg, sportchef på Viaplay Group i Sverige.

En drömaffär. Öster från  Växjö fick möjlighet att värva Allsvenska 19-årige Youssoupha Sanyang i fjol. Nu får Växjö-klubben möjlighet att tjäna närmare 40 miljoner när tjeckiska mästarlaget Slavia Prag i en rekordaffär vill köpa den tekniske fotbollsspelaren frpn Gambia.

Han  har imponerat stort i inledningen av allsvenskan med sin fart och teknik. På det viset har han blivit uppmärksammad och även blivit en publikfavorit.