Förödande beslut för rysk idrott

Fifa och Uefa  kunde inte motstå kritiken från omvärlden. Efter lunch på måndagen kom beskedet – rysk fotboll måste avsluta kontakterna och beroendet av Putin. Samtidigt framkom att  inom IOK diskuteras samma dekret. Det skulle betyda att rysk idrott utestängs från internationell idrott.

Söndagen besked från Fifa att ryska herrlandslaget skulle tillåtas att medverka i mars i playoff-spel inför VM i Qatar – utan nationalsång, flagga och via sitt vanliga namn blev bara tilfälligt. Kritiken var förödande och från måndagsmorgonen pågick möten hos både Uefa och Fifa. Rysslands blivande motståndare playoff-spelet Sverige, Polen och Tjeckien hade en gemensam linje – vi tänker inte spela mot Ryssland!

Krossar idrotten i landet

I det läget framtvingades möten  hos Fifa och Uefa och deras ledningsgrupper, De fann ganska omgående att det inte finns några alternativ . Ryssland måste uteslutas och det gäller både landslag och klubblag.

Beslutets lydelse: ” ”Tills situationen tillåter dem att ta upp spel igen”

I klartext betyder det  att Putin som själv är en idrottssupporter har  via sin beslut har krosst rysk idrott för oöverskådlig tid., 

Uefa river dessutom avtalet med den ryska storsponsorn Gazprom, ett kontrakt värt 500 miljoner årligen. Det är en skam för det ryska företaget.

Rent sportsligt betyder måndagens beslut att Sverige inte behöver möta Ryssland i en eventuell playoff-final och att Polen, som har Ryssland som motståndare i sin semifinal, blir direktkvalificerade till finalen, där  segraren i mötetSverige-Tjeckien väntar.

Senare på måndagen framkom att Belarus omfattas av samma begränsningar som Ryssland.

IOK tar samma beslut

Dessutom, , IOK,  internationella olympiska kommittén, uppmanar i ett pressmeddelande att ryska och belarusiska idrottare ska stoppas från internationella tävlingar.

IOK  går ut och uppmuntrar till bojkott av landet och allierade Belarus.

”För att skydda de globala idrottsevenemangens integritet, och för alla deltagares säkerhet, rekommenderar IOK att internationella idrottsförbund varken bjuder in eller tillåter ryska och belarusiska idrottare samt ledare att delta i internationella tävlingar”, skriver IOK bland annat i sitt pressmeddelande.

Efter måndagskvällens extrainkallade möte tog också Europeiska handbollsförbundet, EHF, avstånd från invasionen av Ukraina och utesluter Ryssland och Belarus från förbundets samtliga arrangemang.

Och under ett extrainsatt styrelsemöte måndag kväll fattade Internationella ishockeyförbundet (IIHF) beslut om att stänga ute Ryssland och Belarus från internationell hockey tills vidare.

Rysk idrotts existens är inte bara hotad, den är avklippt från utövande i verkligheten och inte bara i dag utan även i framtiden.

Thomas Ejderhov

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Det är en sportslig, men lika mycket en ekonomisk succé Segern mot Inter I 16-delsfinalen  innebar att Bodö/Glimt slog ut fjolårsvinnarna i Champions League med sammanlagt 5–2. till Totalt finns nu 450 miljoner, plus TV-miljoner i mängd  inom räckhåll för uppstickaren bland storlagen i cupen. Och numera anser många att det inte alls är omöjligt med en norsk komplett succé.  För nu har de tappat respekten för de internationella stjärnornna

I januari i år meddelade regeringen att Riksidrottsförbundet tilldelas 240 miljoner kronor under 2026 för att delfinansiera utvecklingen av idrottsanläggningar och idrottsmiljöer. På bara en månad har ansökningar för hälften av stödet kommit in från idrottsföreningar.

Regeringens beslut i slutet av januari var efterlängtat. Behoven är stora och en tidigare kartläggning från Riksidrottsförbundet visar att var tredje barn- och ungdomsförening tvingas tacka nej till nya medlemmar på grund av brist på plats.

Hon står i vägen för svenskt bronsjubel.   Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är  en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.

I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.

Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10.  I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Avtalet går ut under torsdagen och  ingen ny överenskommelse är i sikte, skriver Dagens Media.

,Det skulle innebär att 1,2 miljoner tv-tittare kan drabbas.Bakgrunden är den att  Telia och Viaplay inte kommer överens och ingen ny överenskommelse är nära, enligt uppgifter

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen