Vasaloppet tvingas skifta helig dag?
Allt talar för att Falun får arrangera VM 2027. Det kan få till följd att Vasaloppet 2027 avgörs först den 14 mars, vilket skulle vara det näst senaste tävlingsdatumet genom tiderna:
— Om det är så att vi behöver flytta Vasaloppet tidsmässigt måste fatta vårt beslut i väldigt god tid, säger Vasaloppets vd Johan Eriksson.
Det kan bli en andra gåg som skidspåren i dalaskogarna kolliderar. VM i Falun och Vasaloppet i Mora,
På onsdag fattas beslut om var VM i de nordiska grenarna ska avgöras 2027. Falun är den enda kandidaten, och allt tyder på att arrangemanget då kommer att tilldelas Sverige och Falun.
Mästerskapet ska genomföras i så fall att i månadsskiftet februari-mars, och det innebär att den den avslutande femmilen blir placerad den 7 mars.
Enda gången ”i modern” tid som Vasaloppet inte körts första söndagen i mars var 2015 då Falun senast stod som VM-värd.
Men den gången kördes VM-femmilen 1 mars och Vasaloppet 8 mars.
Nu skulle det alltså innebära en flytt ytterligare sex dagar senare, och att Vasaloppet om (och viktigt att påtala OM) det blir flytt innebär det att Vasaloppet 2027 skulle avgöras den 14 mars:
— Vi avvaktar och ser beslutet i FIS, sen finns det en rad parametrar som gör att vi behöver titta på detta med nya ögon. Bland annat , säger Vasaloppets vd Johan Eriksson.
Skulle det teoretiskt gå att köra en VM-femmil och Vasaloppet samma dag, och detta bara med nio mil mellan målgångarna?
— Det är en av de sakerna som vi måste utreda. Och det finns som sagt från en rad olika parametrar och olika samhällsfunktioner som vi måste prata med. Sen tillkommer givetvis TV-tider och andra praktiska delar, säger Johan Eriksson.
Vasaloppet har avgjorts första söndagen i mars alla år (med 2015 som undantag) sedan 1948. Två gånger har det varit just 14 mars som tävlingsdag (1937 och 1943). Och om det skulle bli 14 mars som Vasaloppsdag 2027 så skulle det vara det senaste datumet genom tiderna, och detta med ett enda undantag; premiäråret 1922 de de 119 premiärvasalöparna skidade iväg morgonen den 19 mars.
Mest lästa just nu
Tillväxtverket svarar nu på idrottsrörelsens skarpa kritik avseende den statliga myndighetens återbetalningskrav på svenskt föreningsliv, totalt 72,6 miljoner i utbetalat stöd vid korttidsarbete under pandemin, med början i mars 2020.
Degerfors kommun vill sälja klassiskaStora Valla. Det chockartade beskedet nådde klubben plötsligt på måndagen, en och en halv vecka innan allsvenska premiären.
-Vi är chockade över att det kommer utan någon dialog, säger klubbchef Lars Weman. På sin hemsida skriver Degerfors:
"Vänsterpartiet och Moderaterna i Degerfors kommun harkommit överens om att försöka sälja Stora Valla. Beskedet kom som en chock för föreningens styrelse och personal, som inte delgivits planerna eller deltagit i någon form av dialog rörande en försäljning".
Vasaloppet 100 år, då springer folk enen av sig för at få åka skidor i mars 2024.. Det 100:e loppet, är nu fulltecknat med 15 800 deltagare. Och totalt har närmare 30 000 anmält sig till något av loppen i Vasaloppets vintervecka 2024.
Inte nog med det, nu har 1 796 målgångar registrerats totalt i något lopp!
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Förre statsministern Fredrik Reinfeldt, som kandiderar för att bli ordförande i Svenska Fotbollförbundet, kunde på måndagen räkna in 18 tunga röster.
Det största distriktet, Stockholm, har vid årsmöte beslutat att stödja valberedningens förslag, det vill säga Fredrik Reinfeldt, som har föreslagits av allsvenska BP.
-Vi har tidigt sagt att vi stödjer valberedningen i den här processen, något som bekräftades vid vårt årsmöte.
Riksdagen har fattat beslut i fråga om propositionen om en förstärkt spelreglering.
– Sammantaget väldigt positivt för våra allmännyttiga lotterier, säger Hans Sahlin, vd på Folkspel och ordförande i SVALO (Sveriges Allmännyttiga Lotterier).
Under ishockeyns SM-slutspel, ångestkvalet mellan Brynäs och Malmö samt hockeyallsvenskans play off kan lagens supporters vakna upp med programmet ”Hockeymorgon” måndag-fredag 8.00-9,00.
1 372 298 263 kronor, 121 miljoner euro i klartext, - för köp av en fotbollsspelare, Det väcker reaktioner inte bara i fotbollvärlden. Och den berörde, argentinaren Enzo Fernández fyllde 22 år så sent som för en dryg vecka sedan och får nu pressen att leverera i sin nya klubb, Chelsea.
Skriv kommentar