Typisk svensk ideell gemenskap

Så mycket svenskt så det förslår. Och typiskt ideell kraft. Hur  gemensamma ansträngningar kan åstadkomma åtskilligt, till och med dubbla världsmästerskap! Allsvensk fotbollspremiär på arenor för hundratals miljoner i all ära, men helgens mest udda arrangemang var bandy-VM i skogarna utanför Växjö.

Inte nog med pandemin, ryssarna krossade alla planer och uteslöt sig själva med kriget. Då var inteBandy-VM att tänka på, om det inte vore för småländsk envishet. I synnerhet  i Åby/Tjureda IF. Där sprudlade enusiasmen igen. Förra gången resulterade det i en bandyhall, nu anordnade de två VM-turneringar.

Viktor Spångberg, Henrik Kjellson och Christoffer Fagerström efter vinsten i finalen mot Finland i herrarnas bandy-VM i Eriksson Arena i Åby/Tjureda.

 

Någon fick en idé. ””Kan inte vi, om vi gör så här... och så var bandybollen i rullning.

17 lag från 12 nationer

Resultatet  - 17 lag från 12 olika nationer, fördelat på sex damlag och 11 herrlag har kämpat om VM-guld från 28 mars till söndagens avgörande!

Från tanke till genomförande på drygt ett år, mycket är extremt med dubbla VM i småländska skogen.

Och är det nånstans det kan bli möjligt, då är det just i Åby/Tjureda. Här är inget omöjligt.

Här fanns bara ett halvdant bandylag för några år sedan och återkommande förhoppningar om att det blev tillräckligt kallt varje vinter så att sandplanen kunde spolas så att det blev is.

I dag har samma klubb en egen bandyhall, byggd extremt billigt för 43 miljoner och dessutom rekordsnabbt därtill, dessutom ett Al-ag som har spelat i elitserien och som om inte det vore nog kan klubben nu stoltsera som dubbel VM-arrangör.

När väl idén om VM var uttalad enades åtskilliga människor om uppfattningen att det var möjligt och att det skulle bli verklighet. Svenska Bandyförbundet har bidragit i förberedelserna, likaså Växjö kommun samt destinationsbolaget Växjö & Co – och inte minst, några hundra medlemmar i Åby/Tjureda.

"Otrolig föreningsanda"

Många personer har tillbringat dygn i och vid bandyhallen. 17 lag kräver planering och arbetskraft, med all logistik runt mat, transporter, speltider, hallens färdigställande, inklusive fördelning av omklädningsrum och träningstider, boende och allt annat som måste lösas.

– Det är en historisk händelse med herr- och dam-VM samtidigt. Det har aldrig hänt förut och det känns det extra stort, roligt och viktigt, betonade Pär Gustafsson, generalsekreterare på Svenska Bandyförbundet

Många matcher direktsändes

SVT sände ett antal matcher och i övrigt kunde många matcher streamas tack vare AI-kameror.

Det blev också en sportslig succé, då svenska herrarna vann VM-finalen mot Finland med 3–1, och tog sitt första guld sedan 2017. De svenska damerna vann med förkrossande 15-0 mot Finland.

Det blev också en sportslig succé, då svenska herrarna vann VM-finalen mot Finland med 3–1, och tog sitt första guld sedan 2017. Tolv världsmästerskap i bandy för damer har nu spelats och i och med söndagens VM-final i Eriksson Arena, Åby, så befäste Sverige sin position som sportens stora giganter. I Ryssland och Norges frånvaro blev det istället Finland som stod för motståndet i vad som var deras första VM-final någonsin på damsidan.

– I Åby finns en otrolig föreningsanda och det har vi visat.  Att vi nu fick förtroendet att arrangera detta unika mästerskap är verkligen ett kvitto på det fina jobbet som alla våra engagerade medlemmar gör. Vår förening är ett föredöme. Vi visar vad en ganska liten aktör kan åstadkomma, framhöll Malin Svensson, ordförande i Åby/Tjureda IF.

Det blev alltså dubbelt guldfirande för de svenska landslagen under söndagskvällen.

Matcher som för övrigt följdes av 1 500 personer på läktarna.

– I Åby finns en otrolig föreningsanda och det har vi visat.  Att vi nu fick förtroendet att arrangera detta unika mästerskap är verkligen ett kvitto på det fina jobbet som alla våra engagerade medlemmar gör. Vår förening är ett föredöme. Vi visar vad en ganska liten aktör kan åstadkomma, framhöll Malin Svensson, ordförande i Åby/Tjureda IF.

Många hade skäl att fira på söndagskvällen, inte bara de dubbla svenska världsmästarlagen

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.
Först Nybro Vikings – och nu anrika Södertälje Sport med sju guld i mästarskölden. Det ekonomiska klimatet i Hockeyallsvenskan, HA, är allt bistrare. I Nybro samlade supporter och privata givare in fem miljoner på 12 dagar och jagade i väg konkursspöket.
På söndagskvällen vann Södertälje, 6-2, mot AIK på ett utsålt Johanneshov, 8 094 åskådare.  Då hade SSK:s klubbdirektör, Josef Boumedienne, på lördagen berättat för Länstidningen om ett omedelbart konkurshot. Ja i mailkonversation med kommunledningen vittnat om en mycket ansträngd situation och att han var högst osäker om likvida medel fanns för december-lönen till A-truppens spelare.

Regeringen har gett Polismyndigheten ett nytt uppdrag med en stark betoning 

”Kriminella nätverk inom idrotten ska kartläggas”.

- Det är ett mycket allvarligt problem, säger socialminister Jakob Forssmed (KD) till DN.

Arbetet inför skid-VM på Lugnet i Falun i mars fortgår. Här, som vid alla stora evenemang handlar det mycket om pengar.  Nu har Stora Enso presenterats som huvudsponsor, vilket betyder att koncernen värnar om sitt mångåriga engagemang vid stora skidmästerskap 

Dessutom - flera näringslivsprofiler, bl a Marcus Wallenberg, är klara för en nybildad ekonomigrupp. Och, Kajsa Sjösvärd, tidigare säkerhetschef, är utsedd till ny vd, efter Jonas Peterson plötsliga uppsägning

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa  kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .

Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög  flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.