Barn med medfödda hjärtfel ska gynnas

De två ideella organisationerna IFK Luleå och Hjärtebarnsfonden anordnar tillsammans Hjärtecupen, en fotbollscup i Luleå, för att avsluta utomhussäsongen, samla in pengar till forskning och drabbade barn med medfödda hjärtfel samt uppmärksamma Världshjärtdagen.

Den 29 september infaller Världshjärtdagen. Det är en världsomspännande kampanj för att uppmärksamma hjärthälsa. Medfödda hjärtfel är världens vanligaste missbildning och varje år föds 2000 barn med hjärtfel i Sverige. För att uppmärksamma Världshjärtdagen och främja barn och ungdomars hälsa anordnar IFK Luleå och Hjärtebarnsfonden Hjärtecupen. 

Hjärtecupen är en fem mot fem cup för flickor och pojkar födda 2015 som äger rum den 23:e september i Luleå. Matcherna är 2 x 15 minuter långa. Varje lag spelar minst tre matcher.

- Vi förenar nytta med nöje när vi anordnar Hjärtecupen som markerar utomhussäsongens avslutning samtidigt som vi bidrar till Hjärtebarnsfondens goda arbete för barn med medfödda hjärtfel, berättar Monika Visser, Klubbchef på IFK Luleå. 

- Det är inspirerande att kroka arm med en annan ideell organisation som Hjärtebarnsfonden, vi båda arbetar för att skapa förutsättningar för hälsosamma och friska liv, och tillsammans kan vi skapa ytterligare mervärden för våra respektive nätverk och samhället i stort, fortsätter Monika på IFK Luleå. 

Med förbättrad diagnostisering och vård redan som barn blir allt färre vuxna innan hjärtfelen upptäcks och fler kan därför överleva. Det är ett arbete som Hjärtebarnsfonden bedriver sedan 1975 och som det gemensamma initiativet Hjärtecupen ska bidra till. 

- Det är verkligen en ära att få arrangera det här tillsammans med en så fin klubb som IFK Luleå, och i samband med Världshjärtdagen. Nu hoppas vi att så många som möjligt tar chansen och engagerar sig i kampen mot medfödda hjärtfel. Att få ett barn med ett trasigt hjärta förändrar allt, säger Linda Sundberg, Generalsekreterare på Hjärtebarnsfonden.

Fakta

Om Hjärtebarnsfonden

Hjärtebarnsfonden är en ideell organisation med 13 föreningar och nära 6000 medlemmar över hela

landet. De stödjer barn, unga och vuxna som drabbats, och är den största bidragsgivaren till forskning

om medfött hjärtfel. Medlemmar är drabbade familjer och anhöriga. Hjärtebarnsfondens kampanjer för

att uppmärksamma medfött hjärtfel är flerfaldigt prisbelönta i Sverige och internationellt.

Hjärtebarnsfonden har ett 90-konto och följer Giva Sveriges kvalitetskod. 

Läs mer på www.hjartebarnsfonden.se.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

 Sanningen har kommit ifatt Malmö FF. Klubben som ofta beskrivs som Sveriges rikaste har ett ekonomiskt minus på 90 miljoner i årsredovisningen för 2025 och nu kommer följderna av högre kostnader och färre spelarförsäljningar 

I spelartruppen har nya spelare ideligen tillkommit och nu är totalt 41 spelare kontraktsbundna samtidigt som ledarstaben också har blivit större. Jämte allt fler personer på kansliet har lönekostnaderna ökat avsevärt och närstående har undrat om det verkligen varit nödvändigt med så många anställda.

Det krävs sparåtgärder, vilket bl a innebär att anställda sägs upp.

I januari i år meddelade regeringen att Riksidrottsförbundet tilldelas 240 miljoner kronor under 2026 för att delfinansiera utvecklingen av idrottsanläggningar och idrottsmiljöer. På bara en månad har ansökningar för hälften av stödet kommit in från idrottsföreningar.

Regeringens beslut i slutet av januari var efterlängtat. Behoven är stora och en tidigare kartläggning från Riksidrottsförbundet visar att var tredje barn- och ungdomsförening tvingas tacka nej till nya medlemmar på grund av brist på plats.

Hon står i vägen för svenskt bronsjubel.   Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är  en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.

I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.

Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10.  I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Avtalet går ut under torsdagen och  ingen ny överenskommelse är i sikte, skriver Dagens Media.

,Det skulle innebär att 1,2 miljoner tv-tittare kan drabbas.Bakgrunden är den att  Telia och Viaplay inte kommer överens och ingen ny överenskommelse är nära, enligt uppgifter

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen