Så förändras villkoren i Vasaloppet

Vasaloppets ledning har nu beslutat att ändra den lägsta åldersgränsen för deltagande i fem av sina olika skidlopp i Vasaloppets vintervecka. Detta efter att Svenska Skidförbundet inför säsongen 2023/24 beslutat om ändringar i tävlingsdistansreglementet. Så här blir de nya åldersgränserna.

Det här bör du veta inför Vasaloppet

Det som ligger till grund för förändringarna är alltså skidförbundets nya tävlingsregler. Det var i vintras som frågan väcktes, bland annat genom 17-årige Alvar Myhlbacks deltagande i Vasaloppet, där han fick delta på dispens från förbundet och kom i mål på åttonde plats.

Diskussionen har gällt om yngre juniorer (D/H 17–18) ska få tävla utan distansbegränsningar. Enligt dåvarande regelverk fick denna ålderskategori maximalt åka 50 km i tävlingsklass, vilket innebar att man fick delta i Vasaloppet från det kalenderår man fyllde 19 år.

Ingen "övre gräns"

Efter att Svenska Skidförbundet gjort en omvärldsanalys, haft flera interna diskussionsrundor och även diskussion i längdrådet beslutades att ta bort distansbegränsningen för yngre juniorer.

Nu gäller ”Ingen övre gräns” i distanstabellen när en aktiv uppnår juniorålder, och är berättigad att ta ut en FIS-kod för internationellt tävlande och därmed enligt gällande regelverk är tillåten att klassa upp sig till seniorklass med obegränsad tävlingsdistans.

Svenska Skidförbundet beslutade i våras även att ändra distansbegränsningen för ungdomars deltagande i motionslopp. Det innebär nu att Tjejer/Killar 13–16 år får åka 45 km (tidigare 40 km).

Sammanfattningsvis innebär detta för loppen i Vasaloppets vintervecka att åldersgränsen för att delta i:

- Vasaloppet sänks från 19 år till 17 år (det år man fyller 17)

- Tjejvasans motionsklass sänks från 17 år till 11 år (det år man fyller 11)

- Öppet Spår måndag 45, Vasaloppet 45 och Nattvasan 45 sänks från 17 år till 13 år (det år man fyller 13)

Öppnar för ungdomar

Tommy Höglund, Vasaloppets sportchef, kommenterar:

– Vi följer de rekommendationer som Skidförbundet kommit med, vilket innebär att 17-åringar från och med nu kan åka obegränsad tävlingsdistans, inklusive Vasaloppet. Äldre ungdomar kan också åka längre distanser när det gäller motionslopp; 11- och 12-åringar åker precis som tidigare 30 km, men 13-åringar får nu åka 45 km. I Tjejvasan har vi kvar tävlingsklassen för 17–20-åringar, men i Tjejvasans motionsklass får man delta från det år man fyller 11 år.

Så i vinter kan Vasaloppet välkomna fler yngre deltagare.

– Ja, vi ser positivt på det här och jag tror det kommer att locka fler familjer att åka tillsammans. Vi ser ingen fara att 11-åringar nu plötsligt ska ut ensamma i spåret, utan det kommer då att ske i sällskap med en vuxen.

I det historiska 100:e Vasaloppet får man starta om man fyller 17 år 2024 (födda 2007 eller tidigare).

– I vintras hade vi kanske 100 deltagare som var 17–18 år i Öppet Spår. Så de som är i den åldern nu kan, förutsatt att de får tag på en startplats, ”byta upp” sig till Vasaloppet om de vill, tipsar Tommy Höglund som presenterar de nya villkoren:

Det här gäller

Du får nu delta från det år du fyller …

Vasaloppets vintervecka 2024

Vasaloppet 30 (30 km) – 11 år

Tjejvasan (30 km) – tävling 17 år, motion 11 år

Öppet Spår söndag (90 km) – 17 år

Ungdomsvasan (9 och 19 km) – 11 år

Öppet Spår måndag 90 (90 km) – 17 år

Öppet Spår måndag 45 (43 km) – 13 år

Öppet Spår måndag 30 (28 km) – 11 år

Vasaloppet 45 (45 km) – 13 år

Stafettvasan (9–24 km) – 11 år

Nattvasan 30 (30 km) – 11 år

Nattvasan 45 (45 km) – 13 år

Nattvasan 90 (90 km) – 17 år

Vasaloppet 10 (9 km) – 8 år

Vasaloppet (90 km) – 17 år

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

 

 Gardell-gate fortsätter att kasta sin skugga över svensk idrott.

Finansmannens 100 miljoner donation om 100 miljoner till svensk tennis vilar nu hos RIN, Riksidrottsnämnden, efter anmälan från idrottsombudsmännen, en del av RF, Riksidrottsförbundet.

 De är tre personer som inte låter sig itervjuas. De agerar på uppdrag av RF:s ordförande Anna Ivarsson.

Nu skrivs nästa kapitel i denna ”såpa”.

23 april tog Visby/Roma steget upp i Hockeyallsvenskan och efter inspektioner av Svenska Ishockeyförbundet och Hockeyallsvenskans ledning har nu ishallen, byggd 1974, fått klartecken för spel – under förutsättning att omfattande ”anpassningar” genomförs.

Regionstyrelsens arbetsutskott väntas vid sammanträde den 15–16 juni bevilja 14 miljoner kronor i uppgradering av ishallen, så att den uppfyller krav för spel i Hockeyallsvenskan och glädjer de 61 000 invånarna

På lördag, den 6 jun,i lämnar galoppsporten Bro Park i Upplands-Bro för en dag och flyttar in till centrala Stockholm. Under Nationaldagsgaloppen förvandlas Gärdet till galoppbana och nationaldagsfest med fullblodslopp, SM i ponnygalopp, livemusik och folkfest inför över 50 000 besökare.

Under dagen avgörs kapplöpningar för engelska och arabiska fullblod, samtidigt som området fylls av musik, hattparad, familjeaktiviteter och picknickfirande. Årets stora sportsliga nyhet är att även SM i ponnygalopp avgörs under Nationaldagsgaloppen för första gången. Några av Sveriges främsta unga ryttare och snabbaste ponnyer gör då upp om SM-titlarna inför publiken på Gärdet.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april. 

 Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.

Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen