30 föreningar får 100 000 vardera
Tore A Jonassons långa liv förgylldes av ett genuint konstintresse och ett lika genomgripande idrottsintresse. Konstsalongerna och idrottsplatserna var hans arena. Lördag den 17 februari tilldelas 30 idrottsföreningar stipendier om 100 000 kr vardera och fem konstnärer får var och en motta 300 000 kr, i Tores anda av generositet och omtanke via Tore A Jonassons Stiftelse. Totalt handlar det om en utdelning av 4,5 miljoner.
Stiftelsen samarbetar med Riksidrottsförbundet som också driver Konsthall 16 på Riksidrottsmuseum. Konsthallen har fått sitt namn efter stiftaren Tore A Jonasson, vars födelseår var 1916.
I arbetet med att utse idrottsstipendiaterna har Riksidrottens Vänner varit samarbetspartners och för att utse konststipendiaterna har stiftelsen tagit hjälp av en konstnämnd.
Idrottsstipendierna från Tore A Jonassons stiftelse delas ut till föreningar som tar tillvara på engagemang, är välkomnande och erbjuder en verksamhet för en bred målgrupp. Årets stipendier fokuserar på idrottsföreningar som utvecklat sin verksamhet för att möjliggöra ungas delaktighet och engagemang i föreningen. Särskild vikt läggs vid föreningar som erbjuder unga att bli ledare och som ger de unga ledarna möjlighet att utvecklas i sin ledarroll.
Följande idrottsstipendiater har utsetts som mottagare av 100 000 kronor från Tore A Jonassons Stiftelse för år 2023 års verksamhet:
IF Udd, Blekinge, friidrott
Karlskrona Basketklubb, Blekinge
Wisby Simsällskap, Gotland
Bollnäs Konståkningsklubb, Gävleborg,
Bräcke Sportklubb, Jämtland/Härjedalen, fotboll, basket, innebandy mm
Luleå Kajakklubb, Norrbotten
Cheer Future, Norrbotten, cheerleading
Söderåsens Ryttarsällskap, Skåne
Västerviks Simsällskap, Småland
IFK Växjö, Småland, friidrott, parasport
Ågesta Ridklubb, Stockholm
Skå IK & Bygdegård, Stockholm, fotboll mm
Stureby Sportklubb, Stockholm, fotboll mm
Nykvarns SK, Sörmland, fotboll mm
Nyköpings Basketklubb, Sörmland
Eskilstuna Guif, Sörmland, handboll
Uppsala Segelsällskap, Uppland
Sigtuna Tennisklubb, Uppland
Sigtuna Fotboll, Uppland
Skånela IF, Uppland, handboll
Sävar IK, Västerbotten, fotboll, handboll, innebandy, gymnastik
KFUM Umeå, Västerbotten, basket, volleyboll mm
Skellefteå Cheerleading Athletics, Västerbotten,
Hudiksvalls Orienteringsklubb, Gävleborg
Gymmix Ransta, Västmanland, gymnastik
Borås GIF, Västra Götaland, skid- & cykelsektionen
Tämta Ridklubb, Västra Götaland
KFUM Örebro, Örebro län, friidrott
Multi Basket, Örebro län, basketboll
Linköpings GIF, Östergötland, friidrott
Årets konststipendier à 300 000 kronor går till fem stipendiater som utsetts av stiftelsens konstnämnd:
Sture Berglund, Piteå; Astrid Göransson, Magaby; Maria Lindberg, Göteborg;
Maria Ray Johansson, Göteborg; Mikael Wahrby, Stockholm
Mest lästa just nu
Inte sedan 1980-talet har svensk herrfotboll missat tre raka mästerskap, EM och VM.
På torsdagskvällen, på Estadio Ciudad de Valencia, med plats för 26 354 åskådare, greppar förbundskaptenen, engelsmannen Graham Potter den första livlinan för biljett VM till i USA/Mexiko/Kanada.
Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.
- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.
Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.
När Kennet Andersson dundrade in två mål mot Saudiarabien i åttondelsfinal och säkrade svensk avancemang i 1994 års fotbolls-VM exploderade Sverige. Kennets ikoniska målgest, händerna formade som två ”skjutglada” pistoler, spreds över landets alla arenor.
Kennet hade inspirerats av ett domartecken från australisk fotboll.
Nu återvänder blågult till Dallas, det är här förbundskapten Graham Potter slår upp sin svenska VM-camp, efter beslut av FIFA, VM-arrangörer. Dallas i juni är rekordhett, när Kennet avlossade sina ”pistoler”, 3-1 till Sverige, lade den svenska lagledningen ut nedkylda handdukar vid sidlinjen – där spelarna kunde svalka sig.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





















Skriv kommentar