Många idrottsstjärnor ansluter sig

Idrottare, klubbar, sponsorer, förbund, media, supportrar och företag – inte någon part är utesluten – och just nu växer Sebastian Lundgrens lansering av en community som är tänkt att bli särklassigt störst i Sverige.
Han är säljaren och strategen som framgångsrikt har byggt sitt företag och stärkt affärsidén från att tidigare stått bakom ett företag som växte från 1,4 till 2,3 miljarder kr på två år.
Therese Alshammar har anslutit sig till Sebastian Lundgrens jättesatsning. Hon är en av många kända namn som stöttar projektet

 

Nu vill han och hans kollegor skapa en enorm samlingsplats på nätet för svensk idrott, en communityplattformsom vi aldrig har sett motsvarighet till i Sverige. Ett stort intresse omger satsningen. Sebastians idé och planering tog fart 2022, men avslöjandet skedde i mitten av mars i år och nu vet Idrotts-Sverige vad som är högaktuellt..
Storslagna planer gäller och Sebastian är ännu mera inspirerad i dag. Nu vill han berätta om sin skapelse.

Många vill vara delaktiga

- Ja, absolut.  I synnerhet när bemötandet blev större än förväntat, säger Sebastian och utbrister:
- Vi har fått en kanonstart!
- Många människor är nyfikna och vill vara delaktiga. Vi har fått hundratals klubbar, ligor, förbund och idrottare att skriva upp sig på vår kölista. Det finns även ett mycket stort intresse hos investerare som hör av sig. 
Flera idrottskändisar har också knutits till Wimt.  
Förre hockeyspelaren Tobias Forsberg som skadade sig 2018 och blev förlamad är en ambassadör för projektet. Det här stjärnorna har också gett klartecken:
Charlotte Kalla 
Frida Karlsson 
Therese Alshammar 
Malin Baryard  
Henrik Larsson  
Joel Lundqvist 
Jonathan Ericsson 
William Poromaa 
Walter Wallberg 
Tobias Forsberg  
Mattias Svanberg 

30 miljoner investerade

Närmare 30 miljonerna har kommit in i bolaget. 
- Men det behövs så mycket mer framöver, vi planerar att ta in närmare 100 miljoner inom de närmaste 12 månaderna.
Wimt sitter på kontorshotellet Norrsken Foundation på Birger Jarlsgatan i Stockholm och de är drygt 15 anställda.
- Det ska bli intressant att se hur den breda massan reagerar, sa Sebastian Lundgren för några veckor sedan med ett brett leende. Idag skrattar han öppet runt bemötandet.
En betalansering har genomförts av den nya plattformen och den ska följas upp av en stor lansering i höst.
- Jag hoppas att vi uppnår 300 000 aktiva under 2025.
För att tydliggöra idén används liknelsen av ett ”Idrottens Spotify”, med allt vad det innebär. Bl a med grundfilosofin att pengarna inom idrotten ska nå de mest förtjänta, de aktiva själva.
Thomas Ejderhov

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Frida Karlssons guldbonus uppgår till 200 000 kronor. Längdsektionen inom Svenska Skidförbundet tillämpar samma bonussystem, plus 50 000 kronor, som vid VM i Trondheim förra vintern.

Lars Öberg, längdchef, med bakgrund som polischef i Norrbotten,  är förberedd på ett dyrt OS.

-Absolut, vi har höga målsättningar och för vår del får det gärna bli ett kostsamt OS, säger han, tidigare även förbundskapten och vallachefEtt guldlopp med bragdstämpel – men också ett rejält avtryck på bankkontot.

Sveriges sämsta elitidrottsarena finns i Stockholm. I den situationen hamnade Hammarby bandylag ofrivilligt. I ett sammanhang med betoning på Chrmiga, Kulturella, historiska och inte sportsliga Zinkens... 

Bandyarenan Zinkensdamm på Söder invigdes 1937 och ser i dag i stort ut som då. Politikerna anser uppenbarligen att den får duga till Hammarbys elitlag, för de gör inte något åt saken. 

Ledningen i Djurgårdens IF Fotboll tar nya initiativ för att skapa en levande föreningsdemokrati.

Det sker  via enlanseringen av ett nytt socialt koncept för medlemmarna och en vidareutveckling av medlemsträffar.

Genom årsmötet (formellt), utvecklat medlemsmöte (halvformellt) och ny medlemspub (är tanken atthitta nya kontaktytor bland medlemmar. Som en konsekvens hoppas man på ett ökat engagemang för föreningen, men också att nymodigheterna stimulerar nya samtal och perspektiv på föreningens nuläge och framtida vägval. 

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

TV4 har tagit över de exklusiva rättigheterna till Allsvenskan och planerar en storsatsning på bevakning sju dagar i veckan, på plats från arenorna och från studion. 

– Det här blir ett nytt sätt att följa Allsvenskan där vi fullt ut använder vår stora redaktion och våra plattformar, säger TV4:s sportdirektör Johan Cederqvist.

När TV4 tar över Allsvenskan i fotboll får tittarna åter bekanta sig med Lasse Granqvist

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen